שתף קטע נבחר

המבקר: עם אחד, חד"ש ובל"ד עברו על חוק מימון מפלגות

מבקר המדינה בדק בדו"ח את חשבונותיהן של 21 סיעות, והצביע על "שיפור יחסי" בהתנהלות הכספית של המפלגות בעת מערכת הבחירות האחרונה. החליט לקנוס את הליכוד, לאחר שדו"ח כספי שהגיש נמצא חסר. מפלגת העבודה נענשה אף היא, בשל חריגות כספיות

שלוש מפלגות בכנסת ה-16 עברו על חוק מימון המפלגות - כך קובע מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, בדו"ח שמתפרסם היום (ד') בנושא.

 

על-פי הדו"ח, עם אחד, חד"ש ובל"ד עברו על חוק המימון במערכת הבחירות. עוד ארבע מפלגות, שלא עברו את אחוז החסימה, חרגו אף הן בחשבונותיהן.

 

המבקר בדק בדו"ח את חשבונותיהן של 21 סיעות, והצביע על "שיפור יחסי" בהתנהלות הכספית של המפלגות בעת מערכת הבחירות האחרונה. "היקף הפעולות שנעשו בניגוד להוראות חוק המימון היה קטן בהרבה מבעבר, ויחסית לתקופות בחירות קודמות, ניהול ספרי הסיעות היה טוב יותר", קבע המבקר.

 

עם זאת, המבקר מתח ביקורת על הפרסומים בעיתונות החרדית בתקופת הבחירות, שעשו שימוש בידיעות עיתונאיות לצורך תעמולת בחירות מפורשת. המבקר קבע כי "כאשר המסר התעמולתי והזיקה בין הסיעה לעיתון אינם בספק, ניתן לקבוע כי מדובר בפרסום שעל הסיעה לשלם בעבורו". אולם לדבריו, מכיוון שהגבולות לעתים מטושטשים בין כתבה עיתונאית לתעמולת בחירות בעולם החרדי, "המחוקק צריך להתערב בנקודה זו ולקבוע הסדר חקיקתי כולל לעניין חוק המימון".

 

"לא דיווחו על כנסים"

 

לפי הדו"ח, 14 סיעות קיבלו ציון "עובר" על ידי המבקר לנוכח התנהלותן בבחירות, ביניהן גם הליכוד והעבודה. מהדו"ח עולה כי הכנסות הליכוד בתקופת הבחירות עמדו על כ-36 מיליון שקל והוצאותיה על 30.4 מיליון שקל. הכנסותיה של העבודה עמדו על 28.5 מיליון שקל, והוצאותיה היו 23.4 מיליון שקל.

 

לעומת זאת, המבקר מצא פגם בהתנהלותן של חד"ש ובל"ד, בעיקר על שלא דיווחו על כנסים שערכו. בנוגע למפלגת עם אחד נמתחה ביקורת על כך שהסיעה קיבלה מהבנק הלוואות למימון הוצאות הבחירות בסכומים של כ-400 אלף שקל וכמיליון שקל, כנגד ערבות אישית של יו"ר הסיעה, עמיר פרץ, אולם לא רשמה בספריה את הערבות. שלוש המפלגות נקנסו באלפי שקלים כל אחת בשל החריגות.

 

מפלגות נוספות שלא עברו את אחוז החסימה נכשלו בבדיקת המבקר, והן: הירוקים, חירות, ישראל אחרת ועלה ירוק.

 

הליכוד נקנס על מודעות, העבודה בגירעון חורג

 

פרק נוסף בדו"ח עוסק בהתנהלות הכספית השוטפת של המפלגות מחודש מארס 2001 ועד לתחילת 2003. ובו מותח המבקר ביקורת על התנהלותן הכספית של הליכוד, העבודה, בל"ד וחד"ש.

 

מהדו"ח ניתן לעמוד על הגרעונות המצטברים הגבוהים של המפלגות השונות. כך, למשל, הגרעון המצטבר של העבודה עמד בתחילת 2003 על כ-116 מיליון שקל, וזה של הליכוד על 39 מיליון. הגרעון של המפד"ל הגיע ל-20 מיליון שקל.

 

המבקר החליט לקנוס את הליכוד, לאחר שהתעלם בדו"ח הכספי שהגיש מההוצאות על פרסום 229 מודעות בבחירות המוניציפליות בלוד. עלות המודעות נאמדה אז ב-365 אלף שקל. המבקר קבע כי מכיוון שהמודעות לא נרשמו, לא ידוע מי מימן אותן, ולכן הן נחשבות כתרומה אסורה. בעקבות זאת המליץ המבקר לשלול מהסיעה סכום של 100 אלף שקל מהתשלומים למימון הוצאותיה השוטפות, וכן לחייבה להעביר אוצר 100 אלף שקל בשל תרומה לא חוקית.

 

בנוגע למפלגת העבודה החליט המבקר לשלול מהסיעה 10,000 שקל מהתשלומים למימון הוצאותיה השוטפות, וכן לשלם לאוצר 15 אלף שקל בשל חריגותיה.

 

המפלגות: נבדוק הטענות

 

מזכ"ל עם-אחד, ד"ר אבי ביצור, אומר בתגובה: "המפלגה עשתה ככל שביכולתה להגיע לדו"ח חיובי. שמרנו על כל הכללים ועל מנהל תקין בכל דרך אפשרית. בהנחיית יו"ר המפלגה נרשמו כל המחאה וכל שקל. צר לי לומר, אך מדובר בהערה מינורית של המבקר. היו"ר, שהקים את המפלגה והיא מכילה את שמו, נתן למפלגה ערבות אישית. המבקר אומר שעל הערבות הייתה המפלגה צריכה לשלם לעמיר פרץ סכום של 858 שקלים, וזוהי כל העבירה. המבקר מוסיף לטעון כי מדובר בהליך לא תקין. אנו מקבלים את הדין ונשלם את הקנס. נעשה הכל כדי לא לקבל תרומות וכדי לא לתת כוח לבעלי אינטרסים מבחוץ".

 

מזכ"ל חד"ש, ח"כ עיסאם מחול: "ממה שידוע לנו, יש כנסים שלא אורגנו על ידנו אבל נציגי המפלגה נכחו בהם. המפלגה לא מימנה את הכנסים ולכן אנו מתפלאים על העניין. אנו נלמד את הדו"ח. בדרך כלל המפלגה מאוד מסודרת בעינינים אלו ונבדוק את כל הטענות שעלו".

 

דובר הליכוד, משה חניבד: "תנועת הליכוד קיבלה כבדרך כלל דו"ח חיובי על תקופת הבחירות לכנסת ה-16. הקנס שקיבלה התנועה, הוא בגין חריגות שעשו אנשי ליכוד ללא אישור מנהלת הליכוד בבחירות לראשות עיריית לוד שנערכו בחודש מאי 2002".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד: " קנסות בהם חויבה מפלגת בל"ד נמוכים יחסית לשאר המפלגות ונובעים מעניינים טכניים בלבד. מפלגת בל"ד תדאג לתקנם בעתיד."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
מבקר המדינה, אליעזר גולדברג. "ניהול ספרי הסיעות השתפר"
צילום: זום 77
צילום: גבי מנשה
"שיפור יחסי". דו"ח המבקר
צילום: גבי מנשה
צילום: אביגיל עוזי
חייב כספים לעצמו? עמיר פרץ
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים