שתף קטע נבחר

הנשיא מתפתל: "תינוק שנשבה זה מושג של סלחנות"

האמנם נשיא המדינה הוא הנשיא של כולם? התבטאות אומללה שלו אתמול, לפיה "החילונים הם תינוקות שנשבו", מציבה סימן שאלה גדול בקשר לכך. במערכת הפוליטית כבר סערו הרוחות: "קצב הוא בעצמו תינוק שנשבה", אומרים בשינוי ובמרצ. בעקבות דבריו נאלץ קצב להתראיין ברדיו ולהסביר למה התכוון בדבריו. לא, הוא לא חוזר בו

סערה בעקבות דבריו של נשיא המדינה משה קצב, שכוונו כלפי החילונים: במהלך "כנס ירושלים הראשון", הגדיר אמש (יום א') נשיא המדינה, משה קצב, את הציבור החילוני כ"תינוקות שנשבו ולא נתנו להם את האפשרות לבחור".

 

"ידיעות אחרונות" דיווח כי אמש הגיעו למשכן הנשיא בירושלים חברי מועצת יח"ד (יחסי חרדים, דתיים וחילונים) כדי למסור לקצב המלצות שגיבשו באשר ליחסי דתיים-חילונים. מועצת יח"ד הוקמה לפני כ-3 שנים במטרה לגבש דרכים שיסייעו להפגת המתח בין דתיים לחילונים.

 

לפני מסירת ההמלצות נשא קצב דברים, שבמהלכם הדגיש את החשיבות בכך שכל המגזרים בישראל יחיו זה לצד זה מתוך כבוד הדדי, בלי שמישהו יראה עצמו כשייך לבני-אור ויראה בצד השני בני חושך.

 

בשלב הזה שיחרר קצב את המשפט שחולל את המהומה: "החילונים הם בבחינת תינוקות שנשבו", אמר הנשיא והפתיע את הנוכחים. "לא נתנו להם את האפשרות לבחור. הדתי יכול לבחור דרך חילונית או דתית. החילוני לא יכול. יש לו רק דרך אחת להתחנך לפיה".

 

דברי הנשיא גרמו לתחושת אי-נחת בקרב רבים מן היושבים באולם. חלקם זעו בעצבנות על מושביהם, אולם איש לא העז להשמיע ביקורת בפניו. אבל דברי קצב דלפו מהר מאוד למערכת הפוליטית, שסערה: שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד משינוי, אמר: "צר לי שבמקרה זה הנשיא קצב הוא בבחינת תינוק שנשבה בדעותיו הקדומות נגד ציבור שהוא רוב מניינו ובניינו של העם שהוא נשיאו".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, הגדירה את דברי קצב כ"אמירה אומללה - שמוטב היה אלמלא נאמרה. אני לא רואה כיצד הנשיא שאמור מתוקף תפקידו לייצג גם את החילונים - יוכל כעת לעשות זאת אם זו תפישת עולמו".

 

ח"כ יוסי שריד ממרצ הגיב: "אני מאוד מצטער על הדברים הללו. אנחנו חילונים על פי דעה ובחירה, ולא חילונים מתוך בורות. אולי הנשיא, שאני מאוד מכבד אותו, במקרה הזה הוא מעין תינוק שנשבה בדעות הקדומות שלו - וחבל".

 

בעקבות הסערה, נאלץ היום הנשיא להתראיין לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, ולנסות ולהסביר את דבריו. הנה קטע מהראיון:

 

רזי ברקאי: אדוני הנשיא, האם אני תינוק שנשבה?

 

הנשיא: "אתה לא. אני מניח שיש לך מושגי יסוד ביהדות. אבל יכול להיות שכן, איני מכיר אותך היטב. אולי המושג 'תינוק שנשבה' אינו מתאים כי הוא מעורר מחלוקת, אולי הוא אינו מובן, אבל זה טעון הבהרה ועצם זה שזה טעון הבהרה זה לא טוב. תינוק שנשבה, זה מתייחס דווקא בסלחנות למי שאין לו מושגי יסוד ביהדות. אני חושב שבמדינה יהודית ודמוקרטית צריך לאפשר לכל בן אדם לקבל את מושגי היסוד ביהדות, כמו שצריך לקבל מושגי יסוד בציונות, גם בהשכלה כללית. 3 הדברים האלה לא תמיד מוטבעים במערכת החינוך שלנו".

 

ברקאי: אתה רוצה זרימה חופשית של רעיונות מהמחנה החילוני לדתי ובכיוון ההפוך. השאלה היא בהכירך את החברה החילונית, היא זו שסוגרת עצמה ולא נותנת לצעירים שלה להיחשף לתרבות הדתית?

