שתף קטע נבחר

קלטת "האזיקים" של גלעד

המשטרה חוקרת חשד כי השכר שקיבל גלעד שרון תמורת עבודתו כ"יועץ שיווק" של אפל בפרשת "האי היווני", שימש כשוחד לראש הממשלה. בקלטת, המתעדת שיחה בין בנו של ראש הממשלה לבין דוד ספקטור, מודה גלעד: "במקום להתעסק בשיווק אני מכין חומר מהאינטרנט מארגוני תיירות"

 

בידי המשטרה ישנה קלטת השופכת אור חדש על פרשת "האי היווני", ובה מביע גלעד שרון דאגה עמוקה מפני ההתקשרות עם איש העסקים דוד אפל, שהעסיק את בנו של ראש הממשלה כ"יועץ שיווק" תמורת שכר של מיליוני דולרים - כך דיווח הבוקר (יום ג') "ידיעות אחרונות".

 

בתחילת השבוע התיר בית המשפט השלום בתל אביב ל"ידיעות אחרונות" לפרסם את התמליל של קלטת הוידאו, שנתפסה בשבועות האחרונים על ידי חוקרי המשטרה. במסגרת החקירה, הנמשכת זה זמן רב, בודקת המשטרה, בין השאר, את חוזה הייעוץ שנחתם בין איש העסקים דוד אפל לבין גלעד שרון, המזכה את בנו של ראש הממשלה בשכר טרחה של שלושה מיליון שקל. המשטרה חוקרת את החשד כי הכספים הללו שימשו כשוחד לראש הממשלה שרון בתמורה למאמציו לסייע לעסקיו של אפל ביוון ובעיר לוד.

 

הקלטת צולמה בתחילת פברואר 2001, השבוע שבו נבחר אריאל שרון בראשונה לראשות הממשלה. בשיחה שתועדה משתתפים גלעד שרון ודוד ספקטור – היועץ האסטרטגי תקשורתי לשעבר של אריאל שרון. אף שהתפטר ממטה שרון, שמר ספקטור באותה עת על קשריו עם גלעד שרון ועם אביו.

 

במהלך השיחה מזהיר ספקטור את גלעד מפני אפל: "יש מקומות שהם חמים, ועדיף שלא להיות בהם", הוא אומר לבנו של ראש הממשלה וממשיך: "הוא אדם בעייתי. עלולות להיות הסתבכויות דווקא מהכיוון שלו כתוצאה מההתנהגות שלו..אל תהיה בסביבה שלו".

 

גלעד מסביר שהוא חתום על חוזה עד יוני ושואל: "יש משהו על הפרק עכשיו?"

 

ספקטור: "תקפיד, תשמור על עצמך שלא ישאלו היית לא היית...יש תקופות שעדיף לא להיות בסביבה".

 

גלעד: "אני יכול לא להיות בסביבה שלו. אני ארים לו טלפון".

 

ספקטור: "אל תרמוז לו שום דבר. אסור שהוא יידע מזה. שלא יבואו אליך בטענות קשות. אל תעשה שטויות. תשמור את זה בבטן".

 

גלעד: "אני אשב בבית, במילא אין לי זמן עכשיו. איך ייגמר כל הבלגן הזה? את זה כבר נשמע לבד".

 

ספקטור: "זה ייגמר לא טוב".

 

גלעד שואל: "בפנים?" ומצמיד את ידיו זו לזו כאילו הן כבולות באזיקים משטרתיים. אחרי שהוא עושה את התנועה הזאת הוא מוסיף: "גם החוזה שלי לא שווה הרבה. הוא לא רלבנטי".

 

גורם המקורב לחקירה הסביר אמש כי לקלטת יש ערך רב, "כיוון שהיא חושפת את הלך המחשבה של גלעד שרון כלפי ההתקשרות עם אפל. בקלטת קודמת הטיל גלעד ספק בעובדה שאפל העסיק אותו ממניעים ענייניים, ואף כינה את עצמו 'קישוט שלו'. כעת, כשהוא מוזהר, הוא מצמיד את ידיו כאילו הוא עומד להיעצר".

 

במקום אחר בקלטת מסביר גלעד שרון מה הוא עושה עבור הממון הרב שהוא מקבל מאפל. חשוב לציין כי בחוזה הוגדר תפקידו של גלעד, בין השאר, כיועץ לשיווק. "אני, במקום להתעסק בשיווק, כי אין מה לעשות עכשיו בשיווק", הוא מסביר, "אני מכין חומר מהאינטרנט מארגוני תיירות. אני מכין לו פרופיל על תיירים גרמנים, ספרדים ואנגלים. בודק כמה הם מוציאים, לאן הם אוהבים ללכת, מה הזכויות הסוציאליות שלהם, מה עושים פנסיונרים, מה הם אוהבים לעשות".

 

התבטאויותיו של גלעד מחזקות לכאורה את החשד כי קיבל ממון רב מאפל ללא תמורה ממשית מצידו.

 

גלעד נשמע מודאג מהאזהרות. בתחילת השיחה הוא מבהיר: "אני צריך לקבל הרבה כסף במרס. כתוב בחוזה שאני לא יכול לעזוב עד יוני. זה כאילו שעשיתי משהו לא בסדר אם אני הולך. אני יכול להשתחרר ביוני".

 

בסיום השיחה הוא מחליט בכל זאת לצאת לחופשה זמנית. לספקטור הוא אומר: "אין לי בעיה" (לצאת לחופשה בת כמה שבועות – ג"ו). ספקטור מציע לו תירוץ: "תגיד לו (לאפל – ג"ו) שאתה צריך להיות ליד אבא שלך עכשיו".

 

חשוב לציין כי שבועות ספורים לאחר שהתקיימה השיחה, התפרסם כי המשטרה מנהלת זה זמן רב חקירה סמויה ומסועפת נגד אפל בחשד שהפעיל פוליטיקאים – ביניהם אריאל שרון – כדי לקדם את עסקיו.

 

הרכב מורחב של בית המשפט העליון יכריע מחר האם לחייב את גלעד שרון למסור למשטרה מסמכים שלטענת החוקרים נחוצים לחקירה. גלעד שרון טען בעבר כי הדרישה למסירת המסמכים פוגעת בזכות השתיקה שלו.

 

עו"ד מיכה פטמן, פרקליטו של גלעד שרון, מסר אתמול בתגובה: "גלעד אינו מגיב לנאמר בתקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
גלעד שרון. מופע האזיקים
צילום: שאול גולן
צילום: אבי כהן
אפל. קישוט שלו?
צילום: אבי כהן
מומלצים