שתף קטע נבחר

מפקד בצנחנים לטירונים: "יש סיכוי שתחזרו בארון"

על פי המידע שהגיע ל-ynet, הדברים נאמרו במהלך "שיחת מוטיבציה" שניהל מפקד בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים עם טירונים שעמדו לצאת לגיבוש ליחידות המובחרות. החיילים הזדעזעו והוריהם הציפו את לשכת המפקד בשיחות טלפון זועמות. צה"ל בתגובה: "יש לראות את הדברים בהקשר הכולל של השיחה. עם זאת, יש באופן הצגת הדברים מידת ישירות מופרזת"

"יש סיכוי שתחזרו הביתה בארון עטוף בדגל". כך אמר מפקד בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים בדרום הארץ, אלוף משנה אהרון חליווה, במה שאמור היה להיות "שיחת מוטיבציה" לעידוד מאות טירונים, לפני יציאתם לגיבוש שאמור להכריע מי מהחיילים שהתנדבו לחטיבה, ישרתו ביחידותיה המובחרות. החיילים הנדהמים דיווחו להורים ואלה הציפו את לשכת המפקד בשיחות טלפון נזעמות.

 

על פי המידע שהגיע לידי ynet, דבריו הקשים של המפקד הפכו לשיחת השבוע בבסיס האימונים החטיבתי (בא"ח) של הצנחנים. את הדברים שמעו כ-400 טירונים שהתגייסו בסוף השבוע שעבר, שעות ספורות לפני הגיבוש שאמור היה להכריע מי מהחיילים שהתנדבו לצנחנים יגיעו ליחידות המובחרות כגון סיירת צנחנים ודובדבן. 

 

לאחר שאל"מ חליווה תיאר בפני החיילים את המסלול שהם צפויים לעבור, וניחם אותם כי גם מי שלא יתקבל ליחידות המובחרות, ישרת שירות איכותי בגדודים של החטיבה, הטיל את הפצצה: "בחוץ מתחוללת מלחמה ויש סיכוי שחלק מכם תשובו הביתה בארון עטוף בדגל ישראל", אמר. בעקבות השתיקה שהשתררה באולם, הוסיף אל"מ חליווה, כדי לחדד את הנקודה: "אם לא הבנתם - התכוונתי לארון מתים".

 

החיילים: עברה בנו צמרמורת

 

"היתה תדהמה גדולה מאוד", סיפר אחד החיילים שנכח בשיחה, "אף אחד לא ציפה למשפט כזה, עברה בי צמרמורת. כל השבוע אנחנו מדברים על זה, מין הומור שחור כזה על ארון מתים".

 

חייל אחר אמר: "המפקד הזה הוא כמו אלוהים בשבילנו, כולם פה מלאי מוטיבציה ורוצים להגיע להכי טוב שיש, ובמקום להחדיר בנו ביטחון, הוא נותן תחושה לא טובה. אתה מרגיש כאב בלב כשאתה שומע דבר כזה".

 

היו גם חיילים שחשו אחרת ואמרו שאל"מ חליווה פשוט תיאר את המציאות הקשה, אולם ייתכן שהיה צורך לרכך את הדברים. בשיחה עצמה לא העז אף אחד מהחיילים, להתייחס לאמירה.

 

גורמים בצנחנים: זאת המציאות

 

לא רק החיילים הזדעזעו. יומיים לאחר השיחה, התארח בבבסיס תת אלוף יוסי פרץ, קצין שלישות ראשי, ששמע על הפרשה וחש אי נוחות מהדברים, מנגד החלו לזרום ללשכתו של אל"מ חליווה, שיחות טלפון מהורי החיילים שביקשו הסבר להתבטאות שלו. חלק מההורים הביעו בפניו מורת רוח וטענו בפניו כי לא היה מקום להתבטא כך. 

 

גורמים בחטיבת הצנחנים אמרו כי דבריו של אל"מ חליווה, המשמש גם כמפקד חטיבת צנחנים במילואים ואמור לסיים בקרוב את תפקידו כמפקד הבא"ח, הם המציאות שכפי שצה"ל נאלץ להתמודד עימה לאחרונה.

 

"זאת היתה שיחה בפורום סגור, שנמשכה למעלה משעה", אמר גורם צבאי, "עם חיילים שמבחינת המפקדים הם כבר לוחמים, מדובר באנשים בוגרים, ועליהם לדעת היטב לאן הם נכנסים. חיילים שהתגייסו מעט לפניהם כבר חוו אירועים לא קלים תחת אש. זאת לא חוכמה להתייחס לחיילים כאילו הם הולכים לפיקניק. לעתים יש מחיר כואב שנאלצים לשלם הלוחמים ומשפחותיהם, גם אל"מ חליווה עצמו קבר חברים במהלך תפקידו כמפקד בא"ח".

 

תגובת צה"ל: הדברים הוצגו בישירות מופרזת

 

גורמים בצה"ל הביעו צער על כך שחיילים נפגעו מאמירותיו של הקצין. דובר צה"ל מסר בתגובה: "כחלק מקליטת הטירונים החדשים בבסיס האימונים של הצנחנים, ניתנת לטירונים הזדמנות לשוחח עם מפקד היחידה. במהלך השיחה מדבר המפקד על ציונות וערכי צה"ל ונותן סקירת מצב על פעילותן של היחידות המבצעיות של הצנחנים.

 

"האמירות המובאות בכתבה אינן עומדות בפני עצמן, אלא כחלק מאותה שיחה שמטרתה להבהיר לחיילים שהינם נכנסים למערך הלחימה, שכולל מטבעו סיכונים מסוימים, ולכן יש לראות זאת בהקשר הכולל. עם זאת, יש באופן הצגת הדברים מידת ישירות מופרזת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
(צילום ארכיון)
צילום: דודו פריד
מומלצים