שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דמי אבטלה: מדריך לחותמים בלשכה

  עד איזה גיל אפשר לקבל דמי אבטלה, מהי תקופת אכשרה, מה ההבדל בין מפוטר למתפטר, מהם זכויותיו של עובד שפוטר והוחזר ומהו הגובה המקסימלי של דמי האבטלה. האבטלה גואה ואיתה השאלות בנושא - בדרך ללשכת העבודה

  צמיחה או לא, נתוני האבטלה שוברים שיאים. רק בספטמבר האחרון נרשם המספר הגבוה של 227 אלף דורשי עבודה, עלייה של 3.2% לעומת החודש הקודם. הזכאות לדמי אבטלה והשינויים התחוקתיים של השנה האחרונה מעלים שאלות רבות, שחלקן מוצגות כאן.

   

  עד איזה גיל אפשר לתבוע דמי אבטלה?

   

  דמי אבטלה משולמים לתושב ישראל עד הגיעו לגיל 65 שנה. אישה שמלאו לה 60 שנה והפסיקה עבודתה מרצונה בלא שהיתה לה הצדקה לכך אינה זכאית לדמי אבטלה.

   

  האם העלאת גיל הפרישה ל-67 תיתן גם זכאות לדמי אבטלה עד גיל זה?

   

  העלאת גיל הפרישה היא העלאה גורפת בכל היבטיו של גיל הפרישה. בהתאם לכך עובד ועובדת ימשיכו לשלם דמי ביטוח-לאומי מלאים עד הגיעם לגיל פרישה ויהיו זכאים לדמי אבטלה עד הגיעם לגיל פרישה, כולל ביטול ההבחנה בין גבר לאשה הקיימת כעת לאחר גיל 60.

   

  האם יש הבדל בין מתפטר למפוטר מבחינת הזכאות לדמי אבטלה?

   

  גם עובד שהתפטר מעבודתו זכאי לדמי אבטלה כאשר לשכת העבודה אינה מסוגלת לספק לו עבודה, אך זאת בהסתייגות מסוימת, המופיעה בסעיף 166 לחוק הביטוח הלאומי: מי שהפסיק את עבודתו מרצונו, בלי שהיתה הצדקה לכך, לא יהיה זכאי לדמי אבטלה בעד 90 הימים הראשונים מיום הפסקת העבודה.

   

  "מה פירוש הביטוי מי שהפסיק את עבודתו מרצונו, בלי שהיתה הצדקה לכך"? הרי ברור שאם התפטרתי היתה לי סיבה טובה מאוד לעשות זאת.

   

  בתקנות נקבעו 2 סיבות המהוות הצדקה להתפטרות, כך שההתפטרות לא תפגע בזכות לדמי אבטלה: התפטרות לרגל מצב בריאותו של העובד או של בן משפחתו והתפטרות מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו העובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו (2 סיבות אלה מזכות את העובד גם בפיצויי פיטורים). בהתאם לפסיקתו של בית-הדין הארצי לעבודה, אין זו רשימה סגורה, ויש סיבות נוספות המהוות הצדקה להתפטרות, כך שההתפטרות לא תפגע בזכות לדמי אבטלה. דוגמאות לסיבות כאלה: התפטרות עקב נישואין לבן הזוג המתגורר ביישוב מרוחק ממקום עבודתו של העובד ומעבר העובד ליישוב זה, או מעבר בעקבות בן הזוג ליישוב מרוחק שבו מצא בן הזוג עבודה.

   

  אני נמצאת כעת בחופשת לידה. עבודתי לפני הלידה דרשה ממני שעות עבודה רבות ביום, ולכן אני מעונינת שלא לחזור אליה, כדי שאוכל לטפל בתינוק. האם אוכל לתבוע דמי אבטלה אם אתפטר?

