שתף קטע נבחר

שרון: טרם קיבלתי החלטות על התוכנית המדינית

ראש הממשלה הבהיר לשרים בישיבה השבועית כי הפרסומים אודות תוכניתו המדינית היו מוקדמים מדי: "כשאחליט, אביא את התוכנית לאישור", אמר. נתניהו הסתייג: "פרסום התוכנית עלול ליצור בעיות". שרי שינוי התעמתו עם מופז ושרון בפרשת חיל האוויר והשקר אודות התקיפה בנוסיראת. שרון החליט: שרי "פורום החמישיה" ינהל מו"מ עם הפלסטינים

יש או אין תוכנית מדינית? ראש הממשלה, אריאל שרון אמר היום (א') במהלך ישיבת הממשלה לשרים כי הוא שוקל לנקוט בצעדים חד צדדים במישור המדיני - אך טרם קיבל החלטות בנושא. "כשאחליט, אביא את התוכנית לאישור הממשלה", אמר שרון.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר לשרון בתגובה כי לאור החלטת האו"ם לאמץ את "מפת הדרכים", אולם ללא 14 ההסתייגויות שהציגה ישראל, עלול צעד חד צדדי מכיוון ישראל כלפי הפלסטינים "ליצור בעיות רבות".

 

שרון השיב בקצרה: "זו לא הצגה נכונה של הדברים".

 

הדברים נאמרו בעיקר כדי להרגיע את שרי הימין, שהביעו תרעומת בעקבות הפרסומים בסוף השבוע בתקשורת על תוכניתו המדינית החדשה של שרון, במסגרתה יבצע צעדים חד צדדיים כגון פינוי מאחזים ואף פינוי ההתנחלות נצרים שברצועה.

 

שר התחבורה, אביגדור ליברמן, הבהיר כי אם יתבצע פינוי התנחלויות - תשקול סיעת האיחוד הלאומי את המשך דרכה בממשלה. "אינני יודע מה כוונתו של ראש הממשלה, אך אני מקווה שהוא מתכוון לחזק את ההתיישבות", אמר.

 

גם השר עוזי לנדאו מהליכוד אמר ל-ynet כי "הדיבורים על נסיגות חד צדדיות במציאות של רצח מתמשך ושיטתי של ישראלים - רק מעודדים את הטרור".

 

שרון: הם להוטים להרוג יהודים

 

ראש השב"כ, אבי דיכטר, אמר לשרים במסגרת סקירתו בישיבת הממשלה כי ארגוני הטרור מעוניינים בהסכם ההודנה - בעיקר כדי לצאת מהמחתרת. הוא ציין ש"ראשי החמאס מעבירים את מרבית זמנם בהסתתרות ואת יתרת זמנם בהכנת פיגועים. כיום, 90% מהארגון עוסק בהישרדות, ו-10% בהוצאת פיגועים".

 

דיכטר סיפר כי חלק נכבד מתקציבה של לשכת ערפאת, כ-8 מיליון דולר, מגיע בדרכים שונות לארגון הפתח, ולמימון פעולות טרור. השר דני נוה קרא בעקבות כך לדרוש מהאיחוד האירופי לא להעביר כספים לשטחים.

 

עוד אמר דיכטר כי התדמית שנוצרה מאז הפיגוע ב"מקסים", כאילו היו שישה שבועות שקטים, שונה לחלוטין מתחת לפני השטח. לדבריו, 14 פיגועי התאבדות בשלבים שונים נמנעו לאורך הזמן הזה. "קיימת עלייה מתמדת בהיקף ההתרעות. עלינו מ-30 התרעות ליום ל-40 וכיום אנחנו עומדים על 50, מחציתן בעזה, מחציתן באיו"ש".

 

לדבריו יש להיטות מיוחדת להוציא פיגועים בסוף הרמדאן. השר פורז שאל "מה גורם ללהיטות הזו". ראש הממשלה שרון הגיב: "פשוט מאוד: להיטות להרוג יהודים".

 

ראש השב"כ יצא במרומז נגד דברי הרמטכ"ל ואמר: "הייתה הלקאה עצמית שלא עשינו מספיק עבור ממשלת אבו-מאזן. אני כגורם מקצועי לא רואה מהלכים שישראל יכולה היתה לעשות כדי שממשלת אבו-מאזן לא תיפול".

