שתף קטע נבחר

כך גויסה אם ל-7 לפיגוע בראש-העין. ראיון

בראיון ל-ynet מסביר בכיר בגדודי אל-אקצה על המניעים שהביאו את לטיפה אבו דראר להצטרף לחולייה שעמדה לבצע פיגוע בראש-העין. הוא מכחיש מעורבות איראנית בפעולות הפתח, ומבהיר: הפיגועים יימשכו, בלי קשר לשיחות על הודנה

"שום סיכום על הפסקת-אש של כל הפלגים, כולל של הפתח, לא יחייב אותנו, כל עוד לא נראה שינוי במדיניות הישראלית בשטח". כך אומר בראיון ל-ynet בכיר בזרוע הצבאית של הפתח, "גדודי חללי אל-אקצה".

 

השבוע נעצרה חולייה ששיגר הארגון, אשר הייתה בדרכה לבצע פיגוע בראש-העין. בין חברי החולייה הייתה לטיפה אבו דראר, בת 45 משכם, אם ל-7 ילדים. לדברי הבכיר, "זהו שימוש לגיטימי באדם שמוכן לסייע ולהקריב למען המאבק הפלסטיני נגד הכיבוש". אם תסיים את חייה בכלא, או שביתה ייהרס, הוא מבטיח: הגדודים ייקחו אחריות וידאגו לכל צורכי המשפחה.

 

האם אינך סבור כי יש בשילובה של אם לשבעה ילדים בביצוע פיגוע משום פגיעה בתדמית של הפלסטינים, גם בקרב אלה שתומכים בעניין הפלסטיני?

 

"אולי זה נראה מוזר או קשה למתבונן מבחוץ, אבל אנו נמצאים במאבק קשה, ועמדתנו היא שאנו מקבלים בברכה כל פלסטיני או פלסטינית שמוכנים להקריב עצמם, בין שנשואים או רווקים, גבר או אשה, עם או בלי ילדים".

 

האם היה עליה לחץ להצטרף לפעולה, מתוך הנחה שאשה בגילה תוכל לחדור דרך מעגלי האבטחה הישראלים?

 

"אי אפשר ללחוץ על אף אדם בעניינים האלה. היא עשתה מה שעשתה מרצונה המלא, הייתה משוכנעת במה שהיא עושה, ולא הייתה מתגייסת ללא מניע לאומי ופטריוטי. בנוסף, היו לה גם מניעים אישיים - אב ואח שנהרגו על-ידי הישראלים.

 

"לצד כל זאת, היא רואה את הקשיים בהם נתקלים ילדיה מדי יום, כמו כל העם הפלסטיני. היא ראתה את העוול שחווה עמה והחליטה להתגייס. לא היה שום לחץ או שום עניין של כסף. היה כאן שכנוע פנימי, אישי ועמוק".

 

כיצד היו תגובות ברחוב הפלסטיני?

 

"בהתחלה היו תגובות קשות ובלתי אוהדות. אנשים חשבו שמוגזם לגייס אשה בגילה ובמצבה, אך בו-זמנית, ניסו להבין את המניע שלה. אני סבור שחלק לא מבוטל מהם הצליחו להבינו".

 

ומה אם יהרסו את ביתה והיא תחיה את שארית חייה בכלא, רחוק מילדיה?

 

"כאשר הגדודים באים לגייס אדם במצבה, הם לוקחים בחשבון את ההשלכות שעלולות להיות לכך. אנו נישא באחריות לכל מה שצריך, החל ממימון העניין המשפטי ועד לסיוע בצוותים הקטנים למשפחה".

 

האם סיכול הפיגוע משמעותו שיש חדירה ישראלית עמוקה בתוך הארגון?

 

"ממש לא, זה רק מקרה שהחולייה נחשפה, כי אם היה לישראלים מידע מוקדם הם היו עוצרים את חברי החולייה טרם יציאתם לדרך ומבלי שאלה ישהו שעות בתוך הקו הירוק".

 

מוזר שדווקא גדודי אל אקצה מנסים להוציא לפועל פיגועים, דווקא בתקופה של דיונים על הודנה.

 

"אין כל קשר בין עיתוי הפיגוע לעניין ההודנה. למרות כל הדיבורים על הפסקת אש, כל עוד ישראל פועלת בערינו וכל עוד נמשך ההרג וההרס ונמשכים החיסולים והמעצרים, נמשיך את המאבק שלנו, הכולל פיגועים בישראל, ותגובותינו יהיו קשות".

 

אם כך, מה התועלת בשיחות ההודנה?

 

לגבינו, אין שום הודנה, אם ישראל לא תראה סימנים לכך שהיא מוכנה לרגיעה. אם זה יקרה, נהיה מוכנים להודנה. גם העניין הפנימי חשוב, וכשבצמרת הרשות מדברים על הפסקת-אש, כנראה שלא מתאמים זאת עם האנשים הנכונים בשטח, לפחות מבחינת הגדודים.

 

יש הרבה קבוצות בתוך הארגון.

 

"אין הרבה קבוצות, ישנם אלה שרק מדברים אבל בשטח אין להם שום משקל, ויש הקבוצה הלוחמת, שהיא זו שנושאת בנטל המאבק. איתה צריך לבוא בדיבור".

 

האם הפיגועים אינם מוזמנים למעשה על ידי גורמים מחו"ל, כפי שטוענים בישראל וגם גורמים ברשות?

 

"כל הדיבורים הללו אינם נכונים. יש לנו משאבים ואמצעים מתוך השטח ובתוכו. אין לנו שום קשר לשום גורם בחו"ל. הדיבורים האלה על איראן, על משמרות המהפכה, על חיזבאללה, אולי נכונים לגבי פלגים פלסטינים אחרים, אך לא כלפינו. אנו פעילי שטח, התומכים ברשות ועושים הכל למען האינטרס הפלסטיני בלבד".

 

בדיונים בקהיר הועלתה האפשרות שלא לפגוע באזרחים על ידי פיגועים בתוך תחומי ישראל.

 

"כשאנו פועלים בישראל אנו רוצים שהישראלים יחושו את מה שאנו מרגישים וחווים כל יום כתוצאה ממדיניות ישראל. אנו רוצים שהם יבינו שאנו מסוגלים להגיב על פעולותיהם. זה נועד לשכנע אותם ללחוץ על ממשלתם לסגת לקווי 67', ולאפשר לנו להקים את מדינתנו העצמאית.

 

"אם לא תהיה רגיעה ולא יהיה אופק מדיני, לא נגביל את עצמנו לשום עיתוי ולשום מרחב גיאוגרפי, ואין כאן עניין פוליטי. עמדתנו בפתח היא שמדינתנו תקום בתחומי 1967".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פעיל בגדודי אל-אקצה (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
מניעים לאומיים ואישיים. אבו דראר, אם ל-7
צילום: ערוץ 2
מומלצים