שתף קטע נבחר

הנשיא הכריז על מצב חירום לאחר ניסיון ההפיכה

כוחות צבא התפרסו ברחבי טביליסי בעקבות ניסיון ההפיכה נגד הנשיא, אדוארד שוורדנדזה. האופוזיציה דורשת לקיים בחירות חדשות, בטענה שתוצאות הבחירות האחרונות זויפו ומינתה את יושבת ראש הפרלמנט כנשיאה זמנית

צבא גרוזיה נערך להשתלט על המדינה אם לא ייאשרר הפרלמנט בתוך 48 שעות את הכרזתו של הנשיא אדוארד שוורדנדזה על מצב חירום - כך הודיע אמש (שבת) דוברו של הנשיא.

 

עוד על ניסיון ההפיכה:

 

פרשנות: שוורדנדזה עלול להשתמש בנשק

 

חיילים ונגמ"שים התפרסו ברחובות טביליסי, בירת גרוזיה, בעקבות ניסיון ההפיכה נגד שוורדנדזה. שר הפנים הגרוזיני ציין שכוחות הצבא ערוכים וממתינים להוראתו של שוורדנדזה "להשליט סדר".

  

"זהו ניסיון להדיח את הנשיא. אני מכריז על מצב חירום", הודיע הנשיא. "זו הוראה מיוחדת למשרד הביטחון ולמשרד הפנים. נשיב את הסדר". הוא הוסיף: "הסדר יוחזר לכנו והפושעים ייענשו". קובה נרצ'משווילי, שר הפנים, התומך בנשיא, אמר כי יציית לכל ההוראות שיקבל ממנו.

 

בתוך כך קראו הלילה מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, ומזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, לשוורדנדזה לנהוג באיפוק כלפי האופוזיציה. דובר מחלקת המדינה האמריקנית אמר כי "השניים שוחחו עם שוורדנדזה ועודדו אותו לפעול במסגרת החוקה בלבד". לדבריו, הם הודיעו כי ימשיכו לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות.

 

רשת הטלוויזיה העצמאית רוסטאווי-2 דיווחה שהנשיא שוורדנדזה נלקח לבסיס האימונים של הכוחות המיוחדים בקודזורי, ומאוחר יותר דיווחה שהנשיא נלקח למעון רשמי בפאתי טביליסי.

 

הכרזת מצב החירום הייתה תגובתו של שוורדנדזה להשתלטות של רבבות מפגינים, תומכי מפלגות האופוזיציה, על בניין הפרלמנט. אנשי האופוזיציה דרשו להדיח את שוורדנדזה ולערוך בחירות חדשות במקום אלה שנערכו במדינה בתחילת החודש, בטענה שאלה זוייפו לטובת הנשיא.

 

אנשי האופוזיציה הכריזו שנציגתם, נינו בורג'נדזה, תכהן מעתה כנשיאת גרוזיה. "בהתאם לחוקה, אני, כיושבת ראש הפרלמנט הגרוזיני, אמלא את מקומו של הנשיא עד אשר יתבהר אם הוא יוכל להמשיך בתפקידו. ניסינו להימנע ממה שקרה, אבל שוורדנדזה איבד כל סיכוי למו"מ בדרכי שלום. היום ניצחנו, ומי שינסה לגנוב את ניצחוננו, ייענש".

 

מנהיג האופוזיציה, מיכאיל סאאקשווילי, אמר בראיון לרשת CNN שהאופוזיציה תאפשר לנשיא שוורדנדזה להמשיך בתפקידו, רק בתנאי שיכריז על בחירות קרובות לנשיאות. "לא נקבל שום אפשרות אחרת", הוסיף. דוברים של האופוזיציה אמרו שבחירות חדשות יתקיימו בתוך 45 יום.

 

בעקבות האירועים בגרוזיה נמסר אמש ממשרד החוץ כי לכל השליחים הישראלים בטביליסי הבירה שלום.

  

הצגת הפרלמנט החדש נקטעה באיבה 

 

ניסיון ההפיכה החל אתמול בצהריים כאשר מנהיג האופוזיציה, סאאקשווילי, פרץ בסערה לאולם הפרלמנט וקטע את נאומו של שוורדנדזה. "מהפיכת הקטיפה החלה בגרוזיה. אנחנו נגד אלימות", קרא. עדי ראייה דיווחו כי הקהל, שהוזמן למושב הפתיחה של הפרלמנט, הריע לסקשווילי במחיאות כפיים.

 

מיד אחר כך העביר סאאקשווילי את המיקרופון לידי מי שכיהנה כיושבת ראש הפרלמנט, נינו בורג'נדזה, וזו הכריזה על עצמה כעל נשיאת גרוזיה. בה בעת נכנסו מאות מחברי האופוזיציה לבניין, והפכו שולחנות וכיסאות.

 

"מה שקורה בגרוזיה בשבועות האחרונים הוא בגלל שחיתות מאוד גדולה", אמרה בורג'נדזה לרשת CNN. "אנחנו רוצים ליצור כלכלה וקשרי יצוא טובים יותר עם השכנים שלנו באירופה ורוסיה, ולהיות בקשרים טובים מאוד עם ארה"ב".

 

מזכיר מועצת הביטחון של גרוזיה, טדו ג'פרידזה, האחראית על כוחות הביטחון במדינה, הזהיר שהמשבר הפוליטי עלול להידרדר לשפיכות דמים ולמהומות קשות יותר מאלו שפרצו עם נפילת ברית המועצות ב-1991.