   

  תוכלי לתבוע דמי אבטלה, אך השאלה היא האם התפטרותך היתה בנסיבות שבהן יש הצדקה לכך, כך שתהיי זכאית לדמי אבטלה מיד עם תום חופשת הלידה, או שהיתה ללא הצדקה, כך שתאלצי להמתין 90 יום קודם שתהיי זכאית לדמי אבטלה. תשובתו של בית-הדין לעבודה היא שהתפטרות בנסיבות אלה, כלומר כדי למצוא עבודה שתאפשר לך טיפול טוב יותר בתינוקך יש בה הצדקה, ולכן לא תיאלצי לחכות 90 יום לתחילת הזכאות לדמי אבטלה.

   

  עובד שהעסקתי התפטר ופנה אלי בבקשה לקבל אישור שפוטר, כדי שיוכל לקבל דמי אבטלה ללא המתנה. מבחינתי אין בעיה לתת לו אישור כזה, כי הוא ממילא מקבל פיצויי פיטורים. האם יש בעיה אחרת בצעד זה?

   

  מתן מסמך כוזב לשם קבלת דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי הוא צעד בעייתי, הן משום שהוא בגדר עבירה על החוק, והן משום שהוא חושף את המעביד לתביעות שונות מצד העובד.

   

  כמה זמן נמשכת הזכאות לדמי אבטלה?

   

  תקופת הזכאות לדמי אבטלה משתנה לפי גיל הדורש, מספר האנשים התלויים בו ומאפיינים נוספים.

   

  עבדתי בחברת היי-טק בשכר של 25 אלף שקל לחודש שכמובן שילמתי עליהם דמי ביטוח-לאומי מלאים. בחודשים האחרונים אני מובטל ומקבל דמי אבטלה בסך 6,700 שקל בחודש. מה פשר הקיפוח הזה?

   

  גימלאות מחליפות שכר הניתנות למשרת במילואים ולעובדת הנמצאת בחופשת לידה חסומים לתקרה גבוהה למדי, השווה לפי 5 מהשכר הממוצע. דמי אבטלה, שאף הם בגדר גמלאות מחליפות שכר, חסומים לתקרה נמוכה השווה לשכר הממוצע ותו לא (ליתר דיוק: החל מיולי 2002 התקרה נמוכה מהשכר הממוצע ב-4%). כלל זה, הקבוע בחוק הביטוח-הלאומי, מסביר את הפער הגדול בין המשכורת שהיתה לך ובין דמי האבטלה המשולמים לך.

   

  השכר שלי לפני שנעשיתי מובטל היה שווה, פחות או יותר, לשכר הממוצע. ידוע לי שדמי האבטלה הם לא יותר מהשכר הממוצע, אך להפתעתי גיליתי שדמי האבטלה שקיבלתי נמוכים מאוד לעומת השכר שהיה לי. מאיפה בא הקיצוץ הנוסף?

   

  דמי אבטלה מחושבים בשיעור הולך ופוחת ככל שעולה השכר בתקופה שקדמה לאבטלה. לדמי אבטלה בשיעור הגבוה ביותר, 77% זוכה מי ששכרו לא עלה על מחצית השכר הממוצע. מי ששכרו שווה לשכר הממוצע יקבל דמי אבטלה שאינם עולים על 61% משכרו.

   

  אני עומד לפרוש לפנסיה מוקדמת ומעונין למצוא עבודה חדשה לאחר שאפרוש. האם אהיה זכאי לדמי אבטלה אם לא אמצא עבודה?

   

  זכותך לדמי אבטלה תקבע לפי הכללים החלים על כל מובטל, אלא שמדמי האבטלה שלהם תהיה זכאי ינוכה סכום הפנסיה המשולם לך בעד אותה תקופה. התוצאה המעשית של כלל זה היא שדמי האבטלה שישולמו לך יהיו נמוכים מאוד.

   

  לאחר שנים אחדות שבהן הייתי עקרת בית התחלתי לעבוד וכעבור חצי שנה פוטרתי. פניתי בתביעה לקבלת דמי אבטלה, אך נאמר לי שלא צברתי תקופת אכשרה נדרשת. מהי תקופת אכשרה?

