שתף קטע נבחר

חיפה: פעילות להחזרת מלחי הצי השישי

בין השנים 1980-2000 שהו בחיפה יותר ממיליון ימאים אמריקנים; ההוצאה השנתית של צוותי חיל הים האמריקניים בחיפה נאמדה ב-30 מיליון דולר; משך השהות הממוצע של אנשי הצי השישי בעיר היה בין 5 ל-10 ימים

שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, וראש העיר, יונה יהב, יפעלו במשותף כדי להחזיר את אוניות הצי השישי לנמל חיפה. כך סוכם בפגישה אותה קיים השגריר האמריקני עם ראש העיר במהלך ביקור רשמי שערך בחיפה. השגריר ציין כי קיימות סיבותרבות להפסקת ביקורי הצי השישי בעיר ואולם בכוונתו לפעול בכל הדרכים האפשריות להחזרת המצב לקדמותו.

 

עוד סוכם בפגישה כי לאחר כניסתו של מפקד הצי השישי החדש לתפקידו הוא יוזמן לביקור רשמי בחיפה כאורח של העירייה וחיל הים. ביקורי הצי השישי בנמל חיפה החלו בשנת 1979. תחילה ביקרו בנמל 10-5 אוניות מדי שנה, ולאחר פתיחת משרדי הקישור של הצי השישי בחיפה, בשנת 1980 עלה מספר הביקורים והגיע ל-40 עד 50 אוניות בשנה.

 

בכל ביקור של נושאת מטוסים ואוניות הליווי שלה הגיעו לחיפה כ-5,000 מלחים, טייסים, חיילים וקצינים אשר שהו בעיר בין 5 ל-10 ימים. בין השנים 1980-2000 שהו בחיפה מאות אלפי חיילים וקצינים, ובסך הכל יותר ממיליון ימאים. התרומה הכלכלית המצטברת של ביקורים אלה מוערכת בכ-350 עד 400 מיליון דולר.

 

ראש העיר, יונה יהב, עמד על החשיבות הכלכלית העצומה שיש לביקורי הצי השישי לחיפה, לעסקים הפועלים בה ובכלל זה בתי מלון, מסעדות, פאבים, מוניות, חנויות למזכרות, ספקים של מזון דלק וציוד לאוניות. ההוצאה הממוצעת של איש צוות חיל הים האמריקני בחופשת חוף נאמדת ב-100-150 דולר ליום וכוללת טיולים, בילוי, בידור, ספורט, אירוח ורכישת מזכרות. ההיקף השנתי נאמד ב-15-30 מיליון דולר. ראש העיר אמר כי לביקורי הצי השישי חשיבות לאומית החורגת מהשיקולים הכלכליים, על כן עיריית חיפה תעשה ככל הנדרש להחזרת אוניות הצי השישי לעיר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
נמל חיפה: בקרוב שוב הצי השישי?
צילום: גיל נחושתן
מומלצים