שתף קטע נבחר

המתנחלים: רה"מ שיפנה מאחז מיושב - לא יישאר בתפקידו

מועצת יש"ע וגופי הימין התכנסו לפגישות חירום בתוכנית שרון לפינוי מאחזים. מוקדם יותר, במהלך דיון סוער בכנסת, תקף השר אהוד אולמרט ח"כים מהימין: אתם מפגינים צביעות, "פוזה" והעמדת פנים נפוחה. סגן השר הנדל קרא: "אולמרט יחלק את ירושלים" והוצא מהמליאה

ראשי מועצת יש"ע התכנסו אמש (יום ד') לאסיפת חירום בהתנחלות נווה דקלים, בה החלו לגבש תוכנית למאבק בפינוי המאחזים הצפוי בקרוב. במהלך הישיבה נאמר כי "ראש ממשלה שיפנה מאחזים מיושבים לא יישאר ראש ממשלה".

 

המתנחלים חזרו על עמדתם כי מבחינתם מאחז מיושב הוא יישוב ישראלי לכל דבר.

 

במקביל, התקיימה בירושלים פגישה רבת משתתפים של הגופים החוץ-פרלמנטרים של מאבק הימין. בפגישה השתתפו נציגי נוער הגבעות פלמח זאבי, רבני פיקוח נפש, נשים בירוק, מטה המאבק "שנית גמלא לא תיפול" ועוד.

 

בפגישה נדונו הדרכים בהם מתכוונים בימין "למנוע משרון את הטרנספר". בהודעה משותפת נאמר כי הגופים מצטרפים לפסיקה של רבני פיקוח נפש כי יוזמי הסכם ז'נווה הם "בוגדים", וחתימה על הסכם מהווה בגידה. בתגובה לדברי הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק על כך שהם כמו החמאס, אמרו המשתתפים: "כולנו חמאס,  וכולנו מוכנים להיכנס לכלא".

 

המתנחלים פירסמו אמש את התוכנית למאבק בפינוי, שגובשה בתום ישיבה של גוף המכונה "צוות ההיגוי לחיזוק המאחזים". על פי התוכנית, לכל מאחז יוצמד עורך דין וארכיטקט, שילוו את הטיפול המשפטי בכל נקודת יישוב המועמדת לפינוי

 

אולמרט: הימין מפגין צביעות

 

מוקדם יותר סערה מליאת הכנסת במהלך דיון בתוכניתו של מ"מ ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, לפינוי חד צדדי של התנחלויות.

 

השר אולמרט אמר לחברי הכנסת כי "אנחנו צריכים לקחת את היוזמה בידינו. כדי לעשות את זה נצטרך לסגת לקו גבול אחר מזה שיש לנו היום. אנחנו נצטרך לעשות פשרות כואבות מאוד. ונכון, יהיו מתיישבים, שהתיישבו בהתאם לשליחות הממשלה שיצטרכו לעבור למקומות מגורים אחרים בארץ ישראל משום שאין דרך אחרת ואנחנו נצטרך בהרבה אהבה והרבה כאב ללוות אותם למקומות שהם יצטרכו לחיות בהם בארץ הזאת. זאת תהיה המציאות".

 

במהלך הדיון קרא סגן השר צבי הנדל: "אולמרט יחלק את ירושלים", והוצא מאולם המליאה על ידי יו"ר הישיבה, מוחמד ברכה. הנדל, בתגובה, קרא לברכה: "לך לסוריה", "חוצפן", "ביריון מושחת" ו"סתום את הפה". גם השר בני אלון עזב את האולם במחאה.

 

אולמרט לימין: אתם מפגינים "פוזה"

 

בנאומו, אמר שר התמ"ת, אהוד אולמרט, כי ערב הבחירות אריאל שרון ואיתו הליכוד תמכו במדיניות שפרושה נסיגה משטחים רבים. ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) הגיב בקריאת ביניים: "רק אם יהיה שלום". אהוד יתום (ליכוד) קרא: "רק בהסכם".

 

השר אולמרט השיב לחברי הכנסת: "מי שבא עכשיו לטעון שנסיגה משטחים עומדת בניגוד להתחייבות לציבור - מעמיד פנים. הרי אתם ידעתם (הצביע אולמרט מצביע לעבר חברי הכנסת מהאיחוד הלאומי והמפד"ל) כשהצטרפתם לממשלה שרה"מ תומך בפתרון של הקמת מדינה פלסטינית שפירושה נסיגה משטחים נרחבים.

 

"לא רק זאת, ראש הממשלה הניח את התכנית שיזמה ממשלת ארה"ב - 'מפת הדרכים', ואתם תמכתם בה. הממשלה אישרה את 'מפת הדרכים' ולא שמעתי למחרת בבוקר ששאול יהלום עוזב מייד את הקואליציה ושמישהו מחבריו עוזב את הממשלה למרות שהמשמעות של 'מפת הדרכים' היא נסיגה משטחי מולדת שהם משוכנעים שאסור לעזוב אותם בשום תנאי.

 

"אבל אתם מפגינים צביעות, פוזה, העמדת פנים נפוחה. אני חושב שמדינת ישראל לא תוכל לקיים מדינה דמוקרטית יהודית שבה חיים מיליוני ערבים שהם אינם אזרחים שווי זכויות עם זכות הצבעה שווה". בשלב זה עזב השר בני אלון (האיחוד הלאומי) במחאה את אולם המליאה.

 

השר אהוד אולמרט המשיך: "יש ויכוח וירטואלי, מנותק מהמציאות, בין שתי קבוצות: הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני. הימין הקיצוני חי במציאות וירטואלית כשהוא טוען שמדינת ישראל יכולה להמשיך ולהחזיק את כל השטחים מהירדן ועד הים. הדבר הזה איננו אפשרי".

 

בתגובה, צעק שאול יהלום "מה עם ירושלים?". צבי הנדל הוסיף "אולמרט יחלק את ירושלים". ואז, כאמור, התפתח דין ודברים בין חברי הכנסת מוחמד ברכה לבין הנדל, שבסיומם קרא ח"כ ברכה להנדל "ביריון", והורה לסדרנים להוציאו מהאולם.

 

יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר ל-ynet בהתייחסו לעימות המילולי, כי "קרא דבר חמור שהכנסת לא יכולה לשאת אותו. אני מעביר את פרוטוקול הישיבה לוועדת האתיקה שתבדוק את הנושא. חברי הכנסת הערבים טוענים שבכל פעם שברכה מכהן כיו"ר, חברי סיעת האיחוד הלאומי עושים פרובוקציות".


פורסם לראשונה 10/12/2003 19:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
כינוס חירום. מנכ"ל מועצת יש"ע עדי מינץ
צילום: דן בלילטי
צילום: פייר תורג'מן
אולמרט. "לקחת את היוזמה בידיים"
צילום: פייר תורג'מן
אתר הכנסת
הנדל. "אולמרט יחלק"
אתר הכנסת
צילום: מיכאל קרמר
יהלום. קריאות ביניים
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים