שתף קטע נבחר

לינה משותפת או משפחתית?

שכבת הנעורים בקיבוץ בארי יצאה לקרב למען "הלינה המשותפת" וערכה לחברים "שיעור בדמוקרטיה". סוכת מחאה, שלטים ברחבי המשק, מניפסטים ב"יומון", חוגי בית, מסע הסברה. מרד הנעורים, גרסת בארי

כאשר בקיבוצים רבים יש עימותים על מודלים משתנים ושיתופיים, בקיבוץ בארי ניטש ויכוח נושן: "פני הנוער לאן? האם ללינה משותפת או משפחתית". הנושא שמסרב לרדת מסדר היום של הקיבוץ, קיבל לאחרונה ממדים של מחאה מאורגנת היטב, ספוגה באמוציות – מצד הקיבוצניקים הצעירים.

בקרוב, יצטרכו חברי בארי להכריע אם יוכלו 15 נערי כיתת "תלתן" (י"א) להתגורר, לצד חבריהם מכיתת "דובדבן", בחדרי הנעורים, או ש"הלינה המשותפת" תבוטל כליל וכל בני חטיבת הנעורים יחזרו לבתי הוריהם ויפנו את החדרים לטובת חיילים, סטודנטים ו/או רווקים, הסובלים ממצוקת דיור ולא פעם לנים עם שותפים.

קומץ המתנגדים למעבר לנעורים, כ-12 הורים, נתקל בחומה בצורה של 80 נערים בני כיתות ז'-י"ב, אליהם הצטרפו רב החברים. הסיבות להתנגדות אינן קשורות לתופעות של לאלימות, ונדליזם, עישון סמים קלים וכיו"ב. חטיבת הנעורים בבארי נחשבת לאיכותית, מקיימת פעילות התנדבותית בבאר-שבע ובשדרות ומציאה לאור עיתון שמבטא ערכים שיתופיים וציוניים. הנעורים אף פרסמו "קול קורא" שתומך בחזרתו של בארי ל"קיבוץ שהיה פעם".

"ההורים רוצים להשאיר את ילדיהם בבית", אומר אריה תבל, רכז החינוך בבארי. "בזה מתחיל ונגמר העניין. אולי יש גם נערים שהיו רוצים להמשיך וללון בבית ההורים עד גיוסם לצבא או לשנת השירות – אבל הם לא מדברים על כך".

לאחרונה עורכים נערי בארי "שיעור בדמוקרטיה" לחברי קיבוצם. הם הקימו סוכת מחאה סמוך לחדר האוכל, "קישטו" את המשק בשלטים, פרסמו דברים ביומון הקיבוץ ובעיתון הנעורים, ונקטו בקו הסברה נקי.

המניפסט שחיברו הנעורים בבארי דוגל בערכים כגון: אוטונומיה, שוויון, דמוקרטיה, לקיחת אחריות על הפרט והכלל, הקמת מוסדות מקבילים לאלה שבקיבוץ ועוד. אריה תבל, רכז החינוך של בארי: "לא אביע עמדה בנושא המחלוקת, אבל אני בהחלט תומך במאבק וגאה על הדרך בה נוקטים הנערים שלנו. יש כאן קרנבל של דמוקרטיה. הולכת להיות החלטה קשה שבכל מקרה תפגע בצד כלשהו – אבל אלה כללי המשחק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכבת הנעורים מתנגדת לביטול הלינה המשותפת
מומלצים