שתף קטע נבחר

שני פצועים קשה בפיגוע ירי בקבר יוסף

אש נפתחה לעבר 17 חסידי ברסלב שחזרו מתפילה בקבר יוסף שבאזור שכם. שבעה נפצעו. החסידים הפרו צו של אלוף הפיקוד שאוסר כניסה לשטחי A, שמונה מהם נעצרו וביום ראשון יוגש נגדם כתב אישום. נטלו אחריות: גדודי חללי אל-אקצה של הפתח', הג'יהאד האיסלאמי וגם החזית העממית

שבעה ישראלים נפצעו לפנות בוקר (יום ו'), שניים מהם באורח קשה, כשמחבל פתח באש לעבר רכב הטרנזיט בו נסעו דרומית לקבר יוסף באזור שכם.

 

סמוך לשעה 4:10 נפתחה אש לעבר הישראלים - 17 חסידי ברסלב שהגיעו להתפלל בקבר יוסף ללא אישור והיו בדרכם חזרה לביתם. כוחות גדולים של צבא וביטחון הוזעקו למקום - כמאתיים מטרים מן הקבר. משהגיעו, החלו בסריקות אחר היורים.

 

צוותי מד"א וניידות טיפול נמרץ מאזור ירקון הוזעקו אף הם למקום כדי לפנות את הנפגעים לבתי החולים. שני הפצועים באורח קשה הם גברים אשר סובלים מפגיעות ירי בראש ובבטן, לפחות אחד מהם פונה בסיוע מסוק לבית החולים תל השומר. 

 

פצועה אחת באורח בינוני סובלת מפגיעות ירי בירכיה, ופונתה לקבלת טיפול בבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה, לשם גם פונו שאר הפצועים.

 

מהמשטרה נמסר שברכב הטרנזיט היו גם תשעה חסידי ברסלב שלא נפגעו, ביניהם קטין אחד. הם נעצרו והועברו תחילה לחקירה במשטרת מרחב שומרון.

 

ביום א' - כתבי אישום נגד הברסלבים

 

קבר יוסף נמצא בשטח A שבשליטת הרשות הפלסטינית, ולכן הכניסה אליו אסורה לישראלים, בצו של אלוף פיקוד המרכז.

 

מעצרם של שמונה מחסידי ברסלב שהגיעו לשם הלילה ולא נפגעו בפיגוע, הוארך בצהריים בבית משפט השלום בפתח תקווה עד ליום ראשון - אז יוגשו נגדם כתבי אישום בגין הפרת צו האלוף.  

 

במהלך הדיון בהארכת המעצר, אמרו שלושה מהחשודים כי הם נכנסו לקבר יוסף בגלל "לחץ חברתי". 

 

בהחלטתה כתבה השופטת מיכל נד"ב: "לכאורה מתקיימת עילת מעצר לאור המסוכנות הרבה העולה ממעשיהם של החשודים, שהביאה לפציעתם של אנשים נוספים שהיו בחבורה וכמו כן לסיכון כוחות הביטחון הפועלים באזור, שנאלצו לחלץ אותם מהמקום".

 

עוד אמרה השופטת נד"ב: "לא שוכנעתי מטענות החשודים כי הם תמימים כטענתם. מהעדויות בתיק החקירה עולה כי הם ידעו שהכניסה לקבר אסורה, חלק אחר כבר נכנס בעבר לקבר".

 

במשטרה שבו והדגישו היום כי הכניסה לשטחי A, ביניהם לקבר יוסף, אסורה לישראלים וכי הדבר הובהר לחסידים מספר פעמים. 

 

חסידי ברסלב ניסו פעם אחר פעם בעבר להיכנס לשטח קבר יוסף על מנת להתפלל. זאת למרות אזהרות חוזרות ונשנות מצד מערכת הביטחון כי הדבר מהווה סכנה ממשית לחייהם ולחיי כוחות הביטחון - להם הם עשויים להזדקק בעת חילוץ.

 

המשטרה גם פתחה בעבר תיקים פליליים כנגד מספר חסידי ברסלב שניסו להיכנס לקבר ואף הגישה נגד כמה מהם כתבי אישום.

 

כולם נוטלים אחריות

 

ארגון גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, נטלה אחריות על הפיגוע. בשיחה ל-ynet מסרו כי זוהי תגובה על מה שהגדירו "הטבח של אתמול ברפיח" וכן בתגובה ליוזמת ז'נווה.

 

בהודעת אל-אקצא נאמר, כי מבצעי הפיגוע השתייכו לחוליית השהיד איאד אבו-חמדאן. על פי ההודעה, הם ארבו למתפללים שהגיעו לקבר בשעה 03:30, ובשעה 04:15, עם יציאתם מהתפילה, פתחו לעברם באש.

 

אחד המתפללים הצליח לברוח, אולם לא התבצע מרדף אחריו "שכן המרדף היה חושף את מבצעי הפיגוע לנקודת התצפית של צה"ל שעל הר גריזים", לשון ההודעה. 

 

עוד נאמר בהודעה, כי המתפללים הגיעו למתחם הקבר ברכב מסוג מיצובישי בצבע לבן, וכי הם נסעו בכביש ירושלים-שכם. 

 

הג'יהאד האיסלאמי נטל אף הוא אחריות על הפיגוע. בהודעה שפורסמה בשטחים אמרו אנשי הארגון כי זו תגובה לפעולת צה"ל ברפיח.

בשכם הודיעו פעילים של החזית העממית לשחרור פלסטין כי דווקא הם אלה שביצעו את הפיגוע. 


פורסם לראשונה 12/12/2003 05:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר yeshanews
פינוי הפצועים
באדיבות אתר yeshanews
צילום: איי פי
הפצועים בביה"ח בילינסון
צילום: איי פי
באדיבות יש"ע ניוז
הכניסה אסורה
באדיבות יש"ע ניוז
מומלצים