שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אלפי דו"חות יבוטלו"
  בעקבות ההגבלות שהטיל ביהמ"ש העליון על השימוש במד הלייזר המשטרתי, פנתה אליו הפרקליטות בבקשה לדיון חוזר. "ניאלץ לבטל תיקים רבים על מהירות ועברייני הכביש הגדולים ביותר יחגגו", מזהירה המשטרה

  בבקשה שהגישה פרקליטות המדינה לבית-המשפט העליון מזהירה המדינה כי פסק הדין שלו בנושא הממל"ז (מד מהירות לייזר) עלול לצמצם את אכיפת החוק במהירויות הנסיעה הגבוהות בעשרות אחוזים, ורבבות נהגים עבריינים ייהנו מכך. במשטרה גם חוששים מביטול של עשרות אלפי דו"חות שניתנו לנהגים בגין עבירות מהירות.

   

  פרקליטות המדינה ביקשה מבית-המשפט העליון לקיים דיון נוסף בסוגיית אמינותו של הממל"ז. זאת, בשל הקושי המשפטי והמעשי שיצר פסק הדין שלו שקבע

  כי מד מהירות הלייזר אמין, אך בסייגים מסוימים. לטענת המדינה, פסק הדין הזה יוצר אי בהירות משפטית ביחס לאלפי תיקים שתלויים ועומדים.

   

  כזכור, לפני מספר שבועות קבעו שלושה משופטי בית-המשפט העליון כי מד מהירות הלייזר הנמצא בשירות המשטרה זה למעלה מעשור הוא אמין ומדויק בכפוף להפעלה מיומנת על-פי הנחיות היצרן. נוסף על כך, קבעו השופטים מספר מגבלות: בטווחים של יותר מ-300 מטר יופעל הממל"ז על גבי חצובה בלבד, והמפעיל ישתמש בעדשה מגדילה ומקרבת. כן נקבע שמכל תוצאה יש להפחית 5 קמ"ש בגין סטיית הדיוק של המכשיר.

   

  לטענת המשטרה, בעקבות פסק הדין נעשתה בדיקה ראשונית מול יצרן המכשיר, שממנה עלה כי הרכבת עדשה מגדילה ומקרבת על הממל"ז עלולה להיות כרוכה בביצוע שינויים במכשיר. המדובר בהחלפת רכיבים במשדר ובשינויים במנגנונים מכניים, במעגלים אלקטרוניים ובמעטפת הקשיחה.

   

  דבר זה, טוענת המדינה, עלול לסכן את אמינות המכשיר כפי שנקבעה בפסק הדין. זאת, מאחר שכל הניסויים שבוצעו בממל"ז עד כה נעשו במכשירים שלא הורכבה בהם עדשה מגדילה.

   

  בבקשה לדיון נוסף טוענת המשנה לפרקליטת המדינה לעניינים פליליים, עו"ד נאוה בן-אור, כי אם פסק הדין יישאר על כנו, לא יהיה מנוס מצמצום האכיפה לטווחים של 300 מטר בלבד, שאינם מצריכים הרכבת עדשה. דבר זה יוצר קודי באכיפת החוק על אלה הנוסעים במהירויות גבוהות ביותר, מכיוון שאז נדרש טווח מדידה של יותר מ-300 מטר.

   

  לדברי עו"ד בן-אור, כתוצאה מכך תצומצם יעילות האכיפה בעשרות אחוזים מכלל 100 אלף הדו"חות שנרשמים בשנה לנהגים על עבירות מהירות באמצעות הממל"ז. לשוטרי התנועה התברר גם כי קשה יותר לאכוף מהירות ממרחק קצר, בין היתר כיוון שהנהגים מבחינים בהם בזמן ומאטים.

   

  עוד טוענת המדינה כי משמעותו המהותית ביותר של הצימצום תתבטא בסיכול האכיפה דווקא נגד עברייני המהירות המסוכנים ביותר, הנוהגים במהירויות הפראיות ביותר בדרכים מהירות.

   

  פרקליטות המדינה מוסיפה וטוענת כי גם בהיבט המעשי יצר פסק הדין קושי משמעותי ביחס לאלפי תיקים התלויים ועומדים, שלגביהם לא ברור אם ניתן להמשיך בהליכים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  העליון קבע שהממל"ז אמין - עם מגבלות
  צילום: דייגו מיטלברג
  המדינה מערערת
  צילום: דייגו מיטלברג
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים