שתף קטע נבחר

ארה"ב: הסנאט אישר חוק חדש נגד ספאם

על פי הצעת החוק, יוקם מאגר לאומי של "אל תשלחו אלי זבל". המבקרים: החוק החדש מכשיר את הספאם. הנשיא בוש צפוי לאשר את הצעת החוק תוך מספר שבועות

הצעת חוק שמטרתה להפחית את כמויות הדואר האלקטרוני הבלתי רצוי המציפות את תיבות הדואר של הגולשים עברה אתמול (ג') את המשוכה האחרונה בדרך לאישור. הסנאט האמריקני הצביע בעד הצעת החוק Can Spam לאחר שהקונגרס אישר את ההצעה בשבוע שעבר ברוב של 392 תומכים מול חמישה מתנגדים.

 

עקב שינויים מזעריים שהוכנסו בהצעת החוק שאושרה בסנאט, הקונגרס יתבקש לאשר את ההצעה פעם נוספת לפני שתועבר לאישור הנשיא. הליך זה צפוי להימשך עוד מספר שבועות. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, צפוי לחתום על הצעת החוק ולאשרה תוך מספר שבועות, על פי הצהרה של הבית הלבן.

 

הצעת החוק קובעת, כי תוך תשעה חודשים מיום אישור החוק יתחיל לפעול מאגר לאומי של "אל תשלחו אלי זבל", שיכלול את כל פרטי הגולשים האמריקניים המבקשים לא לקבל ספאם ויחייב את הזבלנים. זאת, בדומה למאגר "אל תתקשרו אלי", שהחל לפעול לאחרונה בהתאם לחוק האוסר על משווקים לפנות בטלפון לאנשים שהוסיפו את שמם למאגר. הצעת החוק החדש גם אוסרת על זבלנים לזייף את כתובת השולח ולטשטש את זהותם. אלה המפרים את החוק צפויות לעונש מאסר בפועל של חמש שנים וקנס מרבי של שישה מיליון דולר.

 

כמה מחוקקים יזמו את הצעת החוק החדשה על רקע נתונים המורים על גידול חדש בשיעור דואר הזבל. על פי חברת האנטי ספאם ברייטמייל, שיעור הדואר האלקטרוני הבלתי מבוקש הכולל תמונות פורנוגרפיות, הצעות להגדלת אבר המין, עבודה מהבית והלוואות מפוקפקות הגיע לכ-54 אחוז מכלל הדואר שהתקבל ארה"ב בספטמבר, 2003, בהשוואה לשמונה אחוזים בלבד לפני שנתיים. חברת המחקר IDC מעריכה, כי ההוצאה הבינלאומית על אמצעים נגד דואר זבל תגדל לכ-6.4 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2007, לעומת 2.7 מיליארד דולר בשנה שעברה. יוזמי ההצעה מקווים, כי החוק החדש יסייע להפחית במשהו את כמות דואר הזבל, גם אם לא יעלים את התופעה כליל.

 

המבקרים: החוק יכשיר את דואר הזבל

 

חברות כמו מיקרוסופט ו-AOL קידמו את הצעת החוק החדשה בברכה. יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, אמר כי החוק הוא צעד ראשון וחשוב בדרך למנוע חשיפה של ילדים למודעות פורנוגרפיות ומעשי הונאה באמצעות הדואר האלקטרוני.

 

המבקרים טענו כי במקום לאסור על משלוח ספאם, החוק למעשה מכשיר את משלוח דואר הזבל ומאפשר לזבלנים להמשיך בשלהם, בתנאי שלא יזייפו את כתובתם או ישלחו הצעות פורנוגרפיות. לטענתם, החוק דורש מהגולשים שאינם מעונינים לקבל דואר זבל לבקש זאת במפורש (opt out) במקום לחייב את הזבלנים לפנות למאגר הכולל את שמות הגולשים שביקשו במפורש לשלוח אליהם דואר זבל (opt-in).

 

28 מדינות בארה"ב העבירו חוקים נגד דואר זבל, חלקם חמורים בהרבה מהצעת החוק הפדרלית. למשל, חוק האנטי ספאם של קליפורניה קובע קנס מרבי של 1,000 דולר להודעה על כל משלוח של הודעת דואר בלתי רצויה (סכום התביעה הכולל עשוי להגיע עד מיליון דולר), ומאפשר לאזרחים לתבוע מפיצי דואר זבל, בניגוד להצעת החוק הפדרלית, המאפשרת רק לספקי אינטרנט ולמשרד התובע הכללי בכל מדינה לתבוע זבלנים בשם המשתמשים. על פי טענות אחרות, החוק יהיה מסובך ליישום עקב הקושי לתחזק ולעדכן את מאגר "אל תשלחו אלי זבל" והעובדה כי זבלנים רבים שולחים דואר מחוץ לגבולות ארה"ב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים