שתף קטע נבחר

מופז: הפגיעה בחיילים חמורה, אך ניתן לאבו-עלא הזדמנות

הפיגוע בכביש המנהרות לא עוצר את המהלכים לחידוש הפסקת האש. גורמים מדיניים סבורים ש"הפיגוע הוא לא מה שימנע את מאמצי ההידברות". לפיד קרא "לתת לאבו עלא עוד הזדמנות לשתק את הטרור". לעומתם, השר לנדאו דורש פירוק של ארגוני הטרור כתנאי לכל הפסקת אש

פיגוע הירי הבוקר (ג') בוצע דווקא בעת שהמגעים להפסקת אש חדשה ולחידוש המשא ומתן בין ישראל והרשות צברו תאוצה, ובשני הצדדים הביעו כבר אופטימיות זהירה.

 

בהתייחסם לשאלה האם הפיגוע יבטל את ההודנה המסתמנת, אמרו גורמים מדיניים כי "אין שום הפסקת אש ולא ניתן לדבר על ביטול משהו שעוד לא הושג". עם זאת, הגורמים המדיניים העריכו ש"הפיגוע לא יהיה מה שימנע את מאמצי ההידברות". 

 

שר הביטחון שאול מופז אמר כי "מדובר באירוע קשה וכואב, שנועד לפגוע בחיילי צה"ל, והדבר חמור מאוד". במהלך סיור בבסיסים בפיקוד הצפון אמר מופז, כי האירוע חמור שבעתיים על-רקע רצונה של ישראל לחדש את השיחות עם הפלסטינים, ולהגיע לאחר תקופה ארוכה למציאות אחרת.

 

"אני מניח שממשלת אבו-עלא תיבחן על-פי מעשיה. אבל אם כוחות הביטחון שלה יהיו כפופים לערפאת, אני לא משוכנע כי זה ייצור מציאות טובה לכל מי שדוגל במלחמה בטרור, אבל זו תהיה הבעיה שלהם, ואנו נבחן אותם לאורך התקופה".

 

מופז ציין עוד כי מבחינתו, תינתן הזדמנות לאבו-עלא להוכיח את מנהיגותו. ישראל מצידה תמשיך להיות מחויבת ל"מפת הדרכים" ולחזונו של הנשיא בוש. "בראש סדר העדיפויות שלנו עומד רק ביטחון אזרחי מדינת ישראל", אמר מופז.

 

לפיד: לתת לאבו-עלא הזדמנות

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד אמר בתגובה לפיגוע כי "אני חושב שצריך לתת לאבו עלא הזדמנות לשתק את הטרור. הפיגוע היום מוכיח שאו שהוא אינו רוצה או שהוא לא מסוגל. אם הוא לא מסוגל זה בגלל שהוא תחת שליטתו המוחלטת של ערפאת, ואם זאת תהיה דרכו - אין שום סיכוי להתפתחות של שלום. אם נדע שאבו עלא עושה הכל ומדי פעם מתרחש פיגוע בודד בתוך המאמץ שלו, אז עם כל הזעם שאני חש - זה לא מה שימנע את התהליך".

 

הוא הוסיף כי "ההודנה היא לא אקט ישראלי, היא פרוייקט ערבי ולכן הפיגוע אינו קשור להודנה. ההודנה היא ביטוי ערבי שאומר לעשות שלום זמני כדי לחכות להזדמנות יותר מוצלחת לעשות מלחמה".

 

השר עוזי לנדאו אמר כי "פיגוע הירי הוא הוכחה נוספת לכך שפירוק ארגוני הטרור הוא תנאי הכרחי לכל הפסקת אש".

 

לדבריו, "אם הם לא יעשו זאת, עלינו לעשות זאת בעצמנו כפי שכל מדינה שוחרת חיים היתה עושה", אמר השר.

 

מועצת יש"ע: לקחת אחריות ביטחונית 

 

במועצת יש"ע אמרו הבוקר בתגובה כי "שני הישראלים שנהרגו בפיגוע מצטרפים ל-1,206 ישראלים שנרצחו מאז הסכימה ישראל לחלק את האחריות הביטחונית על יש"ע עם ארגוני המחבלים של ערפאת.

 

"מועצת יש"ע קוראת לממשלה להסיק את המסקנה המתבקשת ולקחת אחריות ביטחונית על כל השטחים כל הזמן. יש חובה להכריע בהקדם את המערכה".  

פורסם לראשונה 18/11/2003 09:56

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. אירוע חמור
צילום: עמית שאבי
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. תלוי אם זה פיגוע בודד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לנדאו. לפרק את ארגוני הטרור
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: ערוץ 2
סריקות אחרי הפיגוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים