שתף קטע נבחר

דיכטר: מערכת הביטחון נכשלה בהגנה על אזרחיה

ראש השב"כ התייחס לשנות האינתיפאדה ואמר כי "אפשר לומר ביושר שמערכת הביטחון לא סיפקה לעם ישראל את חליפת המגן הראויה לו". את השקט היחסי בפיגועים הגדיר "משקר ומשכר" והדגיש: הטרור היהודי עלול ליצור איום אסטרטגי ולהפוך את המאבק בין היהודים לפלסטינים למאבק בין היהודים לכל המוסלמים בעולם. לדבריו, איראן היא "האיום מספר 1" על ישראל

ראש השב"כ, אבי דיכטר, אמר הבוקר (יום ג') בפתיחת "כנס הרצליה" של המרכז הבינתחומי, כי "אפשר לומר ביושר שמערכת הביטחון לא סיפקה לעם ישראל את חליפת המגן הראויה לו". דיכטר דיווח כי ב-10 הימים האחרונים סוכלו שלושה פיגועי התאבדות - ביקנעם, בראש העין ובגוש דן.

 

"במהלך שלוש וקצת השנים האחרונות נרצחו 901 ישראלים מפרעות פלסטינים, 80% מהם הם אזרחים. מדינת ישראל נכשלה בייבוש מקורות האמל"ח של הרשות הפלסטינית", אמר.

 

"יש שקט משקר ומשכר"

 

דיכטר ציין כי "בשלוש ורבע השנים האחרונות נרצחו 901 ישראלים מטרור פלסטיני, 6,000 נפצעו כאשר 80 אחוז הם אזרחים. 540 מהנרצחים נרצחו בתוך ה"קו הירוק". לדבריו, פיגועי המתאבדים גרמו את מרבית הנפגעים למרות שהם מהווים רק מחצית מסך כל הפיגועים.

 

על התקופה האחרונה ועל השקט היחסי מאז הפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה אמר דיכטר: "זה שקט משקר ומשכר. רק בחודשים האחרונים סוכלו למעלה מ-20 מחבלים מתאבדים שהיו בדרך לבצע פיגוע". הוא הדגיש כי "כל הכלים והשיטות ראוי שיגוייסו נגד המתאבדים ושולחיהם".

 

דיכטר הדגיש כי חשוב להמשיך את בניית גדר הביטחון וצריך לוותר על המובלעות כעת, ולהתמקד בהשלמת הגדר.

 

"120 תושבי ירושלים מעורבים בטרור"

 

דיכטר התייחס גם לערבים ישראלים ולתושבי מזרח ירושלים ואמר כי תעודות זהות כחולות והלוחיות הצהובות לרכב מקנים להם יכולת תנועה. לדבריו, מתוך 220 אלף תושבי ירושלים, 120 היו מחבלים או מעורבים בטרור.

 

דיכטר הוסיף כי "זו שנה ראשונה שישנה ירידה בקרב ערביי ישראל בעניין המערבות בטרור, אך מנגד, הדבר מתקזז עם ההתגייסות לחיזבאללה". למרות זאת, אומר דיכטר, קרבם של ערביי ישראל בינינו הוא מרכיב משמעותי ביותר בחוסנה של המדינה.

 

"ערפאת - היחיד שיכול לפעול נגד טרור"

 

בעניין הרשות הפלסטינית, הדגיש ראש השב"כ כי ערפאת נמנע מלפעול לסיכול הטרור. "ברור לו (לערפאת) שהוא היחיד שמסוגל לאחד את כלל מנגנוני הביטחון ולפעול נגד הטרור ולהצליח", אמר דיכטר והוסיף כי ערפאת ממשיך להזרים כספים לפעילי הפתח בלי להורות להם להפסיק את האש.

 

על פי דיכטר, יו"ר הרשות מעל באמון ישראל והעולם. "אנשיו ציפו ממנו לקבל הנחיות להפסקת הטרור אך זה לא הגיע".

 

עוד ציין דיכטר כי העולם הפלילי בישראל ממשיך לספק אמצעי לחימה ותחמושת ליהודה, שומרון ועזה, בין היתר, במעברים שהבידוק בהם הוא בעייתי מאוד.

 

לדבריו, "העברה של יכולות צבאיות עלולה ליצור איום על מרכזים בישראל ולכן הניתוק הינו משמעותי ביותר בכל תהליך מדיני ויש צורך לוודא כי הם הפלסטינים מתפרקים מכל יכולת צבאית". 

 

דיכטר הוסיף: "בתוך הרשות ישנם גורמים דמוקרטים וישנם תהליכים דמוקרטיים שאינם נופלים מאלה שבמדינות הסובבות אותנו, ולדעתי במקרים מסויימים אף עולים עליהם. ביצוע הרפורמות שהרשות התחייבה לו יצבע אותה בצבע דמוקרטי חזק יותר. רבים ברשות מבינים זאת ויש ביכולתם לעשות זאת אם ירצו. אני מרצה לעצמי לקבוע שיש חיים אחרי הטרור אבל לא רק אצלנו - גם אצלם".  

 

"החלום של הקיצונים היהודים - מדאיג"

 

בעניין הטרור היהודי אמר דיכטר כי "הוא עלול ליצור איום אסטרטגי משמעותי ולהפוך את המאבק בין היהודים לפלסטינים למאבק בין היהודים למוסלמים בעולם".

 

לדבריו, "בשנתיים הראשונות של האינתיפאדה נרצחו שבעה פלסטינים ו-19 נפצעו רק בגין היותם פלסטינים, כשתלמידים בבתי ספר כמו מבקרים בבתי חולים הפכו למטרה לגיטימית מבחינת המפגעים".

 

הוא הדגיש כי "גניבת כלי נשק מחיילי מילואים שנשלחו לאבטח את מעשיהם היתה מעשה כשר על מנת לעשות שימוש בכלי הנשק האלה למטרות טרור. אולם דומני שחלומם של אותם קיצונים הוא המדאיג ביותר. החלום שלהם להסיר לדברם את השיקוץ מעל הר הבית קרי את המסגדים שעל הר הבית צריך להדיר שינה מעינינו. הטרור היהודי עלול לייצר למדינת ישראל ולעם ישראל בתפוצות איום אסטרטגי משמעותי ולהמיר את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים בעימות בין 13 מיליון יהודים למיליארד מוסלמים בעולם".

 

"איראן - האיום האסטרטגי"

 

בנושא האיראני, הדגיש דיכטר כי איראן היא האיום האסטרטגי הגדול ביותר של ישראל. לדבריו, "איראן היא מדינת הטרור מספר אחת בעולם". הוא הדגיש כי ערביי ישראל הם מטרה בעבור האיראנים והם מנסים להפעיל אותם".

 

הוא הדגיש כי "ספק אם יש עוד מדינה בעולם שמנגנוני הביטחון שלה עוסקים בהפצת טרור כמו אירן. כדי להרתיע אותה מעיסוק בטרור לא די במדינת ישראל ויש צורך בהובלה הן של ארה"ב הן של מדינות אירופה והן של רוסיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
"הסכנה - טרור יהודי". ראש השב"כ
צילום: אורי פורת
צילום: רויטרס
האיום מספר 1. חתאמי
צילום: רויטרס
גדר ההפרדה. "להמשיך לבנות"
מומלצים