שתף קטע נבחר

היום: פלסטינים וישראלים חותמים על הסכם ז'נווה

למרות ההפגנות ברשות והתנגדות הפתח יצאו נציגים מהרשות ומישראל לטקס החתימה הרשמי על הבנות ז'נווה שיתקיים אחר הצהריים. בין המשתתפים: חתני פרס נובל, זמרים, אומנים, סופרים ונציגי מדינות ערב. ערפאת הורה לרג'וב לעמוד בראש המשלחת הפלסטינית. מטה ההבנות בת"א: "זוהי רק יריית הפתיחה"

רגע היסטורי או עוד הסכם שיחלוף מהעולם? אם לא יהיו קלקולים של הרגע האחרון, יצויין היום (ב') ב-16:00 ברוב הוד והדר במרכז "קונבנטוס" בז'נווה, טקס השקת הבנות ז'נווה, שנחתמו על ידי פוליטיקאים מהשמאל הישראלי, אישים מהרשות הפלסטינית והספונסרים השוויצרים (לפרוייקט מיוחד בנושא ההסכם,  שפורסם לראשונה ב-ynet - לחצו כאן).

 

המטוס ובו חברי המשלחת הישראלית לטקס חתימת הבנות ז'נווה נחת בצהריים (יום ב') בנמל התעופה בז'נווה - ואז התבשרו חברי המשלחת על תקלה ראשונה: חברי המשלחות מעומאן, קטאר וסעודיה הודיעו כי הם מבטלים את השתתפותם בטקס החתימה. ייתכן שנציגי המדינות בז'נווה ימלאו את מקומם של חברי המשלחות בטקס.

 

ראש המשלחת הפלסטינית, יאסר עבד רבו, אמר בשיחה עם עיתונאים בז'נווה כי "הציבור יופתע לשמוע את המסר שהעביר ערפאת לשיחות". עבד רבו הוסיף כי הוא מאמין ש"שני הצדדים מסוגלים לחולל שינוי אמיתי, ולנוע לעבר תקווה ופשרה היסטורית, במקום הרס ואפרטהייד בשטחי הרשות".

 

רק אמש נעתרו הבכירים הפלסטינים לצאת לטקס החתימה, לאחר שנקראו ללשכת יו"ר הרשות. ערפאת הסביר לאנשי הפתח את חשיבות המפגש, אישר להם להשתתף באירוע והדגיש כי הוא תומך במאמצים לחדש את תהליך השלום.   

 

בסופו של דבר הטיל ערפאת על יועצו לביטחון לאומי, ג'יבריל רג'וב, לעמוד בראש המשלחת הפלסטינית. יחד עמו יצאו השרים קדורה פארס והישאם עבד אל-ראזק. ברשות מתפרש מינויו של רג'וב כהכרה מלאה של ערפאת במסמך ז'נווה, חרף ההתנגדות הרחבה (כולל בפתח) הקיימת בשטח.

 

"זוהי רק יריית הפתיחה"

 

ההסכם ייחתם אחר הצהריים במעמד עשרות פוליטיקאים, אנשי ציבור סופרים ואמנים, מישראל ומהעולם, ביניהם אף אורחים מעומאן ובחריין.

 

במטוס הישראלי של חברת "ישראייר" טסו כ-200 אורחים ישראלים לז'נווה. כמה מאות נוספים יגיעו מהרשות ומהעולם. מאות שוטרים יאבטחו את האירוע. בין הישראלים שיכבדו את האירוע בנוכחותם נמצאים בין היתר: ויקי קנפו, אביב גפן, זהבה בן, אהוד בנאי, דקלה, רמי הויברגר, ישראל אהרוני, עברי לידר, יהודית קציר, דני סנדרסון, יזהר אשדות, שלמה להט, דורית רביניאן, רם אורן וכן קבוצת הורים שכולים (רשימת האורחים המלאה שיגיעו מישראל - בקישורים מימין). 

 

את האירוע, שייערך במעמד שרת החוץ השוויצרית וראש עיריית ז'נווה, ינחה השחקן האמריקני ריצ'ארד דרייפוס. והוא יתקיים במעמד נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, נשיא דרום אפריקה לשעבר ולוחם השלום, נלסון מנדלה וחתן פרס נובל לשלום, לך ולנסה.

 

בתחילת הטקס תוצג מצגת עם תמונות מהשיחות בין הצדדים. לאחר מכן יישאו דברים נשיא המחוז השוויצרי בו נערך הטקס וראש עיריית ז'נווה. בהמשך יצפו המשתתפים במשאל

רחוב ישראלי ופלסטיני שיציג את התמיכה בהבנות ובשיר שחובר לרגל האירוג אותו תבצע להקה פלסטינית - ישראלית. לאחר מכן יעלו לבמה אישי הציבור ויישאו דברים. (סדר האירועים - בקישורים מימין)

 

בצד הישראלי מדגישים כי הטקס היום הוא "רק יריית הפתיחה". דוברת המטה, מיה בנגל, אמרה אמש כי "מייד לאחר שנשוב מז'נווה תתחיל העבודה האמיתית בשני הצדדים. כולנו נצטרך לעבוד קשה מאוד כדי לשכנע את הציבורים בחשיבות ההבנות"

 

קלינטון תומך, נציגי בוש לא יגיעו

 

במטה ההבנות בתל אביב שאבו אמש עידוד משני מכתבי התמיכה החמים שנתקבלו מנשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, וראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר.

 

לז'נווה לא יגיעו נציגים רשמיים מהממשל האמריקני, למרות מכתב תמיכה ששיגר מזכיר המדינה, קולין פאוול, ליוזמי ההסכם, יוסי ביילין ויאסר עבד רבו.

 

העיתון הלבנוני "א-נהאר" דיווח כי לטקס יגיע גם איש עסקים סעודי, המקורב לשלטון. סעודיה ביקשה לשמור את נוכחותו  בפרופיל נמוך.

 

אמש נפגש שר המשפטים יוסף לפיד עם השליח האמריקני, וויליאם ברנס. לפיד הביע בפני ברנס את הסתייגותו מהפגישה הצפויה של מזכיר המדינה, קולין פאוול, עם יוזמי הבנות ז'נווה.  ברנס השיב ללפיד כי עצם קיום הפגישה אינו מהווה נקיטת עמדה לגבי ההבנות אלא רצון לתמוך בהידברות בין הצדדים.   

 

ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, הדגיש בשבוע שעבר: "בשיחות ז'נווה יש ניסיון לבצע דבר שרק ממשלה יכולה לעשות - לנהל משא ומתן ולחתום על הסכמים. השיחות שם גורמות לממשלה גם מבוכה וגם נזק, מדובר בהצגה של מי שמנסה ללא סיכוי לחתור תחת הממשלה, וזו כמובן טעות".


פורסם לראשונה 01/12/2003 00:45

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האורחים מישראל. כל הרשימה
סדר האירועים
צילום: ג'רמי פלדמן
יוסי ביילין. חוזר למרכז הבמה
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: רויטרס
רג'וב. ראש המשלחת הפלסטינית
צילום: רויטרס
מומלצים