שתף קטע נבחר

שיחות בלונדון: "לא לצפות לפריצת דרך"

היום ומחר, באחוזה פסטורלית ליד פאתי לונדון, יישבו נציגים ישראלים ופלסטינים סביב שולחן אחד. ח"כ עומרי שרון: "אשב לצד פלסטינים משפיעים, ואני שמח על כך". זיאד אבו זיאד: הציפיות מהפגישות מוגזמות

סמוך לאוקספורד נפתחו היום (ה') שיחות מדיניות בין משלחת ישראלית לפלסטינית, תחת חסותם של מארחים בריטים. ואולם, גורמים פלסטינים המשתתפים בשיחות אמרו הערב שאין לצפות לפריצת דרך.

 

זיאד אבו זיאד אמר הערב לסוכנות אי.פי שהציפיות מהשיחות מוגזמות: "זו אחת מפגישות רבות שהתקיימו בעבר, שמתקיימות כעת ויתקיימו בעתיד. אינני חושב שזה ישנה את המפה. אין מדובר במגעים רשמיים, והמטרה אינה להגיע להסכם, אלא להבין מה קורה בצד השני".  

 

מהצד הישראלי משתתפים בנו של ראש הממשלה וחבר הכנסת, עמרי שרון, ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, חברי כנסת מהעבודה, אפרים סנה ויצחק הרצוג, וסמנכ"ל ההסברה במשרד החוץ, גדעון מאיר. מהצד הפלסטיני: ג'יבריל רג'וב, יועצו לענייני ביטחון של ערפאת, סגן השר סופיאן אבו-זיאדה, וחבר המועצה המוחקקת זיאד אבו זיאד. הבריטים שלחו נציגות נכבדה: ארבעה שרים ושבעה חברי פרלמנט.  

 

מארגני הסמינר החלו לשקוד על המלאכה עוד בחודש ספטמבר. לפני כחודש אישרו שרון וגלעד את הגעתם - והעלו את אף העניין בשיחות. המטרה: להפוך את המגעים הלא רשמיים לתהליך שלום מסודר ורשמי. השיחות נערות בסביבה הפסטורלית והירוקה של בדיצ'לי, בניין עתיק הממוקם כ-100 קילומטרים צפונית-מערבית ללונדון, ששימש בעבר כבית-הנופש של צ'רצ'יל.

 

ח"כ הרצוג: זה רק סמינר אקדמי

 

מלשכתו של הרצוג נמסר ל-ynet כי "מדובר בסמינר שמשקף דאגה אמיתית של בריטניה לגבי המתרחש באזור, וכן את העניין שלה לקדם את פתרון הסכסוך. אין מדובר במפגש הנושא אופי של מו"מ מדיני, אלא בסמינר אקדמי שיזמו ידידי ישראל בפרלמנט הבריטי ובמפלגת הלייבור". הרצוג מברך על השתתפותו של עמרי שרון בשיחות".

 

השיחות מתקיימות ימים ספורים לפני הטקס בז'נווה, בו יושק רשמית קמפיין ההסכם השנוי במחלוקת שהביאו בכירים בשמאל בישראל.

 

"אין ספק שהמפגש מתבצע בעיתוי פנטסטי", אומר הרצוג, "אך עם כל העניין בכינוס, כדאי להנמיך את הציפיות. אני, כמו כל עמיתי באופוזיציה, מטיל ספק בעניין ה'ספין' של ראש הממשלה, שרומז לפינוי חד צדדי של התנחלויות. הוא ודאי נובע מהלחץ הבינלאומי והפנימי ליוזמה מדינית. בכל מקרה, אני מברך באופן אישי על השתתפותו של עמרי שרון. השתתפותו ודאי תתרום לדיון".

 

ח"כ אפרים סנה: "הבריטים רוצים ללמוד מכלי ראשון על המצב פה. אין ספק שזה יקל על בריטניה להיות פעילה יותר בניסיונות להחזיר את מפת הדרכים ואת הפסקת האש. לא צריך לצפות לבשורות מהכינוס הזה, אלא אולי, לזריעת עוד זרע שיביא בשורה בעתיד".  

 

בין השאר, מתכוון סנה להעלות בשיחות "פיילוט" בעזה, לפיו, אם תשליט הרשות תוך תשעה חודשים סדר ברצועה, מבחינת הטיפול בטרור ובהסתה, ישראל תפנה את ההתנחלויות. בנוסף, הוא יציע "מפת דרכים כלכלית", לשיקום הכלכלה הפלסטינית.  

 

ערפאת תידרך את נציגיו

 

הישראלים והפלסטינים יוועדו בלונדון לסדרה של מפגשים המוגדרים "פרטיים", בחסות משלחת ענקית בהיקפה של משרד החוץ הביטי וממשלת בריטניה. המפגשים, פרי יוזמה של "אגודת ידידי ישראל" במפלגת הלייבור, מאורגנים על ידי קרן החינוך על שם יגאל אלון תחת התואר "סמינר רבין  לשלום".

 

המארגנים ניסו לשמור על חשאיות והעיתונאים שישתתפו במפגשים התחייבו שלא לפרסם עליהם דבר. מרבית המששתתפים נחתו בלונדון כבר אמש, ושוכנו באחד המלונות המפוארים במרכז העיר.

 

הנציגים הפלסטינים (שכוללים גם את איש האקדמיה הפלסטיני מלונדון, ד"ר אחמד אל-ח'אלדי) ייחסו חשיבות לשיחות בגלל השתתפותם של עמרי שרון כניצגו של ראש הממשלה ושל אלוף (במיל') גלעד כנציגו של שר הביטחון.

 

המשתתפים הפלסטינים בפגישות מסרו אתמול כי השיחות יעסקו במצב העכשווי בשטחים, ביוזמות מדיניות ובדרך להביא להפסקת אש בשטחים. המשלחת הפלסטינית יצאה לדרך לאחר קבלת אישורו של ערפאת ולאחר תדרוך מערפאת עצמו.

 

במסגרת מה שהוגדר כ"קבוצות עבודה" ידונו הצדדים בנושאים הקשורים לדרישות שני הצדדים לקראת הפסקת אש אפשרית, הפסקת ההסתה בצד הפלסטיני, הקלת התנועה בשטחים, הסרת המחסומים ועוד.

 

אין זו הפעם הראשונה בה עומרי שרון נפגש עם בכירים פלסטינים. עוד קודם לבחירת אביו לראשות הממשלה  הוא קיים שיחות עם בכירי הרשות הפלסטינית ולאחר מכן שימש כשליחו של ראש הממשלה לערפאת. עמרי ידוע כמי שדעותיו המדיניות מתונות יותר מאלו של אביו, ויש הטוענים שהוא זה שמושך את אביו מעט שמאלה לכיוון של חתירה להסדר ואפילו לצעדים חד-צדדיים.

 

חברי המשלחת הישראלית ישובו לישראל במהלך סוף השבוע.  


פורסם לראשונה 27/11/2003 07:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני שקד, נחמה דואק ומודי קרייטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
עמרי שרון ורג'וב יוצאים ללונדון
צילום: יריב כץ
צילום: יריב כץ
פגישה בנתב"ג: שרון, אבו זאידה ורג'וב
צילום: יריב כץ
צילום: אתר הכנסת
מנמיך ציפיות, לא קונה את ה"ספין". הרצוג
צילום: אתר הכנסת
"פיילוט" ברצועה. סנה
מומלצים