שתף קטע נבחר

משרד החינוך מציג: כך נילחם בסמים - כבר מהגן

חוק נגד מכירת כלי עישון בפיצוציות, מורה אחראי בכל בית ספר, הסברה בגיל הגן ותקציב גדול פי ארבעה - אלו התוכניות שמשרד החינוך מתכוון ליישם במאבק נגד השימוש בסמים ובאלכוהול בקרב בני נוער. השבוע יצויין בבתי הספר המאבק בסמים ובאלכוהול

היום (א') נפתח שבוע המאבק בסמים ובאלכוהול. שרת החינוך, לימור לבנת, הציגה את תוכניות המשרד למלחמה בנגע: חוק נגד מכירת כלי עישון בקיוסקים, מורה אחראי בכל בית ספר והסברה כבר בגיל הגן.  

 

"הסמים הם השטן המודרני", אמרה השרה לבנת, במסיבת עיתונאים שכינסה במשרד החינוך בתל-אביב: "הסמים מביאים כל כך הרבה צעירים ובני נוער להידרדר, להשתעבד ולהרוס את חייהם וחיי בני משפחותיהם. צריכים להעביר את המסר שמי שמשתמש בסמים הוא לא IN, ומי שחזק לא משתמש בסמים".

 

"אנחנו רואים במאבק בסמים ואלכוהול מאבק חשוב, בעיקר בקרב גילאי 15-17. אנחנו מתואמים עם כל הגורמים, לא רק המשטרה. אין דבר שמותר לנו לחסוך בו. צוות ההיגוי שהוקם גיבש דרכים להתמודד, שישדרגו את המאבק שלנו".

 

במשרד החינוך החליטו להעמיד תקציב גדול פי ארבעה ממה שהיה עד כה למאבק בסמים ובאלכוהול, והוא יעמוד כעת על עשרה מיליון שקלים. חלק מהתקציב יוקצה להסברה כבר בגיל הגן. כמו כן, בכל חטיבת ביניים ותיכון ימונה מורה אחראי שירכז את המאבק ויקבל תגמול. המורה יצטרך לדווח מה ביצע בנושא מאז כניסתו לתפקיד.

 

"כל בקבוק פלסטיק יכול להפוך לבאנג"

 

שרת החינוך סיפרה שמשרדה הגיש הצעת חוק נגד מכירת כלי עישון בקיוסקים: "אחת הבעיות היא שהיום החוק לא מאפשר להעמיד לדין מי שמוכר כלים לעישון סמים. בכל 'פיצוציה' אפשר לרכוש כלי עישון. גיבשנו הצעת חוק לתיקון החקיקה, וההצעה נבדקת בפרקליטות. לפי הצעת החוק, מי שימכור כלי עישון, באנגים וכו' יעמוד לדין. בעיניי זה מאוד חשוב".

 

בתגובה אמר בעל פיצוציה בשרון: "אולי משרד החינוך לא מעודכן, אבל היום כל בקבוק פלסטיק יכול תוך שניה להפוך ל'באנג', וכל אחד שמשתמש בסם יודע את זה. אז אולי משרד החינוך יחוקק חוק שאסור למכור שתייה קלה בבקבוק פלסטיק לנערים מתחת לגיל 18".

 

במקביל החליטו במשרד החינוך לצאת למאבק גם נגד יצרנים המעניקים למוצרים שמות הנקשרים לסמים. לבנת ציינה שמשרדה יפנה לאיגוד המפרסמים: "אנחנו יודעים שיש אופנות של סלנג. תנובה הוציאה מוצר שקוראים לו 'סטלן'. לא צריך להיות גאון כדי להבין את המסר. פנינו לתנובה שישנו את השם המוצר ואפילו לא קיבלנו תשובה. יש קושי גדול לאכוף את הנושא הזה".

 

המשטרה: בתי הספר התכחשו לנושא

 

ראש אגף נוער במשטרה, סנ"צ סוזי בן-ברוך, אמרה: "בעבר כשפנינו למנהלי בתי הספר אמרו לנו 'לא בבית ספרנו'. היתה הכחשה. אם אז היו פותחים לנו את הדלת, לא היינו מגיעים למצב הזה. זו פעם ראשונה שמשרד החינוך מרים את הכפפה. הדגש יהיה במוסדות החינוך, נפנה להורים ותלמידים. הגיע הזמן שההורים יתנו יד למאבק. קיבלנו 160 תקנים לבני נוער, שיעסקו בהסברה ובאכיפה".

 

השרה לבנת ציינה שהיא מתנגדת לביצוע בדיקת שתן בין כתלי בית הספר לתלמידים החשודים בשימוש בסמים: "בתי הספר צריכים לחנך ולהסביר, ולא להיות חדרי חקירות. בדיקות שתן לא יקדמו את המאבק, והצעירים יפתחו שיטות איך להערים על הבדיקות. זה לא הפתרון. אכיפה חשובה, אבל לא יכולה להיעשות בבתי הספר, שם צריך להסביר ולשכנע נגד הסמים".

 

במשרד החינוך מתכוונים לגייס אומנים וספורטאים, שהם מודל לחיקוי בקרב בני הנוער, שיסבירו שלא כדאי להשתמש בסמים. השחקן יורם חטב, שדיבר בשם ארגון אמני ישראל, ציין שהאמנים יצטרפו להסברה נגד שימוש בסמים: "נתגייס לכל פעולה. הנגישות שלנו לציבור ולילדים בפרט היא גבוהה וחשוב להשתמש בנו להעברת מסרים, במיוחד מסר שכזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנת. זה השטן המודרני
צילום: ג'רמי פלדמן
מלחמה בסמים בקרב בני נוער (אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
שאולי שם-טוב
המאבק ישודרג. סמי אקסטזי
שאולי שם-טוב
מומלצים