שתף קטע נבחר

ארבל: "חברים לא נותנים סכומי עתק בלי סיבה"

פרקליטת המדינה: "יש תחושה שאין עוד בושה, שכל הקווים נחצו - גם אצל אישי ציבור". הוסיפה: "אסור שיחסי חברות יקהו את חושי מקבל המתנה. אם למישהו יש כסף בבנק, שיגיד מאיפה הוא קיבל". הגם שלא נקבה בשמות, הדברים מתקבלים כביקורת נוקבת על שרון ובניו

"התחושה היא שהיום אין בושה, הכל מותר, גם אצל אישי ציבור שחוצים את הקווים" - כך אמרה הערב (שבת) פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בהתחייסות נדירה לחקירתם של אישי ציבור בכירים, ובהם ראש הממשלה ובניו. 

 

לדברי ארבל, "קיומם של יחסי חברות - אסור שיטשטשו את הטובה של המתנה, אסור שיקהו את חושי הנותן והמקבל ובוודאי שאסור שיקהו את חושינו".

 

פרקליטת המדינה דיברה בכינוס של העמותה למשפט ציבורי בים-המלח. "לכולנו יש חברים טובים", אמרה, "אבל אני לא מכירה חברים שנותנים סכומי עתק כמתנות בלי סיבה, בלי מטרה. לא אנחנו (הפרקליטות) צריכים להוכיח מהי מידת החברות. בעניין הזה, צריך לעשות חשיבה מחודשת ולהעביר את נטל ההוכחה למקבל המתנה בנוגע למערכת היחסים".

 

הפרקליטה לא ציינה מפורשות לאלה מקרים היא מתכוונת, אולם לקהל השומעים לא היה ספק כי מדובר בביקורת נוקבת על ראש הממשלה אריאל שרון ובניו, עמרי וגלעד, שנחקרו בחשד לשוחד בפרשת האי היווני וההלוואה מסיריל קרן, מכר המשפחה הדרום אפריקני.   

 

"אם יש לבן-אדם כספים בחשבון הבנק", אמרה ארבל, "שיגיד מאיפה יש לו את כל המיליונים ומהם יחסי החברות". היא הבטיחה: "הפרקליטות לא תרפה ידה מהמאבק, ונמשיך לעשות את שליחותנו באמונה ובמסירות. נמשיך להנחיל נורמות שלטון של טוהר מידות ויושר במגזר הציבורי".

 

בהרצאתה התייחסה ארבל לזיכויים שהיו במשפטים של אנשי ציבור בכירים, ולטענות שידה של התביעה "קלה על ההדק", ושבמקרים רבים יש צורך בהעמדה לדין משמעתי ולא פלילי. "חשוב להדגיש", אמרה, "שבכל פסקי הדין שזיכו אנשי ציבור, לא נמתחה ביקורת על התביעה. הזיכוי היה בגלל היסוד הנפשי או שהכוונה פלילית הוטלה בספק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
נטל ההוכחה. ארבל
צילום: ערוץ 1
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
שרון עם בנו עמרי וסיריל קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
מומלצים