שתף קטע נבחר

"אתה מוכר אותנו", הטיח בן אליעזר בפרס

סערה בצמרת העבודה בעקבות הוויכוח אודות הצטרפות "עם אחד". פרס ובכירי המפלגה החליפו צעקות והשמצות, והיו"ר בחר להיעדר מישיבת הסיעה

עימות חריף פרץ היום (ב') בין יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, ובין כמה מחברי סיעתו, בראשם ח"כ בנימין בן-אליעזר. במחאה על ההתנגדות שהביעו בימים האחרונים כמה מבכירי העבודה לחיבור עם "עם אחד", מפלגתו של עמיר פרץ, ולהארכת כהונתו שלו, נעדר פרס מישיבת הסיעה. 

 

בישיבה, שנערכה בדלתיים סגורות שלא בנוכחות פרס, הביעו חברי הסיעה התנגדות לאישור ההסכם עם "עם אחד", הכולל הענקת 16% ייצוג לאנשי "עם אחד" במוסדות מפלגת העבודה. חברי הסיעה החליטו לדרוש מפרס לדחות לפי שעה את קיום ישיבת הוועידה, שאמורה הייתה להתקיים בסוף החודש כדי לאשר את שילוב המפלגות.

 

בעקבות החלטה זו יצאה משלחת של כמה בכירים, בהם בנימין בן-אליעזר, אפרים סנה, חיים רמון, יולי תמיר, עמרם מצנע, ויו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, אל לשכתו של פרס בכנסת. זאת כדי לדון עמו בדחייה. אלא שמהר מאוד הפכה הישיבה לחילופי דברים קשים והתנגחויות אישיות, בעיקר בין פרס לבין בן-אליעזר, אבל גם בין פרס לדליה איציק.

 

"הכל ברור, הכל מכור", אמר בן-אליעזר, בהתכוונו להסכם המתגבש עם "עם אחד". "אני לא מוכן שתעשו מהמרכז סמרטוט". פרס השיב: "המו"מ לא נגמר, ושום דבר לא הסתיים עדיין. אין לי שום אינטרס אישי כאן. אני רק חושב שצריך להרחיב את השורות. יש אנשים שמסתובבים בשטח ורק מפריעים". כשנשאל על מי הוא מדבר, סינן: "מתן" (וילנאי).   

 

בהתייחסו להארכת כהונתו, אמר פרס: "אתם ביקשתם שאהיה יו"ר. אם אתם לא רוצים להעביר את המהלך הזה, לא צריך". פואד לא ויתר: "אתה מוכר אותנו", זרק לעבר פרס, שחמתו בערה עוד ועוד. "זה לא נכון", השיב פרס. ואילו בן אליעזר טען: "אתם מנסים למכור את כולנו ולא יישאר כלום מהמפלגה". הוא יצא בטריקת דלת מחדרו של פרס.

 

בין פרס לאיציק התפתח ויכוח נוסף. "את לא מקשיבה, וצריך כבר לשים סוף לוויכוח", התפרץ פרס לעברה. "מה אתה מתרגז?", תהתה יו"ר הסיעה. "אני לא מתרגז! איך את מדברת אלי? למה את צועקת?". "אתה זה שצועק עלי!" השיבה איציק ויצאה מהחדר. לאחר שנרגעו מעט הרוחות, הוחלט כי ועידת המפלגה תידחה עד לאחר תום הדיונים על תקציב המדינה בכנסת.

 

עוד הוחלט, כי בישיבת המרכז שאמורה להיערך ביום חמישי הקרוב, יתבקשו החברים לאשר קיום דיון בוועידה בעניין הצטרפות "עם אחד". בן-אליעזר, שכאמור יצא מן החדר לפני שהסיכום הושג, מיהר להכין מסמך, עליו ביקש להחתים את חבריו לסיעה.

 

בן-אליעזר כתב במסמך, שאותו בכוונתו להגיש כהצעת החלטה בישיבת המרכז ביום חמישי: "מרכז מפלגת העבודה מקדם בברכה את רעיון חבירת חברי מפלגת 'עם אחד' למפלגת העבודה. המרכז דורש דיון והצבעה במוסדות המפלגה – לשכה ומרכז – על נוסח הסכם ההצטרפות למפלגת העבודה, וזוהי מילת המפתח, בטרם העברת נושא זה לוועידת המפלגה".

 

בן-אליעזר אמר לאחר מכן: "יצאתי מתוך כבוד ליו"ר. אני מוכן להיכנס לכל דיון בצורה מכובדת. רציתי לדבר אל לבו של פרס, ניסיתי להסביר לו שמהלך האיחוד עדיין לא הגיע לבשלות, וצריך להביא אותו לדיון במוסדות. אני לא אוהב שעושים ממני מטומטם, שהכל מכור. יש לי ויכוח עם גישה של 'הכל גמור והכל סגור' ואף אחד לא יודע כלום".

 

מעבר לוויכוחים הלוהטים ניתן היה להבחין בניצנים של שיתופי פעולה חדשים-ישנים במפלגת העבודה. כך למשל, נדמה היה כי במאבק סביב האיחוד עם "עם אחד", שוב התחדשה הברית בין אפרים סנה לבן-אליעזר. כמו כן בלט שיתוף הפעולה בין רמון-בורג-מצנע-תמיר, שניסו למנוע התנגחות של הסיעה עם פרס.

 

בכירים בעבודה אמרו: "בורג ורמון רואים במאבק הזה הזדמנות פז להילחם גם על המפלגה, אבל גם להביא לפירוק המוסדות אותם הרכיב בן אליעזר כשהיה יו"ר בעצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס. החרים ישיבת הסיעה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בן אליעזר. "הכל מכור"
צילום: רויטרס
צילום דודו פריד
איציק. יצאה מהחדר
צילום דודו פריד
מומלצים