שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כתבי אישום נגד משלחי הפיגוע בקו 2 בירושלים
  השניים הואשמו כי פעמיים לפני שהצליחו לשגר מחבל מתאבד, ניסו להוציא לפועל שני פיגועים אחרים. בעזרת הודעות טקסט עם מפקד בחמאס, הצליחו בסופו של דבר לכוון מתאבד לקו 2 בבירה, וגרמו למותם של 22 בני אדם

  שני פעילי הזרוע הצבאית של החמאס, נסים ראשד זעתרי ומג'די ברקת זעתרי, הואשמו אמש (יום א') בבית הדין הצבאי יהודה, בהוצאה לפועל של הפיגוע בקו 2 בירושלים, שאירע לפני כחודשיים ובו נרצחו 22 בני אדם ונפצעו עשרות. 

   

  כמו כן השניים מואשמים במעורבות בשני פיגועים אחרים. האחד יצא לפועל, אך לא גרם לנפגעים, ואילו השני היה בשלבי תכנון. הבוקר הוגש כתב אישום אחר, נגד מסיע המחבלת לפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה.  

   

  בכתב אישום נטען כי מג'די זעתרי (26) שהיה החל מחודש אפריל 2003 חבר בגדודי עיז א-דין אל קסאם, אסף מידע על אוטובוס אגד קו 45 הנוסע באזור שכונת נווה יעקב בירושלים וזאת במטרה לשלוח מחבל מתאבד לביצוע פיגוע התאבדות באוטובוס.

   

  יחד עם חברו, הנאשם נסים זעתרי, (24) שכרו בית ובו התכוונו להלין את המחבל המתאבד שיגיע מחברון וייבצע את הפיגוע באוטובוס. את המחבל המתאבד שהגיע בחודש מאי 2003 לירושלים, זיהו השניים על ידי כובע חום שחבש ושעון יד שענ על ידו השמאלית. הם פנו אליו במילות הקוד "מה השעה?".

   

  על פי כתב האישום, השניים הלינו את המחבל בביתם, רכשו עבורו בגדים ומזון, ואף דאגו שיסתפר ויתגלח לפני יציאתו למשימת ההתאבדות. הם אף הלבישו עליו את חגורת הנפץ, וכשהבחינו שהיא בולטת מתחת לחולצה, הביא זעתרי את תיק בית הספר של אחותו, בו הוחבא בסופו של דבר המטען.

   

  אולם תוכניתם של הנאשמים השתבשה. ביום בו תיכננו שיבוצע הפיגוע, אירע פיגוע אחר בקו 6 של אגד בגבעה הצרפתית בירושלים. כוח מתוגבר של חיילי צה"ל ששהה באזור בעקבות זאת, הבחין במחבל המתאבד באזור "עמאראת נוסיבה", ותוך כדי מנוסה הוא הפעיל את חגורת הנפץ ונהרג במקום. לא היו עוד נפגעים בנפש מהפיצוץ.

   

  באותו ערב תיכננו הפיגוע הבא

   

  על פי כתב האישום, עוד באותו ערב בו נכשל הפיגוע שתתכננו, החלו השניים לתכנן את הפיגוע הבא. ב-10.8.2001 ערכו השניים סיור בירושלים וזיהו את האוטובוס הדו מפרקי של אגד בקו 2.

   

  בסיוע אדם נוסף הם אספו מידע על קו האוטובוס, שעת העומס ועל העובדה כי פועלים בו מאבטחים. השניים עדכנו את מפקדם בזרוע הצבאית של ארגון החמאס וזה הבטיח לשלוח להם מחבל מתאבד. הקשר בינם לבין מפקדם נערך באמצעות שליחת הודעות טקסט.

   

  גם הפעם זיהו השניים את המחבל באמצעות מילות קוד. נסים זעתרי דרש שהמחבל יגיע במכנסיים שחורים וחולצה לבנה וכן שתהיה ברשותו כיפה כדי שייראה כיהודי. חגורת הנפץ הגיעה מאוחר יותר דרך חברת הובלות, מוסתרת בקורת גבס שהוטמנה בתיק שחור.

   

  בבוקר הפיגוע קיבלו השניים הודעת טקסט בטלפון הנייד ממפקדם בחמאס על שינוי בזהות המחבל המתאבד. הם אספו את המחבל מאבו דיס, העבירו לו את חגורת הנפץ והסבירו לו את אופן השימוש בה. מג'די זעתרי ואדם נוסף הסיעו את המחבל במכונית בעלת לוחית רישוי ישראלית, ועצרו בצומת הרחובות הסמוך למלון "נובוטל" בבירה. הם הצביעו לעבר התחנה בה אמור לעבור האוטובוס, ואז המחבל עזב אותם והם נמלטו מהמקום.

   

  לאחר ביצוע הפיגוע, ביקשו השניים לבצע פיגוע נוסף במתכונת דומה, הפעם בקו 15 של אגד באזור רחוב מלכי ישראל בירושלים. תכנון הפיגוע היה בשלבים
  מתקדמים, אולם כוח צה"ל שהגיע לביתם במהלך חודש ספטמבר עצר את השניים. מג'די זעתרי הספיק טרם המעצר להוציא את כרטיס ה-SIM , בעזרתו נשלחות הודעות טקסט ממכשיר הטלפון הנייד שלו, לשבור אותו ולהשליכו לביוב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הפיגוע בקו 2. 22 הרוגים
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  האוטובוס בו התפוצץ המחבל
  צילום: רויטרס
  מומלצים