שתף קטע נבחר

הימין: שרון נותן פרס לטרור ושובר את חזון ארץ ישראל

תגובות נזעמות בימין לנאום שרון בכנס הרצליה והמתנחלים כבר נערכים למאבק. עם זאת שרי הימין לא פורשים מהממשלה ואומרים: "השמיים לא נופלים מדיבורים". גם בשמאל מביעים אכזבה מהנאום. ח"כ פרס: "היה צריך לקבל הכרעה, במקום זאת קיבלנו דחייה. שרון הופך את ישראל לבת ערובה לדמוגרפיה הפלסטינית"

האם הימין ייצא לרחובות נגד ראש הממשלה מהליכוד ? תוכנית ההתנתקות החד צדדית אותה הציג ראש הממשלה שרון בכנס הרצליה, עוררה תגובות נזעמות בימין ואכזבה בשמאל, אולם שרי הימין לא פורשים בשלב זה מהממשלה.

 

מועצת יש"ע הודיעה בתגובה כי היא משוכנעת שאזרחי ישראל ידחו את תוכנית ההתנתקות של שרון. בהודעה נאמר עוד: "שרון מציע תכנית אשליות שתגביר את הטרור. חורבן ישובים וגירוש יהודים מביתם רק יגבירו את תאבונם של הרוצחים ויביאו להרס הציונות". 

 

ראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר בתגובה לנאום שרון: "פעם ראשונה משתמש ראש הממשלה במילה של העתקת ישובים. אני רוצה לראות האם הוא היה מעז לדבר אל מול העתקת עשרה ישובים של יהודים על העתקת כפר אחד ערבי. שרון נותן פרס לטרור ומשלם מחיר קשה גם בטרור ובניסיון לשבור את חזון ארץ ישראל".

 

לדברי ולרשטיין, "הטילו מצור על כל ההתיישבות ביש"ע ועם ישראל יצטרך להתמודד עם זה, ואני מקווה שהוא יגיד את דברו".

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, לא פורש מהממשלה בעקבות נאום שרון, אולם מבקר אותו בחריפות. "לצערי שרון ממשיך בדברת מזיקה המזמינה את המשך הטרור ופוגעת במפעל ההתיישבות. המפד"ל יבחן את שרון על פי מעשיו. לא נהיה שותפים בממשלה שתעקור ישובים יהודים ותמיט בכך קלון על המפעל הציוני כולו.

 

"האיום של שרון להתנתק באופן חד צדדי פירושו הכרזה ישראלית על כניעה במלחמה שמנהל נגדנו ערפאת במשך שלוש השנים האחרונות. על ישראל ללמוד מהאמריקנים ולהבין כי המפתח היחיד להשגת שקט ושלום באזור הוא מיגור הטרור על ידי הגברת הפעילות של כוחות צה"ל בעומק השטח בליווי מנופי לחץ כלכליים ומדיניים".

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר בתגובה כי "השמיים לא נופלים מדיבורים. מבחן הישארותה של המפד"ל בממשלה, תלוי ביכולתה להשפיע על המציאות ולא ברטוריקה או במילים של ראש הממשלה". עוד אמר אורלב כי "המפד"ל תיאבק בממשלה כדי שהמציאות תשתנה על פי תפיסת עולמה של הציונות הדתית, המאמינה בהתיישבות ביש"ע".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "המפד"ל תרכז את כל מאמציה לסיכול ממוקד של כל רעיון לנסיגה החד צדדית. המפד"ל מתנגדת לכל שינוי במפת ההתיישבות שאינו קשור בהסדר של שלום אמת קבוע".

 

מ"האיחוד הלאומי" נמסר: "אנחנו בטוחים שכשתכלה "מפת הדרכים" שרון לא ייתן פרס לטרור ולכן יפעל באופן חד צדדי לא לפרוק יישובים אלא לפירוק הרשות הפלסטינית הטרוריסטית. אנחנו נגייס את כל המחנה הלאומי בכדי למנוע פגיעה בהתיישבות היהודית המגנה בעצם קיומה על ריכוזי האוכלוסין בישראל". 

 

ערן שטרנברג, דובר המועצה האיזורית חוף עזה, אמר ל-ynet: "זאת עוד אבן דרך במורד אליו מידרדר אריק באמירותיו באחרונה. משמעות הדברים היא שאם הפלסטינים יסכימו ל'מפת הדרכים', שהיא תוכנית איומה לכשעצמה, אנו נירה לעצמנו ברגליים.

 

"אם לא יסכימו הפלסטינים וימשיכו בטרור, אז ניסוג, דהיינו נתאבד לגמרי. אנו מזכירים לשרון שארץ ישראל הוכיחה שהיא באופן עקבי באה חשבון ציבורי עם מי שמרים ידו עליה וחבל ששרון יצטרף לגלריה של ראשי ממשלה שעפו מהשלטון בשל כך".

