שתף קטע נבחר

"בלי הדדיות - בפיגוע אחד נהרוס את ההודנה"

בראיון ל-ynet משרטטים מפקד גדודי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, ובכיר נוסף בארגון את דרישותיהם מישראל תמורת הסכמה להפסקת אש חדשה. שיחות ההודנה בקהיר מהוות אמצעי לחץ מצד השטח הפלסטיני על בכירי הרשות. הפתח, לפי שעה, הוא אגוז קשה, ושם מבהירים: "עם המתנחלים, אנחנו בכל מקרה במלחמה מתמדת"

"בכירים ברשות הפלסטינית יכולים לדבר על הודנה כמה שהם רוצים. אבל בלי מילוי התנאים שלנו - לא תהיה שום הודנה. לוחם אחד בפיגוע אחד יכול להרוס את השטח", כך אומר היום (ה') ל-ynet מפקד גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח.

 

המפקד, המכונה אבו מוג'אהד, אומר את הדברים שעות ספורות בלבד לפני תחילת השיחות בקהיר על ההודנה, שבהן משתתפים נציגי 13 ארגונים פלסטינים - ובהם גם הפתח. אבל אנשי הפתח בשטח לא אוהבים את מה שאומרים בכירי הרשות באשר להפסקת אש, ומבהירים כי הם יהיו "האגוז הקשה" בסיפור, יחד עם חמאס.

 

"התנאים שלנו ברורים וידועים", אומר אבו מוג'אהד, ומונה: "הסרת המצור מעל הראיס ערפאת ומעל העם הפלסטיני, שחרור אסירים, נסיגה מכל הערים והפסקת בניית גדר ההפרדה. בלי כל אלה, לא תהיה שום הודנה".

 

אז מה התועלת משיחות קהיר?

 

"הודנה תהיה רק אם הממשלה הישראלית תראה כוונות טובות ותמלא אחר התנאים האלה. אנו מצדנו מוכנים לתת סיכוי להודנה ונקבל בהבנה תחילה של נסיגות וגם הסרה הדרגתית של הסגר. אבל הכי חשוב - אנו רוצים שהפעם ההודנה תהיה הדדית. שישראל תקבל אותה, ולא כמו בפעם הקודמת שהיא הפרה אותה בשיטתיות. אם זה לא יקרה, נילחם בכל הסכם הודנה".

 

בדרג השטח בפתח יש הסכמה רחבה לכך. פעיל בכיר בארגון חללי אל-אקצה בעזה, המכונה אבו חסן, גם מציב גבול גיאוגרפי להודנה. בשיחה ל-ynet הוא אומר כי "גם אם תושג הפסקת אש עם ישראל, אנחנו לא נפסיק את המאבק המזויין שלנו במתנחלים שנמצאים בגדה וברצועה".

 

למעשה אתה קובע שההודנה לא תצליח עוד לפני שהחלה?

 

"עם המתנחלים אנחנו במצב של מלחמה מתמדת, כי הם יושבים על אדמתנו ופוגעים בנו. לכן המתנחל בנצרים, בדוגית, בכל התנחלות אחרת ברצועה ובגדה ימשיך להיות מטרה לפעולות שלנו. לא בא בחשבון בכלל להפסיק את ההתנגדות החמושה בתוך שטחי 67'".

 

גם הבכיר ברצועה מציב תנאים: "אנו דורשים הסרה של המחסומים. כל המחסומים. הפסקת הבנייה בהתנחלויות ולא משנה מבחינתנו אם הבנייה היא לצורך התפתחות טבעית או התפתחות בטיח. הפסקת כל הבנייה, כמו גם גדר ההפרדה. בלי זה אין שום רגיעה".

 

"אנחנו רוצים לתקן את הפגם במאבק"

 

מול הדברים הנחרצים מהשטח אומר השר לענייני אסירים ברשות, הישאם עבד א-ראזק: "ההסכם שהפלגים אמורים להשיג הוא הסכם בינינו לבין העולם, להראות שאנו מודעים לטעויות שקרו בשנים האחרונות ושאנו רוצים לתקן את הפגם הזה שהיה בשנות המאבק האחרונות שלנו". המשפט הביקורתי הזה, מצביע על הפער בין דברי בכירי הרשות לבין אנשי השטח, שמסרבים לגנות את הפיגועים.

 

לדברי עבד א-ראזק, "הפלגים צריכים להגיע למינימום הבנות על תכנית פוליטית ותוכנית עבודה משותפת, ואם לא יצליחו להגיע לכך - הארגון החזק צריך לאכוף את מרותו".

 

אחרי פעולות ישראל השבוע ברמאללה ובג'נין נשמעו קריאות לפיגועי נקמה.

 

"לפלגים הפלסטינים אסור להיגרר אחר הפרובוקציות של ממשלת הימין בישראל. התגובות שלהם להסלמה - אסור שתפגענה באינטרס הפלסטיני. הן צריכות לשרת את המטרה. ההסלמה האחרונה השבוע של הימין הישראלי לא מפתיעה. ידוע לכל, כי אין לימין בישראל שום תכנית מדינית והוא מונחה רק על ידי הסיסמא 'תנו לצבא לנצח', למרות שהוכח בשנים האחרונות כי הסיסמא הזו נכשלה פעם אחר פעם. אי אפשר להכריע בכוח את המאבק הזה. לכן לא מפתיע שדווקא בימים אלה הימין כדי להימנע מלהתמודד עם המצב המדיני חדש, חוזר שוב לאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אנשי פתח בגדה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: מיכאל קרמר
עבד א-ראזק. מודעים לטעויות
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי פי
ערפאת. דורשים לשחרר אותו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הגדר. להפסיק לבנות
צילום: רויטרס
מומלצים