שתף קטע נבחר

מתקפה חסרת תקדים של היועץ המשפטי על התקשורת

אליקים רובינשטיין תקף בחריפות את הסיקור העיתונאי בפרשות מזרחי וגלאט-ברקוביץ': "הם חיים בעולם של שקר, של עיתונות שטחית, בורה ולא אתית". הזכיר שיחה עם פרקליט צעיר, שאמר לו: "העובדה שיש כיפה על ראשך פוסלת אותך מראש בעיניהם"

ביקורת חסרת תקדים של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, על כלי-התקשורת בישראל, בעקבות סיקור פרשות מזרחי, גלאט-ברקוביץ' ועוד. היועץ תקף גם אנשי אקדמיה ופוליטיקאים, שלדבריו, מנהלים נגדו מסע הכפשה מכוון.     

 

בדברים שנשא היום (ו') בפורום למשפט וחברה של המכללה האקדמית נתניה, שנערך במלון מעלה-החמישה, ביקש רובינשטיין להצדיק את המלצתו בדבר הדחת ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, בעקבות האזנות הסתר: "תומללו מאות שיחות פוליטיות, גם של עיתונאים, שיחות אינטימיות ושיחות רכיל", אמר. לדברי היועץ, מטרת הדו"ח שהגיש בנושא הייתה להעלות את השאלות בדבר מגבלות הכוח של המשטרה.      

 

את עיקר הביקורת בחר רובינשטיין, שמסיים בקרוב את תפקידו ומתמודד על משרה בבית-המשפט העליון, למקד בעיתון "הארץ": "קוראי העיתון קיבלו מידע מוטה וחלקי", אמר. "הארץ חשב בשביל קוראיו. הושמה חומה בין הקוראים לבין המידע", האשים היועץ, וכינה זאת: "ניו-ג'ורנזליזם נטול אתיקה". 

 

ביקורת אישית הפנה רובינשטיין לעבר כתב העיתון, אמיר אורן, שכתב מספר מאמרים בעקבות פרשת מזרחי. את הפרשן המשפטי משה נגבי, לשעבר מעיתון "מעריב" וכיום ב"קול ישראל", כינה רובינשטיין "צדקן". לדבריו, הוא מעולם לא פנה ללשכתו כדי לבדוק עובדות, אולם "היחס אל פרשנויותיו הוא כאל דברי אלוהים חיים".

 

רובינשטיין ציין כי הופתע מהסיקור הנרחב לו זכו הפרשות ומעוצמת הרגשות שהופגנו בכלי-התקשורת. הוא הסביר זאת ב"יחסים הסימביוזים", כלשונו, שבין עיתונאים לבין גורמים אוכפי חוק: "הם גומלים למי שהיו מקורותיהם, ויחסי הגומלין של 'תן לי ואכתוב עליך טובות' הם הרי אסון".

 

היועץ המשפטי לא הסתפק במתקפה אישית על עיתונים ופרשנים, ותקף את העיתונות ככלל, על אמצעיה הכתובים והאלקטרוניים: "הם חיים בעולם של שקר, ומונחים על-פי הכלל שאם אינך יכול להתמודד עם עובדות, תקוף את אומרן. הם חיים בזמנים של עיתונות שטחית, בורה, לא אתית, של סימון מטרה מראש". 

 

היועץ הזכיר גם את פרשת גלאט-ברקוביץ', הפרקליטה שהדליפה לעיתונות את המסמך מחקירת פרשת סיריל קרן, ואמר כי "נצלב על-ידי התקשורת" בעקבות מילוי תפקידו כהלכה. רובינשטיין ביקש להבהיר כי מעולם לא מנע מהמשטרה צעדי חקירה נגד אישי ציבור. "ככל שהיו ראיות על הקשר של פוליטיקאים לפשע מאורגן, כולם מוצו", אמר.

 

על עצמו אמר רובינשטיין: "מעולם לא הייתי מקור של עיתון ולא היו לי עיתונאי חצר". את מספר שיחות הרקע שקיים עם עיתונאים, לדברי רובינשטיין, "ניתן לספור על יד אחת". בדבריו הזכיר היועץ שיחה שערך עם פרקליט צעיר, אשר אמר לו: "כל זמן שיש כיפה על ראשך, תמיד יימצאו כמה עיתונאים שיפסלו מראש את דעותיך".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
"אין לי עיתונאי חצר". רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: דן בלילטי
המלצה להדחה. ניצב מזרחי
צילום: דן בלילטי
צילום: שאול גולן
הפרקליטה המדליפה. גלאט-ברקוביץ'
צילום: שאול גולן
מומלצים