 

"הנאום נועז, אבל אני מאוכזב"

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, הגדיר את נאום שרון כ"נועז". "רה"מ מדבר על פינוי התנחלויות חוקיות וזה צעד נועז. אולם, אני מאוכזב שהוא לא הזכיר את פינוי ההתנחלויות ברצועת עזה. כעת יהיה מעניין לראות מה יעשו מפלגות הימין בממשלה- האם יפרשו ממנה, או שימשיכו לקטר".

 

גם ח"כ אילן ליבוביץ' (שינוי) הביע אכזבה: "מספיק עם הדיבורים, הגיע הזמן להתחיל לעשות. כמעט 1000 הרוגים עד ששרון הגיע לנאום מעומעם שכזה. עוד כמה הרוגים ייצטרכו להיות עד שהוא יתחיל לבצע. אם לא יבוצעו הבטחותיו במיידית, אני אקרא לסיעת שינוי לשקול את דרכה".

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי "ראש הממשלה נאם בלטרון בליכוד ובמקומות שונים נוצר מצב שעם ישראל ראה דיבורים ולא מעשים". יו"ר ש"ס מדגיש שהוא בעד מהלך מדיני, "אבל עירפולו של ראש הממשלה מצביע על ממשלת שיתוק. אינפלציית התוכניות המדיניות מזיקות למדינה כאשר מושכים שמיכה מכל הקצוות היא לבסוף נקרעת".

 

"שרון הופך את ישראל לבת ערובה"

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, אמר בתגובה כי הוא מאוכזב מנאום ראש הממשלה. לדבריו, "היה צריך לקבל הכרעה, במקום זאת קיבלנו דחייה. שרון הופך את ישראל לבת ערובה לדמוגרפיה הפלסטינית. אם נמשיך במדיניות זו, מצבנו ילך ויחמיר".

 

במרצ משוכנעים כי מדובר באוסף של קלישאות. ח"כ יוסי שריד אמר כי "רק כדי שלא לחזור על הקלישאה 'ההר הוליד עכבר' נאמר - שרון הוליד עכברון. אפילו עכבר לא היה כאן. הנאום המלא היה אוסף חבוט של כל דקלומי השנים האחרונות ואת הניסוחים הכאילו חדשים - תוכנית ההתנתקות לדוגמא, אפשר להדביק באוסף המאובק כמו בולים באלבום ישן למזכרת. אני אפילו לא מאוכזב, כי מעולם לא תליל תקוות. שרון ותקווה הם דבר והיפוכו. שוב הוכח כי לא די לנאום בהרצליה כדי להיות הרצל".

 

ח"כ רן כהן אמר: "זהו נאום - שמום. שרון לא חידש דבר, המשיך לפזר סיסמאות וערפל. מלחמת הירושה בליכוד מוכיחה כי גם בממשלה לא מאמינים ששרון יכול לחלץ את ישראל מההרס הממדיני, הביטחוני והכלכלי".

 

בתנועת שלום עכשיו אומרים כי "נאומו של שרון הוא בלון אוויר, למעט ההבטחה המפורשת לפנות מאחזים, הקפאת הבנייה בהתנחלויות וביטול התמריצים למתנחלים".  

 

ח"כ אברהם (בייגה) שוחט (העבודה) אמר: "אמירתו של ראש הממשלה היא חשובה מאוד אך בינה ובין ביצועה, יש פרק זמן גדול, שמרוקן אותה מתוכן ביצועי". עם זאת הדגיש: "למרות חשיבותה של האמירה אין די בה".

 

מטה הבנות ז'נווה בתגובה: "זהו צעד קטן לשרון, צעד גדול בדרך לז'נווה - גמגומי שרון אינם תוכנית מדינית אך הם יהפכו במפתיע למעשים בשטח, הם עשויים להזכר כצעד ראשון במסע שיוביל את הממשלה לאימוץ הסכם ז'נווה. אולי עד כנס הרצליה הבא, שרון יקלוט

את רחשי לבהציבור התומך בקבלת תמורה אמיתית ליציאתנו מהשטחים ברוח הסכם ז'נווה". אנשי מטה ז'נווה קוראים לשרון "לא להיות מחמיצן סדרתי ולעלות על רכבת שלום וביטחון".


פורסם לראשונה 18/12/2003 20:46

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"הנאום נועז, אך אני מאוכזב". לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
"הטילו מצור על ההתיישבות". ולרשטיין
צילום: שאול גולן
צילום: חן מיקא
מבקר ולא פורש. איתם
צילום: חן מיקא
צילום: איי פי
מאוכזב. פרס
צילום: איי פי
מומלצים