שתף קטע נבחר

לראשונה: ישראל תסמן סחורות שמיוצאות מהשטחים

כך בישר שר התמ"ת אולמרט לנציב הסחר באיחוד האירופי. המונח "שטחים" כולל גם את רמת-הגולן. במשרד החוץ נדהמו מן ההחלטה החדשה, שבאה לאחר שנים בהן התנגדה ישראל נחרצות למתן "אפיון גיאוגרפי" לסחורות המיוצאות לאירופה

ישראל מסכימה לראשונה לסמן על המוצרים אותם היא מייצאת לאירופה את מקורן הגיאוגרפי - קרי, האם הגיעו מהשטחים או מתוך הקו הירוק. זאת לאחר שנים ארוכות בהן התנגדה הממשלה נחרצות לדרישה האירופית בנושא. הדבר סולל את הדרך להסדר לייצוא סחורות מהשטחים.  

 

יש לציין כי המושג "שטחים" כולל את יהודה, שומרון ועזה, מזרח ירושלים ואפילו רמת-הגולן. על ההחלטה החדשה בישר ממלא מקום ראש הממשלה ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, לנציב הסחר באיחוד האירופי, פסקל לאמי, עמו נפגש היום (ב') בבריסל.

 

אולמרט אמר לנציב הסחר כי בעקבות פגישותיו של שר החוץ שלום עם נציבות האיחוד האירופי בשבוע שעבר, והחלטה לקיים מפגש בישראל עם משלחת מטעם האיחוד, תסכים ישראל לדרישה בדבר הענקת "אפיון גיאוגרפי" של מקום ייצורן של סחורות שמיוצאות מישראל לאירופה.

 

השר אולמרט הבהיר עם זאת, כי ישראל אינה מבחינה בין חלקים שונים של המדינה ואין היא שותפה לתפיסה האירופית, וגם לא תסכים בעתיד לקבל את המשמעות המדינית של ההבחנה בין השטחים לבין שאר חלקי המדינה. בין הצדדים סוכם על נוהל מזורז של מו"מ, בו ייקחו חלק נציגי המכס ומשרדי החוץ והתמ"ת, על-מנת לסכם את העניין באופן סופי.

 

במשרד החוץ נדהמו מן ההחלטה, ושמעו עליה באמצעי התקשורת. גורמים במשרד אמרו ל-ynet כי "במשך זמן רב ישראל סירבה לבקשת האיחוד האירופי לסמן סחורה מן השטחים. גם כאשר הועלתה ההצעה להעניק ציון גיאוגרפי לסחורה ישראלית, היא נדחתה על הסף על-ידי הדרג הפוליטי. יתרה מזאת, כאשר שר החוץ ביקר בבריסל לאחרונה, ונפגש עם ראשי האיחוד האירופי, התנהל ויכוח בינו לבין בכירים אירופיים בנושא, לאור התנגדותו לדרישה האירופית".

 

אולמרט הציג בפני פסקל לאמי את התפיסה הישראלית על הקמת אזורי סחר מעורבים בין הרשות הפלסטינית וישראל. לאמי אמר כי ישקול להעניק הטבות מכס באזור הסחר החופשי.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
יקבי רמת הגולן. יסומנו
צילום: אפי שריר
שר התמ"ת אולמרט
מומלצים