שתף קטע נבחר

ח"כ ברונפמן פנה לרב יוסף להתיר... שימוש במריחואנה

לידי הח"כ ממרצ הגיע מסמך שנכתב על ידי רב, לפיו "היהדות במרוקו התייחסה תמיד בליברליות מפתיעה לחשיש ולמריחואנה". בעקבות זאת החליט ברונפמן, הקורא להתרת השימוש בסמים קלים, לנסות את מזלו אצל הרב יוסף, דרך חברי הכנסת של הסיעה

ח"כ רומן ברונפמן (מרצ) פנה לרב עובדיה יוסף בבקשה שיוציא פסק הלכה שיתיר שימוש במריחואנה וחשיש, כך נודע הערב (יום ה') ל-ynet. זאת בעקבות מסמך שהגיע לידי חבר הכנסת מרב, לפיו היהדות במרוקו היתה בעבר הרבה יותר ליברלית ביחס לסוגיה. הפנייה לרב יוסף נעשתה באמצעות חברי הכנסת של סיעת ש"ס.

 

מהמסמך המפורט שחיבר הרב (החושש לחשוף את שמו) עולה כי "צמח הקנביס שימש את היהודים מאז ראשית ההיסטוריה. הדיונים הראשונים על הצמח מופיעים בספרות המשנה. היהודים עשו שימוש בחוטי קנביס ששימש במקומו של הפשתן והם השתמשו בחוטי הקנביס עד לעידן המודרני".

 

בנוסף, כתב הרב כי "בתקופה של 300 שנה קיבלו היהודים במרוקו רשיונות מקומיים למכור חשיש. במהלך השנים, כאשר התעוררו בעיות וחכמי מרוקו דנו בהם, הם מעולם לא הטיפו מוסר נגד השימוש בסמים".

 

ברונפמן אמר כי "התייחסות עניינית של רבנים לפני 200 שנה לחוזים ורשיונות למכירת טבק וחשיש במרוקו על ידי יהודים, היא רק הוכחה אחת נוספת שהאיסור שנהוג כיום נגד חשיש ומריחואנה, אינו הגיוני, אינו מבוסס וגורם בהכרח ליותר נזק מתועלת".

 

"בלי פאניקה"

 

ברונפמן הוסיף כי הוא "אינו פועל לפי דעת גדולי התורה, אך שמח לגלות כי במקורות היהדות ישנה התייחסות עניינית לחשיש מבלי להיגרר לזריעת פאניקה שהרשות למלחמה בסמים נוקטת במדיניותה הכושלת".

 

ברונפמן כתב לרב עובדיה כי הוא "משוכנע שיש למהר ולהבחין בחוק בין מריחואנה וחשיש, שהם הסמים הלא חוקיים הנפוצים ביותר בעולם ובישראל, לבין סמים קשים יותר, מכיוון שמדי שנה השימוש בסמים קלים הולך וגובר. אי ההבחנה בין סם שהוא לפי רובם המוחלט של המחקרים הרציניים מזיק פחות מסיגריות ואלכוהול, לבין סמים קשים כדוגמת הרואין ואל.אס.די, היא הבעיה במלחמה בסמים ולא הסמים עצמם".

 

ח"כ ברונפמן קורא "לאמץ מדיניות אלטרנטיבית, מתקדמת ומקובלת ברוב המדינות המפותחות בעולם. מדיניות שלא תזרע פאניקה (כמו מדיניותה הנוכחית של הרשות), אלא תתמקד במזעור הנזקים וטיפול בשורש הבעיה (סמים קשים וסוחרי סמים) תוך הבחנה ברורה וחדה בין סמים קשים לבין סמים קלים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
הרב עובדיה. "מסורת ליברלית"
צילום: מיכאל קרמר
ברונפמן. האיסור אינו הגיוני
מומלצים