 

עשרות אלפי מפגינים התגודדו מחוץ לפרלמנט

 

שוורדנדזה אמר לכתבים לפני שחולץ מהמקום: "לא אתפטר. אתפטר כשתקופת הנשיאות תסתיים, בהתאם לחוקה". שוטרים וכוחות ביטחון פשטו על המקום ופינו ממנו את כל בכירי המשטר. 

 

מוקדם יותר אמר שוורדנדזה שהוא מוכן לשאת ולתת עם האופוזיציה והבטיח: "הפרלמנט יתחיל לעבוד היום". אולם האופוזיציה דחתה את קריאתו. סקשווילי אמר לאלפי תומכי האופוזיציה: "או ששוורדנדזה יגיע לעם, או שהעם יגיע אליו".

 

עשרות אלפי מפגינים התגודדו מחוץ לאולם הפרלמנט, נופפו בדגלים ובכרזות שעליהן נכתב "לך" וכן: "גרוזיה בלי שוורדנדזה".

 

מנהיגי האופוזיציה ומשקיפים בינלאומיים טוענים שהבחירות לפרלמנט שהתקיימו ב-2 בנובמבר, לא היו תקינות. לטענתם, 8-10% מהקלפיות נעלמו וכלל לא נספרו. מאז הבחירות נמצאת גרוזיה במשבר הפוליטי הקשה בתולדותיה.

 

שליח הסוכנות: אנחנו עוקבים אחר הנעשה

 

דב פיקולין, שליח הסוכנות היהודית לגרוזיה וארמניה, סיפר ל-ynet על הנעשה בטביליסי: "רוב האוכלוסיה נמצאת בבתים, כשמרכז ההתרחשות הוא בכיכר לפני בניין הפרלמנט בעיר. אנשים נהרו לכיוון הכיכר עם דגלים. היו שם שתי הפגנות, האחת של תומכי השלטון והשניה של תומכי האופוזיציה".

 

פיקולין סיפר שראה את הנשיא מכריז על מצב חירום בטלוויזיה. "הוא אמר שכל מוסדות השלטון כפופים למשרד ההגנה. הוא גם לקח על עצמו לעמוד בראש הצבא. שוורדנדזה אמר בנאום כי הוא לוקח על עצמו אחריות על המצב משום שהוא נתן לכולם חופש התבטאות ו'תראו לאן הגענו' .

 

"עד כמה שאני מצליח לראות באמצעי התקשורת, אין מעורבות של הצבא בהפגנות. גם לא ראיתי גילויי אלימות מצד המפגינים. הסוכנות היהודית יחד עם השגרירות, עוקבים אחר הנעשה ומגבשים את העמדתם".

 

שוורדנדזה ניצל בעבר מניסיונות התנקשות

 

שוורדנדזה היה אמור להציג אתמול את הפרלמנט הנבחר. על-פי תוצאות סופיות שפורסמו לאחרונה, זכה גוש "גרוזיה החדשה", התומך בשוורדנדזה, ב-21.32% מקולות הבוחרים. מפלגת "התחיה", שתמכה בשוורדנדזה באופן חלקי, זכתה ב-18.84%.

 

מפלגת התנועה הלאומית, ובראשה סקשווילי, קיבלה 18.08%. מפלגת הדמוקרטים, שחברה עם סקשווילי, קיבלה 8.8%. רוסיה, שנותרה בעלת השפעה חזקה באזור, טוענת שהליך הבחירות היה פגום. עם זאת משרד החוץ הרוסי אמר שמדובר ב"טעויות שיש לתקן במסגרת החוק. האלטרנטיבה היא כאוס".

 

גרוזיה הפכה לרפובליקה דמוקרטית באוגוסט 1995, ובכך נפרדה למעשה מברית המועצות. ימים ספורים לאחר אימוץ החוקה הדמוקרטית ניצל שוורדנדזה מניסיון התנקשות, כשמכונית תופת התפוצצה ליד פמלייתו. בפברואר 1998 ניצל שוורדנדזה כשרימונים הושלכו לעבר פמלייתו. 

 

רוסיה מגנה, ארה"ב עוקבת

 

12 מדינות ברית המועצות לשעבר, ובהן רוסיה, גינו את ניסיון ההפיכה. נשיא אוקראינה, ליאוניד קוצ'מה, אמר בהודעה מטעם מדינות אלו: "כוחות פוליטיים נערכים להשתלט על המדינה באמצעים לא חוקתיים. זה לא מקובל לחלוטין בשום מדינה דמוקרטית".

 

רוסיה מיהרה לשגר לגרוזיה את שר החוץ, איגור איוואנוב, כדי לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות. דובר מחלקת המדינה, ריצ'רד באוצ'ר, אמר ש"ארה"ב עוקבת מקרוב אחר המצב המתפתח במהירות".

 

הוא קרא לכל הצדדים "להימנע משימוש בכוח ובאלימות, ולהיכנס למשא ומתן כדי להשיב את הסדר ולהגיע לפתרון שישרת את האינטרסים של גרוזיה".


פורסם לראשונה 22/11/2003 15:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נשיא גרוזיה. הוברח מהפרלמנט
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בורג'נדזה הכריזה על עצמה נשיאה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
המהומות מחוץ לפרלמנט בגרוזיה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
כוחות משטרה ניסו להדוף מפגינים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אנשי האופוזיציה חוגגים בפרלמנט
צילום: רויטרס
מומלצים