שתף קטע נבחר

לוב הסכימה להתפרק מנשק להשמדה המונית

ראש ממשלת בריטניה והנשיא בוש הפתיעו בהודעה דרמטית לפיה לוב הצהירה על כוונתה להתפרק מנשק להשמדה המונית המצוי ברשותה. בלייר: "זוהי הודעה היסטורית ואמיצה, שתאפשר את קבלתה של לוב חזרה לחיק הקהיליה הבינלאומית". בוש: "העולם יהיה בטוח יותר"

במסר דרמטי ומפתיע הודיעה הלילה (שבת) לוב כי תתפרק מכל הנשק להשמדה המונית המצוי ברשותה.

 

ההודעה נמסרה מפיו של ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר ומעט מאוחר יותר כינס הנשיא בוש אף הוא מסיבת עיתונאים בנושא. בלייר אמר שמדובר בהודעה היסטורית ואמיצה, שתאפשר את קבלתה של לוב חזרה לחיק הקהיליה הבינלאומית.

 

בהודעה קצרה שהועברה בשידור חי מבריטניה אמר בלייר שמנהיג לוב, הקולונל מועמר קדאפי, אישר שבעבר החל בפיתוח נשק בלתי קונבנציונלי אולם כעת הכריז על רצונו לזנוח תוכניות אלה ולפרק את הנשק המצוי ברשות לוב.

 

דווח כי ההודעה היא תולדה של מגעים שהתקיימו בחשאי בתשעת החודשים האחרונים בין לוב, ארה"ב ובריטניה. 

 

"לוב פנתה אלינו בחודש מרס, אחרי שהגענו להסכמה בנושא הפיצויים למשפחות אסון לוקרבי, וביקשה לברר האם תוכל לפתור את סוגיית הנשק להשמדה המונית המצוי ברשותה באותו אופן של שיתוף פעולה", אמר בלייר. "כעת הודיעה לוב על כוונתה לפרק את הנשק המצוי ברשותה ולהגביל את טווח הטילים שברשותה ל-300 ק"מ בלבד", הוסיף.

 

קרובים לייצור נשק גרעיני

 

כמעט במקביל כינס נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מסיבת עיתונאים משלו בנושא. לדברי בוש, "מועמר קדאפי הסכים לאפשר מייד כניסת פקחים בינלאומיים".

 

בוש אמר כי "מדובר בהתפתחות בעלת חשיבות גדולה. המדינה שלנו תהיה בטוחה יותר כשהדבר יתגשם וכך גם העולם". הוא סיפר כי לפני כתשעה חודשים החלה התקשרות שאיפשרה את ההתפתחות הזו. "מומחינו בתחום נפגשו עם בכירים בלוב כדי ללמוד פרטים על ההצעה הלובית", אמר בוש.

 

גורמים בבריטניה דיווחו כי לוב הראתה לצוותים שביקרו במדינה "מספר רב של חומרים המשמשים לייצור נשק כימי", המשמשים להכנת נשק. במקביל דיווחה רשת "סקיי ניוז" הבריטית מפי גורמים אמריקנים כי לוב יצרה קשר עם צפון קוריאה לרכישת טילי סקאד. במקביל דווח כי לוב היתה קרובה גם לייצורו של נשק גרעיני.

 

בוש הוסיף כי "מנהיגים שינטשו את פיתוח הנשק להשמדה המונית ימצאו דרך סלולה לקשר עם ארה"ב ובנות בריתה. לוב החלה היום בתהליך של הצטרפות לקהילת המדינות".

 

פרשנים העריכו הלילה כי דבריו של בוש, כמו גם נאומו של בלייר, הם רמז עבה לכיוונן של מדינות כמו צפון קוריאה ואיראן.

שר החוץ, סילבן שלום, אמר הבוקר בעקבות התבטאותו של נשיא לוב כי ישראל רואה בחיוב את התבטאותו של קדאפי וזאת במידה שתוכניתו תיושם. לדברי שלום, "זוהי מגמה חיובית שאם תיושם, תסלול את דרכה של לוב למשפחת העמים".
 

"עולם חדש נקי מטרור"

 

לאחר נאומם של בוש ובלייר פירסם שליט לוב, מועמר קדאפי, הודעה בה התייחס להתפרקות מנשק ההשמדה. לדבריו, ארצו נקטה "החלטה חכמה וצעד אמיץ".

 

"לוב רוצה להוביל בבניית עולם חדש, נקי מנשק להשמדה המונית ומכל סוג של טרור, ומתוך מטרה לשמור על השלום העולמי, על הביטחון, ועל ההתקדמות האנושית", נמסר בהודעתו.

 

משרד החוץ של לוב מסר הודעה קצרה בנושא בה נאמר: "לוב החליטה מרצונה החופשי לפרק באופן מוחלט את כל הנשק האסור להשמדה המונית".

 

בווינה נועד ראש הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, עם המדען הראשי הלובי. השניים דנו בדרכים לפרק את הנשק להשמדה המונית. כך אמר דובר הוועדה, מארק גווצדקי.


פורסם לראשונה 20/12/2003 00:47

 

בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יתפרק מנשקו. קדאפי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"הודעה היסטורית ואמיצה". בלייר
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"העולם יהיה בטוח יותר". בוש
צילום: רויטרס
מומלצים