שתף קטע נבחר

הצמחונים נגד שטראוס: הפסיקו לאכול מילקי

עשרות צמחונים וטבעונים, שגילו באחרונה כי המעדן החביב עליהם מכיל ג'לטין העשוי מעצמות טחונות – חתמו על עצומה באינטרנט נגד חברת שטראוס. יוזם העמותה: עד שלא יוציאו את הג'לטין – לא אוכל מילקי. שטראוס: "אנחנו פועלים לפיתוחו של מוצר חדש ללא ג'לטין"

זעם בקרב צמחונים וטבעונים שאכלו עד היום להנאתם את מעדן החלב "מילקי", וגילו לפתע כי הוא מכיל ג'לטין, חומר העשוי מעצמות בקר גרוסות.

 

כמה עשרות מהם החליטו בעקבות כך לחתום על העצומה באינטרנט נגד חברת שטראוס, המייצרת את המוצר הפופולארי. העצומה מופיעה באתר "ישראבלוג", המארח מאות כותבי בלוגים (בלוג הוא קיצור של "יומן רשת", יומן הנכתב באינטרנט, לעתים בצורה אנונימית).

 

האיש שגילה את השימוש בג'לטין ופרסם אותו הוא אלעד יאיר (22) מחיפה, סטודנט בטכניון הפעיל בנושאים של איכות הסביבה. "לפני חודש קראתי לתומי את הרכיבים שמהם עושים מילקי – ונפגעתי", סיפר אתמול. "השימוש בעצמות הוא מחליא וגרם לכמה אנשים להזדעזע מעצם המחשבה שכאשר הם אוכלים מוצר תמים למראה – הם מכניסים לפיהם את עצמותיהם המרוסקות של בעלי חיים".

 

"כל יום אני מגלה מוצרים נוספים שמכילים בעלי חיים, שאותם אסור לי לאכול", אומר יאיר. "עד שלא יוציאו את הג'לטין – לא אוכל מילקי". יאיר כבר מחה בפני שטראוס, והקמפיין שהוא ארגן נושא את הכותרת "גם אני נגד הכנסת ג'לטין למילקי". החותמים על העצומה דורשים מ"שטראוס" להחליף את הג'לטין בחומר אחר. הכתובת באתר, למעוניינים להצטרף לעצומה: http://www.israblog.co.il/blogread.asp?blog=1499.

 

הג'לטין הוא חומר גלם המיוצר מתוכנן של עצמות בקר או דגים. עצמות אלה עוברות גריסה מסיבית, שלא מותירה בחומר כל שאריות של בשר או של דגים. זו הסיבה שמילקי, המוגדר כמוצר חלבי, מאושר על-ידי הרבנות כמוצר כשר (אם כי לא כשר למהדרין).

 

דובר שטראוס מחלבות מסר בתגובה: "מרכיב הג'לטין אכן קיים במילקי – ורשום על גבי האריזה כנדרש. במקביל פועלת החברה לפיתוח מוצר חדש ללא מרכיב הג'לטין". לדבריו, שירות הצרכנים של שטראוס הזמין את מוביל הקמפיין נגד הג'לטין לסיור במחלבות ולפגישה עם תזונאית – כדי להרגיע את הרוחות.

 

לא רק שטראוס, גם חברות אחרות משתמשות במוצריהן בג'לטין, העשוי מעצמות דגים. ניתן למצוא מרכיב זה ביופלה מוקצף של תנובה וביוגורט דיאט של טרה. בשני מוצרים אלה מצוין המרכיב "ג'לטין דגים" על האריזה. מטרה נמסר כי במעדן ג'ננה אין כל תוספת ג'לטין הודות לטכנולוגיה ייחודית שמפעילה החברה.

 

מתנובה נמסר כי "ג'לטין הוא החומר היחיד שמתמצק בקירור ושומר על הקצף", וכי "מאז התפרצות מחלת הפרה המשוגעת הפסקנו לעבוד עם ג'לטין בקר – ועברנו לג'לטין דגים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים