שתף קטע נבחר

המלחין היווני תאודורקיס: היהודים הם שורש הרוע

התקפה בוטה של המלחין הנודע על היהודים והישראלים. "אנחנו, היוונים, לא הפכנו לאגרסיבים כמוהם בגלל שיש לנו יותר היסטוריה. היום אפשר לומר שהאומה הקטנה הזו היא שורש הרוע". שרי החינוך והתרבות של יוון, שישבו לצדו, שתקו. יו"ר "יד ושם": "מערכת ההסתה ששוטפת את אירופה מעוררת את האנטישמיות הרדומה שהייתה כבושה מאז השואה"

פרסום ראשון: המלחין היווני הנודע מיקיס תאודורקיס במתקפה חריפה על היהודים והישראלים. ל-ynet נודע כי במסיבת עיתונאים לרגל הוצאת ספרו לפני כמה ימים באתונה אמר המלחין לכתבים: "היום אנו יכולים לומר שהאומה הקטנה הזו היא שורש הרוע. היא בעלת חשיבות עצמית ועקשנות רעים". שרי החינוך והתרבות של יוון, שישבו לצדו בעת האירוע, לא הסתייגו מן הדברים, והעדיפו לשמור על שתיקה.  

 

תאודורקיס אמר עוד: "העובדה שאנחנו עם מאוד רגוע ולא הפכנו לאגרסיבים כמוהם היא משום שיש לנו יותר היסטוריה. להם יש רק את אברהם ויעקב, שהם צללים, ואילו לנו יש את כל פריקליס (מדינאי ביוון העתיקה). דמיינו מה היו קורה ביוון אם היה לנו את האגרסיביות של היהודים?" הוא הוסיף כי "העם היווני איננו ניחן בפנאטיות שיש ליהודים".

 

המלחין אמר את הדברים בהתייחסו לדברים שאמר לאחרונה נשיא יוון לשעבר סרג'יטקיס,  כי "היהודים והיוונים הם עמים דומים, בלי חברים". 

 

דבריו של תאודורקיס התפרסמו בהבלטה בעיתון "אפויוומטני", תחת הכותרת "היהודים הם שורש הרוע". תאודורקיס, בן 78, נחשב לפופולרי ובעל השפעה רבה ביוון. הוא זכור היטב בישראל בזכות היצירה בעלת העוצמה שחיבר העוסקת בשואה - מטהאוזן.

 

בתגובה לידיעה, פנה ח"כ רוני בריזון (שינוי) לשר התמ"ס אהוד אולמרט בבקשה להורות לכל גורמי השידור הציבוריים להפסיק לשדר את יצירותיו של המלחין תאודורקיס. לדברי בריזון, "התבטאויותיו מעמידות את תיאודורקיס בשורה אחת עם המלחין האנטישמי וגנר. ודין אחד להם החרמה ציבורית מלאה". 

 

"האנטישמיות שכבושה מאז השואה"

 

יו"ר הנהלת "יד ושם", אבנר שלו, אמר בתגובה לדברי המלחין היווני: "ההתבטאות נובעת ממערכת ההסתה השוטפת את אירופה נגד ישראל, שמעוררת את האנטישמיות הרדומה שהייתה ככל הנראה כבושה מאז השואה. נראה ששתיקתם של השרים היווניים היא הוכחה לכך שדעות קדומות ותפיסות מעוותות מקבלות גושפנקא מסוכנת. התבטאויות כאלה מאיימות על אירופה הדמוקרטית, ועלולות לסלול את הדרך לאלימות". 

 

גם משרד החוץ גינה את הדברים: "הציבור הישראלי דוחה בשאט נפש את התבטאויותיו האנטישמיות של המלחין היווני ומביע צער שנאמרו על ידי אישיות כמותו. אנו מאמינים כי הדברים אינם משקפים את עמדת ממשלת יוון, ולפיכך, אנו מצפים שהמנהיגות היוונית ואנשי הרוח יתנערו מהם ויוקיעו אותם". שגריר ישראל באתונה, רם אבירם, הפנה את תשומת לבם של גורמי ממשל בכירים במשרדים הרלוונטיים (חוץ, חינוך ותרבות) לחומרת הדברים, וביקש שיפעלו להוקעה פומבית של דברי המלחין.

 

יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, ששב אתמול מביקור בן כמה ימים ביוון, אמר כי "התמונה של ישראל באירופה קשה מאוד. יש אנטישמיות קשה ושנאה גדולה לישראל. אי אפשר לבנות אירופה חדשה על עמדות גזעניות ישנות".

 

במהלך הביקור ביוון, בו נפגש פרס עם נציגי הקהילה היהודית בסלוניקי ועם שר החוץ פפנדריאו, הוא שמע גם על ההתבטאות של המלחין היווני. פרס אמר כי "התמונות מהן ניזונים באירופה לא מוסיפות לנו תומכים. פעילות טרור נעשית במחתרת. לא רואים על מסכי הטלוויזיה את המפקדות של ארגוני הטרור ששם מתכננים לפוצץ תינוקות וילדים. מה שרואים הוא תמיד את התגובה הישראלית, שתמיד נראית מוגזמת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאודורקיס. "אנחנו לא אגרסיבים כמוהם"
צילום: איי פי
פרס. אנטישמיות
צילום: איי פי
מומלצים