 

הנשיא: "לא, לא אמרתי את זה. אני לא מצפה שמישהו יוותר על אמונותיו ולא קראתי לעבור מהמחנה החילוני לדתי. להיפך, אמרתי שהמחנה החילוני יכול לחיות לפי אמונותיו והשקפותיו. אני קראתי למחנה הדתי שלא יראה עצמו כשייך למחנה נאור, כפי שפניתי למחנה החילוני. אמרתי שהמחנה החילוני באמת חושש מהמחנה הדתי, יש תחושת איום והתקוממות. אני חושב שהחשש הזה בלתי מוצדק. החשש הזה קיים גם במחנה הדתי. אני חושב שהמחנה החילוני הוא בהחלט ערכי, מוסרי, אבל אני מצפה באמת שבמדינה יהודית דמוקרטית מערכת החינוך תעמיד בפני כל צעיר שמתחנך בתוכה את מושגי היסוד ביהדות, ציונות והשכלה כללית".

 

ברקאי: אמרת יותר מזה, אמרת שילד שגדל בחברה הדתית יש לו בחירה חופשית, ילד חילוני אין לו בחירה חופשית ובעניין הזה פשוט החלטת שהמחנה החילוני הוא יותר מסוגר והרמטי להשפעות מבחוץ. כולנו מכירים מה קורה במשפחות חרדיות שחס וחלילה אחד מהילדים חוזר בשאלה.

 

הנשיא: "אני כמובן חושב שצריך לאפשר לכל אדם את חופש הבחירה. חופש הבחירה הוא לא רק שהוא חופשי להחליט על דרכו, זה בוודאי. אבל בנוסף על כך גם חופש המידע, החופש לקבל את מלוא המידע על כל דרך כדי שתהיה לו אפשרות קלה וטובה לבחור בין שתי הדרכים. כפי שאני מתקומם על כך שכופים על צעירים דתיים שרוצים לבחור בדרך החילונית, כך אני סבור שצריך לתת גם לבחור החילוני… הבט, למה ללכת רחוק? שאלת על עצמך, אני מדבר על עצמי. אני יציר של החברה הישראלית, החינוך הישראלי, אני התחנכתי בחינוך חילוני מכיתה א' ועד האוניברסיטה, ובכל מסלול חיי לא היו לי מושגי יסוד ביהדות. נפגשתי לפני שנים אחדות עם הנסיך חסן, יורש העצר דאז, של ירדן והוא היה בקי בתלמוד יותר ממני, לי לא היה מושג ביהדות".

 

ברקאי: סליחה אדוני, לא למדת תנ"ך? לא למדת תלמוד? הדתיים בבתי הספר שלהם לא לומדים ביולוגיה כדי שחס וחלילה לא יוזכר דארווין…

 

הנשיא: "אני מתקומם גם נגד זה שלא נותנים השכלה מספיק רחבה בחינוך הדתי והחרדי. אני גם מודע לכך שמערכת החינוך שלנו מסיימת שנתון אחר שנתון בלא מושגי יסוד בציונות. אבל תנ"ך זו לא כל היהדות. אנחנו מדינה יהודית דמוקרטית. דמוקרטיה צריכה להילמד וגם יסודות היהדות. תנ"ך לא די. אם אדם גדל במדינת ישראל ולומד פה מכיתה א' ולא למד בכל ימיו מושגיו יסוד על התלמוד... לא להיות בקי בתלמוד אלא לדעת מה זה תלמוד, כפי שאני חשתי על בשרי, אני חושב שיש בכך פגם במערכת החינוך ואת זה קראתי לתקן. הבט, אם לא נכיר היטב האחד את השני יהיה לנו בוודאי קשה לקיים דיאלוג".

 

ברקאי: הבעיה היא שכשאתה מחליט שצד אחד הוא סגור ולא פותח עצמו לצד השני והצד הזה הוא החילוני, לפי מיטב ידיעתי אתה טועה טעות היסטורית.

 

הנשיא: "זה לא נאמר. לא טענתי שהמחנה החילוני סגור. הבט, כדי להגיב על הדברים שלי, צריך לקחת את התמליל לקרוא אותו, הוא לא ארוך, לראות כל מה שנאמר שם. אני חושב שהדברים היו מאד שקולים, מאד מאוזנים, מאד מדודים והקריאה הייתה הדדית הן למחנה הדתי והן לחילוני ובאותה מידה ואולי אף יותר נחרצת הדברים נאמרו למחנה הדתי. עצם העובדה שאתה מבקש לראיין אותי שאבהיר למה התכוונתי, עצם זה שזה טעון הבהרה, יש בזה משום 'פקשוש', אבל מעבר למונח עצמו, הדברים הם בעלי תוקף ונכונים".

 

הסבר: מה זה "תינוק שנשבה"?

 

פרופ' מנחם פרידמן, מהמחלקה לסוציולוגיה באונ' בר-אילן, מסביר: "המושג 'תינוק שנשבה' הוא מימרת חכמים, המאפשרת לציבור הדתי להתייחס בסובלנות כלפי יהודי שאינו שומר מצוות".

 

לדבריו, "מדובר במעין פתרון טכני-הלכתי, המאפשר לציבור הדתי לסבול את המציאות החילונית ולקבל את האדם החילוני כחלק מהעם היהודי, למרות שעל פי ההלכה, כל מי שאינו שומר תורה ומצוות הוא בבחינת רשע גמור".


פורסם לראשונה 24/11/2003 06:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הנשיא קצב. אופס...
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. הוא בעצמו תינוק
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום דודו פריד
איציק. אמירה אומללה
צילום דודו פריד
מומלצים