 

דיכטר שיבח את האפקטיביות של גדר ההפרדה שנבנתה מסאלם ועד כפר קאסם, ואמר שהצדיקה את עצמה "והיא משלמת את עצמה בריבית דריבית". לדבריו, הפיגועים נודדים דרומה מכיוון כפר קאסם, ומשכם לכיוון ירושלים - בשל הגדר.

 

הוא ציין כי בעקבות גילויי הטרור העולמי, ישנו שדרוג ברמת האבטחה בנציגויות ישראל, גם במדינות שסירבו לתת להן אבטחה עד היום.

 

הממשלה אישרה פה אחד שיחרור של עשרה אסירים ירדנים, המוחזקים בידי ישראל, ביום שלישי הקרוב. השחרור הצפוי הוגדר בהחלטת הממשלה כמחווה לממלכה הירדנית. בין האסירים, שניים ביטחוניים (נתפסו על החזקת אמל"ח), שניים בתחום פעילות חבלנית, אחד סייען של גורמי פתח ואחד שהתכוון לבצע פיגוע. היתר הם שוהים בלתי חוקיים.

 

הממשלה אישרה את הצעת שר התחבורה, אביגדור ליברמן, להכיר באבטחת תחבורה ציבורית כ"מקצוע מועדף". על פי ההחלטה יקבלו המאבטחים מענק כספי בתום חצי שנת עבודה.

 

פרשת צה"ל והשקר: מופז גיבה את חלוץ

 

שרי שינוי פריצקי ופורז מתחו בישיבת הממשלה ביקורת חריפה על דבריו של מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, באשר לתקיפה במחנה הפליטים נוסיראת בעזה וכינו את דבריו "לא אמינים".

 

ראש הממשלה שרון אמר בתגובה לדברים כי אם משווים את נזק של הדברים שנאמרו על מפקד חיל האוויר ועל צה"ל לכך שכל העולם מחפש כעת לדעת מהו אותו נשק סודי שהשתמשו בו בנוסיראת - הרי שאין בכלל מקום להשוואה. "הנזק של הדברים שנאמרו גדול בהרבה", אמר שרון.

 

שר הביטחון מופז הוסיף כי הוא נותן גיבוי מלא לאלוף חלוץ. לגבי מספר הרוגים בהתקפה אומר מופז כי הדיווח של צה"ל היה מדויק - ורק אדם אחד נהרג בתקיפה.

 

לדבריו, "צה"ל השתמש בחימוש מדויק שלא אמור לגרום לנזק סביבתי. הדברים שבחר חלוץ לומר היו אך ורק כדי לשמור על סודיות כלי הנשק, אך אין להסיק מכך דבר על אמינותו של צה"ל".

 

שרון: החמישיה תשמש צוות מו"מ

 

קודם לישיבה, הודיע ראש הממשלה כי החליט על הקמת צוות שרים קבוע למשא ומתן עם הפלסטינים. הצוות יורכב מחברי "פורום החמישיה" - שר הביטחון שאול מופז, שר החוץ סילבן שלום, שר המשפטים יוסף לפיד ושר התעשייה המסחר והתעסוקה אהוד אולמרט, שנועדו עם שרון הבוקר.

 

שרון מרבה להשתמש באחרונה בפורום החמישיה, במקום לכנס את פורום הקבינט המדיני-ביטחוני, בגלל מה שהגדיר "חשש מהדלפות".

 

בקרוב אמור להיקבע מועד לפגישה בין אבו עלא ושרון וגורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אמש, לאחר שקיבלו דיווח על הפיגוע סמוך לאבו דיס, שהמגעים לקביעת הפגישה יימשכו כרגיל. ואולם, גורם ישראלי רשמי אמר הלילה לסוכנות רויטרס שהפגישה עשויה להידחות, בגלל הפיגוע.


פורסם לראשונה 23/11/2003 00:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. עוד לא החלטתי
צילום: רויטרס
צילום: עמית שאבי
נתניהו. עלול ליצור בעיות
צילום: עמית שאבי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
דיכטר. הגדר עובדת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: סבסטיאן שיינר
לפעול נגד הטרור. לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים