שתף קטע נבחר

משאל ynet: מסתמן רוב להסרת חסינות חזן וגורלובסקי

לאחר שהוחלט על הגשת כתבי אישום נגד השניים, מבקש היועץ רובינשטיין מיו"ר הכנסת להסיר את חסינותם - כדי שניתן יהיה להעמידם לדין. משאל ynet מעלה כי צפוי רוב בוועדת הכנסת לבקשת היועץ, ולפיכך - אפשר שהח"כים לא יתנגדו להסרת החסינות

פרשת ההצבעות הכפולות: היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, פנה היום (ג') במכתב ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בבקשה להסיר את חסינותם של חברי-הכנסת יחיאל חזן ומיכאל גורלובסקי. 

 

ריבלין מקבל את דעת היועץ: "כדי להסיר את העננה מעל הכנסת, אני מקווה שהאמת תצא לאור במהרה בבית המשפט ושלחברי הכנסת תהיה הזדמנות להוכיח את חפותם. קיבלנו על עצמנו לנהוג על פי מסקנות היועץ המשפטי".

 

לפני כשלושה חודשים החליטו רובינשטיין ופרקליטת המדינה, עדנה ארבל, על הגשת כתבי אישום נגד השניים. העבירות לכאורה המיוחסות להם הן זיוף בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות, וכן מרמה והפרת אמונים.   

 

בפניית היועץ המשפטי ליו"ר הכנסת נכתב כי ב-28 במאי, במסגרת סדרת הצבעות בקריאות שנייה ושלישית על "הצעת חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל" (הגזירות הכלכליות), הפעיל ח"כ חזן את הלחיצים בהצבעה האלקטרונית הן במקום מושבו והן במקום מושבה של ח"כ גבריאלי, שיושבת לשמאלו באולם - ונעדרה במליאה.     

 

על ח"כ גורלובסקי נכתב כי הודה בחקירתו שהפעיל את הלחיצים במקום מושבו וכן במקום ח"כ גלעד ארדן, שיושב לשמאלו במליאה. הוא הסביר את מעשיו ב"אווירה שהייתה במליאת הכנסת בשעת ההצבעות, ובעייפות הרבה שחש לאחר שעות כה רבות של דיונים והצבעות", אך טען שהדבר נעשה בתום לב.   

 

בטיוטת כתב האישום נכתב כי "במעשיהם זייפו השניים מסמך ליצירת רישום הצבעה כוזב, בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות. הנסיבות המחמירות מתבטאות בפגיעה שהסבו מעשי הנאשמים להליכי החקיקה של הכנסת, ובהפרת האמון שניתן על-ידי הציבור בנאשמים כחברי הרשות המחוקקת". עוד נטען כי "בהיותם עובדי ציבור, עשו הנאשמים במילוי תפקידם מעשי מרמה והפרת אמונים, הפוגעים בציבור".

 

עוד מצויין מיהם עדי התביעה, ובהם: יו"ר הכנסת ריבלין, עו"ד אנה שניידר - היועצת המשפטית של הכנסת, וח"כים ליצמן, גבריאלי, ארדן, גני, בוים ובר-און. בכוונת התביעה להשתמש בקלטת שידורי הטלוויזיה של יום ההצבעה.

 

בעקבות הפנייה לריבלין, צפויה ועדת הכנסת בראשות ח"כ רוני בר-און לדון בהסרת החסינות של שני חברי-הכנסת. משאל  ynet מעלה כי מסתמן רוב לבקשת היועץ המשפטי. לפיכך, אפשר ששני הח"כים יכריזו מראש כי הם מוכנים להסרת חסינותם. נשאלים רבים סירבו לנקוט בפומבי עמדה בנושא.


משאל ynet בוועדת הכנסת

משאל ynet בוועדת הכנסת
בעד נגד טרם החליטו
רוני בריזון אהוד יתום רוני בר-און
רשף חן   דניאל בן לולו
שאול יהלום   מאיר פרוש
דני יתום   ענבל גבריאלי
דליה איציק   אחמד טיבי
זהבה גלאון   יאיר פרץ
שלום שימחון   יצחק כהן
מיכאל איתן    
יולי אדלשטיין    
יורי שטרן    
עמיר פרץ    

 

יו"ר הוועדה, ח"כ בר-און, טוען כי מוקדם עדיין להתייחס לנושא. ח"כ מיכאל איתן מייעץ לחברי הכנסת להסיר מרצון את חסינותם: "רק בית המשפט יכול להוציא את הצדק לאור. זו תהיה מכה קשה ליוקרתה של הכנסת אם ועדת הכנסת תצביע נגד הסרת חסינותם". ח"כ דניאל בן-לולו אומר כי מדובר בהתלבטות קשה ובעיה מוסרית: "שניהם חברים שלי, אני לא שופט ולא עורך-דין". גדעון סער סירב להשתתף במשאל.  

 

לעומתם, לדליה איציק אין דילמות: היא מחייבת את הסרת החסינות וגם תובעת הצבעה מחודשת על התקציב. דני יתום אומר כי ליועץ המשפטי יש ראיות מספיקות להעמידם לדין על עבירה חמורה - ניסיון לגנוב הצבעה בפרלמנט הישראלי. חברי הכנסת יולי אדלשטיין, יורי שטרן ועמיר פרץ נוטים לתמוך, אם כי טרם החליטו סופית כיצד יצביעו.  

 

אופיר פינס, שאינו חבר בוועדה, אומר כי זהו יום שחור לכנסת: "השניים דרדרו את הכנסת לתהום שלא היתה בה מעולם ומעלו באמון הציבור". הוא קורא לחברי הכנסת לוותר על חסינותם "כדי לחסוך לוועדת הכנסת דיון מביך ועצוב".

 

"לא יעמוד למבחן בית-המשפט"

 

בתגובה להחלטת היועץ המשפטי אמר גורלובסקי ל-ynet כי זכותו של רובינשטיין לבקש את הסרת חסינותו. מעבר לכך, סירב להתייחס. מקורביו אמרו כי דרישתו של היועץ המשפטי לממשלה לא תעמוד במבחן בית-המשפט.

 

ח"כ יחיאל חזן היה בטוח כי השימוע שהתקיים עם היועץ המשפטי לממשלה הספיק על-מנת לשכנעו שלא לבקש את הסרת חסינותו. הוא שב ומכחיש קשר לפרשת "ההצבעות הכפולות", ומביע צער על כך שנאלץ לשמוע מהתקשורת על החלטת היועץ המשפטי לבקש להסיר את חסינותו. עם זאת, הוא "משוכנע בביטחון מלא שהאמת תצא לאור".

 

לפני שלושה שבועות הסירה ועדת הכנסת את חסינותה של ח"כ נעמי בלומנטל מהליכוד. אתמול הוגש נגדה כתב אישום על עבירות של שוחד בחירות, שחיתות ושיבוש הליכי משפט, בפרשת "סיטי טאוור".


פורסם לראשונה 02/12/2003 17:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"זכותו של היועץ". גורלובסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
לא הופתע. חזן
צילום: אתר הכנסת
צילום: גלי תיבון
פגעו באמון הציבור. רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים