שתף קטע נבחר

גוברת ההתנגדות בשטחים ליוזמת ז'נווה

ברמאללה ובעזה הפגינו מאות נציגי ארגונים פלסטינים, בהם אנשי פתח, נגד יוזמת ז'נווה. אלמונים ירו אל ביתו של השר לשעבר, יאסר עבד רבו, מתומכי היוזמה הבולטים בצד הפלסטיני

במקביל להכנות האחרונות לחתימה על יוזמת ז'נווה ביום שני, גוברת ההתנגדות בשטחים ליוזמה, בעיקר בשל הוויתור על זכות השיבה. אש נורתה אל ביתו של יאסר עבד רבו, המוביל את היוזמה בצד הפלסטיני.

 

לפנות ערב (שבת) התקיימו ברמאללה ובעזה הפגנות מחאה של מאות פעילים של ארגונים פלסטינים נגד היוזמה, בהם אנשי הפתח. משתתפי ההפגנות אמרו כי לאף גורם פלסטיני אין זכות לחרוץ את גורל הפליטים, וכי כל הסדר מדיני חייב להתבסס על זכות השיבה.

 

ההפגנות התקיימו לאחר שאלמונים ירו אל ביתו של שר ההסברה הפלסטיני לשעבר, יאסר עבד רבו, הדמות הפלסטינית המובילה מאחורי היוזמה. איש לא נפגע מהירי. עבד רבו עצמו אמור להשתתף בטקס החתימה על הסכם ז'נווה בשוויץ.  

 

אתמול הודיעה תנועת הפתח כי היא מתנגדת ליוזמה. התנועה ציינה בהודעתה שכל הסדר מדיני חייב להתבסס על החלטות החוק הבינלאומי, ועל זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים.

 

גם גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, הביעה התנגדות חריפה ליוזמה. בהודעה של הארגון התבקש יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, להורות לבכירים הפלסטינים להפסיק את השתתפותם בדיונים הקשורים למסמך ז'נווה.

 

כמובן שגם ארגוני הפליטים השונים הביעו את התנגדותם ליוזמה. הוועד למען ההגנה על הפליטים קרא להפסיק את כל הדיונים שנועדו "לחסל את עניין הפליטים שלא על בסיס זכות השיבה". דברים דומים אמר היום יו"ר ועדת הפליטים במועצה המחוקקת הפלסטינית, ג'מאל שאטי.

 

נגוזו התקוות לתמיכה מקיר לקיר

 

בפתח החלו להתנגד בפומבי ליוזמת ז'נווה, למרות שהמשתתפים הפלסטינים ביוזמה הם בכירים בתנועה כמו כדורה פארס ומוחמד חוראני, ואישים המקורבים לערפאת, כמו יאסר עבד רבו.

 

הפתח יישר קו עם יתר הפלגים הפלסטינים, החל מהחמאס, הג'יהאד האיסלאמי, החזיתות הדמוקרטית והעממית לשחרור פלסטין, וארגונים נוספים. ארגונים אלו טוענים כי היוזמה מנוגדת לעמדה ההיסטורית של הפלסטינים.

 

תומכי היוזמה מקווים כי עם התגברות התמיכה הבינלאומית ביוזמה, זו תהפוך לחלק מהעמדה הפלסטינית הרשמית, למרות דברי ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, שאמר היום שאין מדובר ביוזמה רשמית פלסטינית, וכי משתתפי היוזמה עושים זאת באופן פרטי ולא כנציגי הרשות.

 

המשתתפים הפלסטינים ביוזמה קיוו כי לנוכח ההסדרים הקשורים בגבולות בירושלים, ובתחומים האחרים תזכה היוזמה לתמיכה מקיר לקיר ברחוב הפלסטיני. אבל מבקרי היוזמה ומתנגדיה מתמקדים בכך שהיא למעשה מוותרת על זכות השיבה, וסוגיה זו מחזקת מאוד את מתנגדיה ברחוב הפלסטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
יריות אל ביתו של עבד רבו
צילום גלי תיבון
צילום: איי פי
לא תומך בגלוי. אבו עלא
צילום: איי פי
מומלצים