   

  כדי להיות זכאי לדמי אבטלה לא די בעבודה סמוך לתחילת האבטלה, אלא נדרשת עבודה בתקופה של לפחות 360 יום, מתוך 540 הימים שקדמו לחודש שבו החלה האבטלה. לעובד יומי די ב-300 ימי עבודה בתוך 540 הימים האמורים. תקופה זו היא תקופת האכשרה לדמי אבטלה. במקרה שלך לא מתקיים תנאי זה, ולכן אינך זכאית לדמי אבטלה. במקרים מסוימים ניתנות הקלות מתנאי זה. חייל משוחרר, למשל, אינו זקוק לתקופת אכשרה.

   

  אני מועסק בחוזה ל-9 חודשים שלאחר הפסקה של 3 חודשים יחודש שוב לתקופה של 9 חודשים. האם בתקופת שלושת החודשים שבהם לא תהיה לי עבודה אהיה זכאי לדמי אבטלה?

   

  אם תירשם בלשכת שירות התעסוקה בתקופת ההפסקה בעבודתך, והלשכה לא תמצא לך עבודה מתאימה, תיחשב למובטל ותהיה זכאי לדמי אבטלה ככל מובטל אחר שפוטר מעבודתו.

   

  לפני 4 חודשים פוטרתי עקב צמצומים וקיבלתי פיצויי פיטורים. כעת נוצרה אפשרות שאחזור לעבודתי, אבל נאמר לי שעלי לחכות עד שתעבור חצי שנה מאז שפוטרתי, אחרת אדרש לשלם מס הכנסה על הפיצויים. האם עלי להישאר מובטל עוד חודשיים?

   

  פקידי השומה מתייחסים בחשדנות למעשים שנראים כאילו נעשו רק כדי להימנע מתשלום מס-הכנסה. סיום יחסי עובד-מעביד תוך קבלת פיצויים פטורים ממס וחזרה לעבודה זמן לא רב לאחר הפיטורים עלולים לעורר חשד כאילו כל מטרת הפיטורים או ההתפטרות היתה קבלת הפיצויים הפטורים ממס. הדעה הרווחת היא שנדרשת המתנה של חצי שנה לפחות בין סיום העבודה לבין החזרה לעבודה כדי להסיר כל חשד בעניין זה. דעה זו אינה מעוגנת בחוק, ואף אין זו עמדתה הרשמית של נציבות מס-הכנסה, הבודקת כל מקרה לגופו. כולו נעשה בתום לב וללא כל כוונה להתחמקות ממס, די גם בהפסקה קצרה בת 3 חודשים בלבד כדי להסיר כל חשד. אם, למשל, הפיטורים נבעו מירידה בביקוש לתוצרת המפעל, וכעבור חודשים מעטים זכה המפעל בהזמנה גדולה שמחייבת אותו לגייס עובדים חדשים, לא יפריע פקיד השומה לחזרתם לעבודה של עובדים שפוטרו וליציאתם ממעגל האבטלה.

   

  עקב המיתון נאלצתי להפסיק את פעילותה של החברה שבבעלותי, שבמסגרתה נתתי שירותים עסקיים, וכעת איני מועסק. במשך כל השנים שילמתי דמי-ביטוח לאומי כשכיר, האם זה מזכה אותי בדמי אבטלה?

   

  פסק-דין של בית-הדין הארצי לעבודה ("הלכת גרוסקופף") קבע שלעובד כזה זכויות כשל עובד שכיר, כלומר הוא זכאי לדמי אבטלה בדומה לשכיר שהפך למובטל. תוצאה זו לא היתה נוחה למוסד לביטוח-לאומי, ולכן תוקן חוק הביטוח-הלאומי, במסגרת חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל, ונקבע בו במפורש שבעל שליטה בחברת מעטים לא יהיה מבוטח בענף אבטלה. בהתאם לכך, החל ב-1 בינואר 2004 יהיה בעל שליטה בחברת מעטים פטור מתשלום דמי ביטוח לענף אבטלה, ולא יהיה זכאי לדמי אבטלה. מי שנעשה מובטל לפני תאריך זה, ימשיך להיות זכאי לדמי אבטלה גם לאחריו.

   

  הכותב הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שירות התעסוקה. חותמים אבטלה
  מומלצים