שתף קטע נבחר

שרנסקי מתפטר, יצחק לוי אחריו

יומיים לפני פסגת קמפ דייויד מצטמצמת הקואליציה של ראש הממשלה. כולם מחכים לש"ס, אבל בינתיים יגיש הבוקר שרנסקי את התפטרותו מהממשלה. יצחק לוי יעשה זאת לכל היותר 24 שעות אחר כך. ומנגד, תנועות השמאל נערכות לתמיכה בברק בעת הפסגה

במערכת הפוליטית מחכים להכרעת מועצת החכמים של ש"ס אם להישאר בקואליציה או לפרוש ממנה, על רקע אי הסכמתו של ראש הממשלה ברק לחשוף במדויק את מה שהוגדר "הקווים האדומים של ישראל" בפסגת קמפ דייויד.
אבל גם ללא ש"ס לא חסרים כאבי ראש לברק. יום לפני נסיעתו לפגישת הפסגה, יקיים ראש הממשלה את ישיבת הממשלה השבועית עם קואליציה מצומצמת מתמיד. שר הפנים, נתן שרנסקי (ישראל בעלייה), יגיש הבוקר (יום א') את מכתב התפטרותו עוד לפני ישיבת הממשלה, ובמקום להשתתף בישיבה, יישב באוהל המחאה שייבנה מול לשכת ראש הממשלה.
שר השיכון, יצחק לוי (מפד"ל), יופיע לישיבת הממשלה זו הפעם האחרונה. נכון לעכשיו, כמובן. אחר הצהריים יתכנס מרכז המפד"ל לאשר סופית את פרישת המפלגה מהקואליציה, ולוי יגיש את מכתב ההתפטרות הערב או מחר בבוקר.
לפני ישיבת הממשלה אמור ברק להיפגש עם השר אלי ישי, ולנסות ללבן את הנושאים העיקריים שעלולים לגרום למשבר המחודש עם ש"ס. לאחר ישיבת הממשלה ייפגש ברק את ראשי הסיעות שנותרו בקואליציה, וידון עמם על ההתארגנות לפסגה. בהמשך היום הוא יופיע במרכז מפלגת העבודה, שיתכנס בבית ברל.
המרכז אמור היה לדון בשינוי שיטת הבחירה הישירה לראשות הממשלה, שברק מתנגד לו בתוקף. ואולם, בגלל הפסגה, הוחלט שלא להעלות לדיון את הנושא השנוי במחלוקת. במפלגה אומרים, כי באווירה שנוצרה לקראת הפסגה, אי אפשר לדון בנושא כל כך חשוב ברצינות הראויה, וכי עדיף בשלב זה לתת את כל הגב האפשרי לברק.
בינתיים, פנה ברק בימים האחרונים למשה גאון ולאנשים נוספים, כדי שיסייעו לו בהכנת משאל העם. ראש הממשלה מסר כי במסגרת הקמפיין לקראת משאל העם, יופעלו ארגונים מוכרים ועמותות ידועות, כפי שמפעילים, לדבריו, מועצת יש"ע והימין.
אמש (יום שבת) התקיימה פגישת חירום של תנועות השמאל, שבה הוחלט על שיתוף פעולה מלא ביניהן בזמן הפסגה, כדי להעניק את התמיכה המירבית לראש הממשלה. כמו כן הוחלט לקיים הפגנת תמיכה ביום שלישי.
בפגישה השתתפו שרת הקליטה, יולי תמיר, יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, חברי הכנסת של מרצ, זהבה גלאון, אבשלום וילן ומוסי רז, וכן נציגי תנועות חוץ פרלמנטריות.

לפנייה לכתב/ת
צילום: איי אף פי
שרנסקי. לא ישתתף בישיבת הממשלה
צילום: איי אף פי
דודו פריד
יצחק לוי. הופעה אחרונה בישיבה
דודו פריד
מומלצים