שתף קטע נבחר

אסד: אסכים לנורמליזציה מלאה; בארה"ב מטילים ספק

בראיון נדיר לעיתון "ניו יורק טיימס" קרא נשיא סוריה לאמריקנים לסייע לחדש את תהליך השלום במסלול הסורי-ישראלי. הוא טוען כי אין לו תנאים מוקדמים אך מבהיר מנגד ש"יהיה זה בזבוז זמן להתחיל מאפס - אחרי מה שסוכם עם ממשלת ברק על 80% מהדברים". באוצ'ר: "קשה להבין איך סוריה מדברת על שלום וממשיכה לתמוך בטרור"

"אם יושג שלום מלא עם ישראל, אסכים לנורמליזציה ביחסים - בדיוק כפי שיש בין סוריה לארצות הברית", כך אומר הנשיא הסורי, בשאר אסד, בראיון נדיר שהתפרסם היום (ב') בעיתון "ניו יורק טיימס".

 

בראיון שהעניק לעיתון בדמשק, טען הנשיא הסורי כי מספר חודשים לפני מות אביו, חאפז אסד, הגיע תהליך השלום עם ישראל למצב שבו "על 80% כבר הוסכם", כשעיקר העסקה כוללת את החזרת רמת הגולן לסוריה תמורת ערבויות ביטחון מתאימות לישראל.

 

אסד קרא לממשל בוש שלא לזנוח את את הערוץ הסורי בתהליך השלום. לדבריו, ההזנחה הנמשכת של ממשל בוש בתחום זה מצביעה על כך שהוא אינו מעניק עדיפות גבוהה לנושא.

 

"אי אפשר רק לדבר על חזון. צריך לעצב מנגנון פעולה במטרה להשיגו", טען הנשיא הסורי. "לא יכול להיות שלום באזור ללא סוריה". הדברים מצביעים על רצון של דמשק להיות מעורבת בתהליך השלום, ובעיקר לחמוק מתדמית ה"תומכת בטרור" שדבקה בה בשנה האחרונה.

 

באשר לפרטי חידוש המשא ומתן עם ישראל, אמר אסד כי אין לו תנאים מוקדמים, אולם בהתחשב בהתקדמות שנעשתה בשיחות עם ממשלת ברק בתחילת 2000 בנושא הגבולות והנסיגה הישראלית מרמת הגולן, "יהיה זה ביזבוז זמן להתחיל מאפס".

 

אסד תקף במרירות את שורת הסנקציות האמריקניות נגד ארצו, בשל העובדה שהיא ממשיכה לתמוך בארגוני טרור כגון חמאס והג'יהאד האיסלאמי. אסד הכחיש נמרצות ידיעות אודות "סיוע שקט" של ארצו לתומכיו של סדאם חוסיין, במלחמת הטרור שלהם נגד האמריקנים.

 

הוא הדגיש כי ארצו תומכת פוליטית בלבד בארגון חיזבאללה הנאבק בישראל, אולם היא איננה מסייעת לו בכספים או בתשתיות.

 

הנשיא הסורי הצעיר (בן 38) הכחיש את העובדה שוותיקי משטרו של אביו, חאפז אל-אסד, ממשיכים לנהל את המדינה בפועל ולמנוע ממנו לבצע רפורמות ותהליכי מודרניזציה שונים. "יש לי את מלוא הסמכות לבצע את הצעדים שאני משוכנע בהם", הבהיר.

 

דובר מחלקת המדינה האמריקני, ריצ'ארד באוצ'ר, אמר הערב בתגובה כי הוא מטיל ספק ברצינות כוונותיו של נשיא סוריה: "קשה להבין כיצד סוריה מדברת על שלום בעודה מעניקה תמיכה לארגוני טרור המתנגדים בצורה אלימה לתהליך השלום".


פורסם לראשונה 01/12/2003 08:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
אסד. רק תנו את הגולן
צילום איי פי
ברק. הוסכם על 80 אחוז?
צילום: רויטרס
מומלצים