שתף קטע נבחר

פרויקט המיחשוב מרכב"ה הושק במשרד האוצר

מדובר במשרד הממשלתי השני המיישם את המערכת, שאמורה לשדרג את מערכות המיחשוב הממשלתיות בתחומי כח האדם, הכספים, הרכש והלוגיסטיקה, לפשט את תהליכי זרימת המידע בתוך הממשלה ולייעל את פעילות המשרדים

פרויקט המיחשוב הממשלתי הרוחבי "מרכב"ה" הושק היום (ג') במשרד האוצר. 

 

מרכב"ה (מערכת רוחבית כוללת במשרדי הממשלה) אמורה לשדרג את מערכות המיחשוב הממשלתיות בתחומי כח האדם, הכספים, הרכש והלוגיסטיקה, לפשט את תהליכי זרימת המידע בתוך הממשלה ולייעל את פעילות המשרדים השונים. הפרויקט צפוי לרכז את המידע הנמצא במאגרי הנתונים ובמערכות המחשב השונות של הממשלה למערכת מידע כלל ממשלתית. התוכנית אושרה על ידי הממשלה בחודש מאי, 2002.

 

המידע המצוי במערכת מרכב"ה ישמש הן את מקבלי ההחלטות בממשלה, הן את בעלי התפקידים במנגנון הממשלתי והן כתשתית מידע להעברת מידע ואספקת שירותים לציבור.

 

חברת "נס טכנולוגיות", נציגת חברת התוכנה SAP בישראל, הטמיעה את תשתית ה-ERP (מערכת ניהול משולבת הכוללת את כל אמצעי המיחשוב הדרושים לניהול יעיל של ארגון), על בסיס פתרונות ניהול ומידע של SAP. על פי נתוני משרד האוצר, עלות הפרויקט העתידית היא 360 מיליון שקל לשלוש השנים הקרובות, ועד היום 70 מיליון שקל.

 

המטרה: איחוד מערכות

 

בחודש אוגוסט, 2003, יושמה המערכת במשרד המדע והטכנולוגיה. משרד האוצר הוא המשרד הממשלתי הראשון ליישם את כל הרכיבים של מרכב"ה, כולל נכסי הדיור הממשלתי, מינהל הרכב ושירות עיבודים ממוכנים. מערכת "מרכבה" תחליף שבע מערכות שונות שפועלות במשרד כיום, ואמורה לקצר את זמני הביצוע של התהליכים וליצור מידע אמין, אחיד ואיכותי תוך הקטנת עלויות התפעול של המשרד.

 

בתחום מערכת הכספים תטפל התוכנית בניהול הספרים, ניהול תקציב ומידע ניהולי. בתחום משאבי האנוש תטפל המערכת בניהול תיק העובד, המבנה הארגוני ותהליכי הגיוס ובתחום ניהול המשאבים החומריים. כמו כן, נכסי המדינה יהיו קיימים מעתה במערכת אחת ואחידה, עם מידע מפורט לגביהם.

 

לראשונה, ישולבו נושאי הכספים והלוגיסטיקה, נכסי המדינה וכח האדם במערכת אחת, באופן המבטא את הקשר ההגיוני הקיים בין התהליכים הללו. במשרד האוצר מקווים כי בעתיד, עם יישום המערכת במשרדים אחרים, תוכל המערכת לסייע בהשגת חסכון משמעותי במשאבי הרכש של המשרד ותספק יתרון לגודל ברכישת ציוד.

 

החזון: התנתקות מראייה צרה

 

החזון מדבר על כך שהמערכת תביא לשינוי טכנולוגי ושינוי תרבותי-ארגוני, שיאפשר לכל משרד להתנתק מראייה מחלקתית צרה של הנושאים המטופלים ולתת ביטוי לעבודת צוות משולבת של כל העובדים. המידע המסופק להנהלה, יבוסס בחלקו על טכנולוגיה חדשה של מחסן נתונים שתפותח בהדרגה ותספק תמונת מצב כוללת של הנעשה במשרד בפרט ובממשלה בכלל. השינוי הטכנולוגי אמור לבוא לידי ביטוי גם בשינוי בשיטות העבודה של עובדי המשרדים, ולכן, במשרד האוצר מצהירים כי הושם דגש רב על שינוי בנהלי העבודה, בחינתם המחודשת והתאמתם לצורכי השעה.

 

מערכות המיחשוב של משרד המדע התרבות והספורט ומשרד האוצר ישמשו כפיילוט לפרויקט מרכב"ה לקראת השקתו בכל משרדי הממשלה האחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים