שתף קטע נבחר

צבא ארה"ב בעיראק מאמץ את שיטות צה"ל בשטחים

בין היתר החלו בחודש האחרון חיילים אמריקנים להרוס מבנים שבהם משתמשים תוקפיהם ולהקיף כפרים בגדרות תיל, כך שהכניסה והיציאה מהם מותנית בהצגת תעודות מזהות באנגלית. גורמים אמריקנים: קיבלנו ייעוץ ישראלי לגבי הלחימה בשטח בנוי. תושב עיראקי: "אין הבדל בינינו לבין הפלסטינים"

צבא ארה"ב לומד כנראה מהשיטות הישראליות להתמודדות עם הטרור העיראקי: הכוחות האמריקניים החלו להרוס מבנים שעל פי החשד שימשו את התוקפים העיראקים. כמו כן החלו האמריקנים לגדר כפרים שלמים בגדרות תיל, ולשלוט בתנועות התושבים באמצעות מחסומים ובדיקת תעודות זהות.

 

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", השיטה נכנסה לשימוש כבר בתחילת נובמבר, לאחר חודש במהלכו נמשכו התקיפות והאבידות האמריקניות הגיעו למספר שיא של 81 חיילים בחודש אחד.

 

עד כה, נראה שהגישה החדשה יעילה בהפחתת האיום על הכוחות, אבל המחיר הוא הרחקת גורמים עיראקים רבים, שאותם דווקא מעוניינת ארה"ב לקרב. כפר אבו חישמה, מעט צפונית מבגדד, שם היו תקיפות רבות נגד הכוחות, מגודר בגדר תיל. השקט בינתיים נשמר אבל כעסם של האזרחים הולך ומתגבר. מדי בוקר נראים מראות מוכרים לעיניים ישראליות ופלסטיניות: האזרחים נאלצים לעבור במחסומים ביציאה מהכפר, ולהציג בפני החיילים תעודות זהות שהודפסו עבורם באנגלית.

 

"אם יש לך תעודה כזו, אתה יכול לצאת ולהיכנס", אמר לוטננט-קולונל נתן ססמן, מפקד הכוח האחראי על הכפר.

 

"אין הבדל בינינו לבין הפלסטינים", אמר טאריק, אחד התושבים בתור למחסום, "לא ציפינו לדבר כזה אחרי נפילת סדאם".

 

גורמים אמריקנים אמרו כי לא מדובר בניסיון מכוון לחקות את השיטות הישראליות, אולם הם ציינו שארה"ב למדה מהניסיון הישראלי בלחימה בשטח בנוי. לפני המלחמה, אמרו הגורמים, מומחים ישראלים שיתפו את עמיתיהם האמריקנים בשיטות הלחימה בערים, אולם כעת לא מעסיק הצבא האמריקני יועצים ישראלים.

 

בגיליון חודש יולי של המגזין הצבאי האמריקני, כתב מפקד בכיר בצבא ארה"ב, כי מספר קצינים אמריקנים ביקרו בישראל כדי ללמוד על הלחימה. "הניסיון ממשיך ללמד אותנו לקחים רבים ואנחנו ממשיכים לדון בהם וליישם אותם בהתאם לשיטות שלנו ואימונים שלנו", כתב הקצין, מייקל ויין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חייל אמריקני בעיראק
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פיצוץ בעיראק (צילום ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: מערכת הבטחון
הרס בית בשטחים. גם בעיראק
צילום: מערכת הבטחון
מומלצים