שתף קטע נבחר

טיבי: נתניהו מבקש לרסס אותנו בקוטלי זרע

חבר הכנסת הביע זעם על דברי שר האוצר, לפיהם ערביי ישראל הם "בעיה דמוגרפית", וטען: "לא רחוק היום שבו נתניהו וחבר מרעיו יציבו מחסומים בכניסות ליישובים הערביים כדי לקשור את החצוצרות לנשים הערביות". ח"כ ברכה דרש דיון דחוף במליאה בעקבות הדברים

תגובות זועמות בקרב מנהיגי הציבור הערבי בארץ לדברי שר האוצר, בנימין נתניהו, שאמר בכנס הרצליה הבוקר (יום ד') כי הבעיה הדמוגרפית של ישראל נעוצה בערביי ישראל.

 

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה כי "הפצצה הדמוגרפית של נתניהו היא פצצת סירחון וגזענות. לא רחוק היום שבו נתניהו וחבר מרעיו יציבו מחסומים בכניסות ליישובים הערביים, כדי לקשור את החצוצרות לנשים הערביות ולרסס אותנו בקוטלי זרע".

 

"אלו הצהרות גזעניות", האשים ראש עיריית אום אל-פאחם, שייח' האשם עבד אל-רחמן. "הדברים מזיקים לתהליך שיקום היחסים בין תושבי האזור".

 

לדברי ראש העיר, שהיה בין העצורים בפרשת התנועה האיסלאמית, "לא מדובר באוכלוסיית פליטים, אלא באנשים שחיים כאן וימותו כאן. דווקא בתקופה בה אנו מבקשים לעבור לעתיד חדש, ההצהרות האלה הצפות ועולות מפעם לפעם מעוררות רוגז". 

 

ח"כ ברכה מבקש לכנס את מליאת הכנסת

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) פנה ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בדרישה לקיים דיון דחוף במליאת הכנסת עקב דברי נתניהו. 

 

ח"כ ברכה קרא לנתניהו ולשכמותו "להפסיק לשסות נגד אזרחי ישראל הערבים ולראות בגידול הטבעי שלהם בעייה". הוא הוסיף כי "דבריו הם בבחינת גזענות נחותה ומכוערת".

 

גם ח"כ עזמי בשארה מסיעת בל"ד הגיב בזעם לדברים: "התיאור של חלק מאזרחי המדינה, המהווים 20 אחוז ממנה והם תושביה המקוריים, כ'בעיה דמוגרפית', תחשב בכל מדינה מתוקנת וגם במדינה לא מתוקנת כעמדה גזענית ותו לא".

 

עמיתו לסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, סבור כי "דברי נתניהו מסוכנים, במיוחד בהיותו שר בכיר המייצג את השלטון". לדבריו, "נתניהו מלבה את הפוביה הדמוגרפית ואת העוינות כלפי האוכלוסיה הערבית בישראל. מי שמדבר על האזרחים הערבים כסכנה, נותן הכשר לגזענות העכשווית ולטרנספר העתידי".

 

ח"כ טאלב א-סנע יו"ר סיעת רע"מ, אמר: "התבטאויותיו של נתניהו גזעניות ופסולות, ומוכיחות כי הוא מסוכן לערכים ולדמוקרטיה. אדם המתיימר להיות ראש ממשלה חייב לדגול בגישה שוויונית לכל אזרחי המדינה, בלי הבדל של דת או לאום. מעניין מה היתה תגובתו של נתניהו אילו מדינה כלשהי במערב או בארה"ב היתה מתייחסת לריבוי הטבעי של היהודים החרדים כבעיה. או שהמוסר של נתניהו הוא מוסר כפול".

 

"נתניהו חשף את פרצופו האמיתי"

 

חסן אבו סאלח, תושב סכנין, מתקשה להאמין שכך מדבר אדם כה בכיר בממשלה: "נתניהו השתגע. מה הוא חושב לעצמו, שהוא שר האוצר של הליכוד? הוא מייצג בתפקידו את כל אזרחי מדינת ישראל ואני, שנושא עימי תעודת זהות כחולה רואה בעצמי אזרח שווה זכויות".

 

"אני משלם ארנונה, אני עובד, אני מגדל את ילדיי, אני דואג שהם ילמדו עברית ויהיו נאמנים למדינה והוא בא, ובנאום גזעני אחד גורם נזק קשה לכל תפיסת העולם שלי ושל רבים מחבריי".

 

מוחמד יאסין, תושב הכפר דיר חנא, טוען כי נתניהו חושף את פרצופו האמיתי: "אם עד היום חשבתי שהוא לא רוצה עניים ולא רוצה קשישים במדינה, מתברר כי הוא גם לא רוצה ערבים ומחר לא ירצה דרוזים ומחרתיים לא מרוקאים".

 

"האיש הזה מגלה את התוכנית האמיתית שלו - להקים מדינה יהודית שתכלול בתוכה רק אוכלוסייה חזקה מהשכבות שנולדו עם כפית של זהב בפה. מדינה קפיטליסטית, שתתנהל בידי עשירים חמדנים. אני מצפה מראש הממשלה שרון לגנות את דבריו בנאום שלו מחר במהלך הכנס". 


פורסם לראשונה 17/12/2003 12:26

 

בהכנת הכתבה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
טיבי תוקף
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
אמירה גזענית. בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום: אבי כהן
לא אוכלוסיית פליטים. עבד אל-רחמן
צילום: אבי כהן
צילום: אורי פורת
בעיה דמוגרפית. נתניהו בכנס הרצליה
צילום: אורי פורת
מומלצים