שתף קטע נבחר

שיחות ההודנה: אבו עלא מצטרף; הג'יהאד מתנגד

בפעם השלישית מאז החלה האינתיפאדה הגיעו אתמול נציגי הפלגים הפלסטינים לקהיר. ראש הממשלה הפלסטיני הצטרף והביע אופטימיות באשר לסיכויי ההודנה. הינתיים פירסם הג'יהאד כרוז השולל נטישה של "דרך ההתנגדות"

הג'יהאד האיסלאמי פירסם הלילה (שבת) בעזה כרוז אשר שולל הצטרפות ל"כל הסכם שינטוש את דרך ההתנגדות". בכרוז קרא הארגון לביצוע פיגועים נוספים כנגד ישראל. "נותרנו מחוייבים לברירת ההתנגדות כבחירה אסטרטגית כדי לסיים את הכיבוש באדמתנו", נכתב שם.

 

בהתייחסו לשיחות קהיר קרא הכרוז: "לא נציית לשום הסכם או דיאלוג שינטוש את העקרונות הללו ותגובתנו הכואבת בלב ישראל לא תאחר לבוא".

 

אמש החל בקהיר השלב השני של השיחות בין הפלגים הפלסטינים בצל לחץ מצרי רב במטרה להביא להסכם של הפסקת אש.

 

את הלחץ מפעילים המצרים, לקראת נסיעתו ביום שני לארה"ב של עומר סולימאן, מפקד המודיעין המצרי. סולימאן מקווה להציג בארה"ב את הסכם הפסקת האש, ולבחון את הערבויות האמריקניות שיביאו להצלחתה של הפסקת האש.

 

מקורות פלסטינים מדווחים היום, כי נשקלת האפשרות להקל על החמאס ועל הג'יהאד האיסלמי, ולא להכריז על הפסקת אש רשמית - גם אם יוחלט עליה.

 

מצרים מקווה שהדיונים בסוגיית הפסקת האש יושלמו עד מחר, אז אמורים נציגי הפלגים לדון גם בעניינים הקשורים לרפורמות ארגוניים-פנימיים ברשות הפלסטינית: כך למשל, תיתכן אפשרות להצטרפות החמאס והג'יהאד לאש"ף, או הקמת הנהגה פלסטינית מאוחדת המורכבת מכל הפלגים.

 

אתמול נפתח סבב השיחות בקהיר, בנאום של מפקד המודיעין המצרי סולימאן, שאמר שהסכם הודנה יחזק את האופוזיציה לממשלת שרון.

 

סולימאן קרא לפלסטינים לנצל את המצב הפוליטי הנוכחי כדי להגיע להסכם. סולימאן ניתח את מצבם של הפלסטינים, ואמר שארה"ב זקוקה לפריצת דרך, משום שמדובר בשנת בחירות: "צריך לנצל את התנאים הללו כדי להגיע להפסקת אש, שהישראלים ייאלצו לכבד".

 

היום: אבו עלא מגיע

 

ראש הממשלה הפלסטיני אבו עלא הודיע אתמול כי יצטרף לשיחות. הוא הביע אופטימיות לגבי סיכויי הצלחת השיחות, עם זאת סירב לומר מה יהיו תוצאותיהן.

 

מקורות פלסטינים אומרים כי הצטרפותו של אבו עלא מעידה על כך שלשיחות סיכוי טוב להצליח. למרות זאת, בקהיר נמשכו אתמול המחלוקות בין הפלגים הפלסטינים, במיוחד לגבי הסעיף המתייחס להפסקת האש.

 

בפתח דרשו כי סוגיית הפסקת האש תהיה אחד מסעיפי הדיון בעוד שבפלגים האחרים דרשו למקד את השיחות באחדות הפלסטינית, ביצירת מנגנון קבלת החלטות חדש ובמאבק בשחיתות וברפורמה.

 

בסופו של דבר תידון הפסקת האש, לא כסעיף המרכזי אלא כחלק ממכלול סעיפים כפי שדורשים הפלגים באופוזיציה.

 

מקורות ברשות אומרים ל-ynet כי המצרים אינם דורשים מהארגונים הפלסטינים הפסקה מוחלטת של הפיגועים וכי דרישתם מתמקדת בהפסקת הפגיעה באזרחים ובהפסקת הפיגועים בתוך ישראל, ואינם מדגישים את הצורך בהפסקת הפיגועים בשטחים. בחמאס שבו וציינו אמש כי הם לא יסכימו בשום פנים להפסקת אש שתינתן בחינם לישראל.

  

סבב השיחות השלישי באינתיפאדה

 

הכינוס במצרים מהווה את סבב השיחות השלישי בין הפלגים הפלסטינים מאז החלה האינתיפאדה, וגם הפעם משתתפים בשיחות 13 פלגים פלסטינים.

 

הרשות הפלסטינית ותנועת הפתח דורשות שהשיחות יתמקדו בהפסקת האש, אולם נציגי החמאס והג'יהאד האיסלאמי דורשים לשים את הדגש על האחדות הפלסטינית, סוגיית השותפות בקבלת ההחלטות, הרפורמה במבנה השלטוני ברשות והמאבק בשחיתות.

 

בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס אמרו הבוקר כי ההבנות עם מצרים ועם הרשות הפלסטינית הן על כך שהשיחות יתמקדו בנושאים הפנימיים, בקשר שבין הרשות לפלגים, ושנושא הפסקת האש אינו צפוי להיות הנושא הראשון. סבב השיחות צפוי להימשך לפחות עד יום שבת.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הביע היום בראיון לרשת "אל ג'זירה" תמיכה בשיחות קהיר: "הדבר החשוב ביותר הוא להגיע להסכם, שיקבל חסות של מדינות ערב, פורום הרביעיה (הקוורטט), כדי ליישם את מפת הדרכים, ולהפסיק את ההסלמה הישראלית היומיומית נגד עמנו".

 

החמאס והג'יהאד: לשנות את שיטת הבחירות

 

החמאס והג'יהאד האיסלאמי העלו דרישה נוספת לשינוי מבנה השלטון ושיטת הבחירות. בפתח לא אהבו את הניסיון של החמאס לתאר את השיחות כשיחות כלליות, שלא יעסקו בהפסקת האש, והבהירו כי זהו הנושא המרכזי של השיחות.

 

תנועת הפתח הגישה למשתתפים מסמך בן שלושה סעיפים. הראשון הוא ההכרה בכך שהמאבק הפלסטיני נועד להביא לכינון מדינה פלסטינית בגבולות 67', שבירתה ירושלים תוך כיבוד זכות השיבה. הסעיף השני נוגע בצורת המאבק נגד הכיבוש כך שהמאבק ישרת את האינטרס העליון לעם הפלסטיני, ויהיה מקובל על החוק הבינלאומי.

 

הסעיף השלישי קשור לרפורמה המינהלית בתהליך קבלת ההחלטות בתוך מוסדות השלטון, והניסיון לשלב את החמאס והג'יהאד בשלטון.


פורסם לראשונה 04/12/2003 16:28

 

בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות רויטרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מגיע לקהיר. אבו עלא
צילום: איי פי
צילום: איי פי
לחזק את השמאל. עומר סולימאן
צילום: איי פי
רק שיחות כלליות. חאלד משעל, החמאס
צילום: רויטרס
מומלצים