שתף קטע נבחר

חזן ביקש להסיר את חסינותו, ועדת הכנסת סירבה

לראשונה בתולדות הכנסת דוחים הח"כים את בקשתו של אחד מחבריהם להסיר את חסינותו, כדי שיוכל "להוכיח את חפותו" בבית המשפט. יחיאל חזן מהליכוד חשוד בהצבעה כפולה במליאת הכנסת. חברו ממועצת יש"ע הגיע במקומו למסע שתדלנות בוועדה, "כדי שלא יעשו לו זובור". היו"ר ריבלין: החלטה לא ראויה. התנועה לאיכות השלטון: נעתור לבג"ץ

ועדת הכנסת החליטה בצעד מפתיע שלא להסיר את חסינותו של ח"כ יחיאל חזן (ליכוד), החשוד בהצבעה כפולה במהלך אישור תוכנית האוצר. זאת חרף בקשתו לוותר על החסינות.

 

בהסרת החסינות תמכו רוני בר-און, מיכאל מלכיאור, דני יתום, שלום שמחון, רוני בריזון, רשף חן ואבשלום וילן. התנגדו: רוחמה אברהם, אהוד יתום, אלי אפללו, דניאל בנלולו, ניסים זאב, יצחק כהן, אליעזר (צ'יטה) כהן, ומוחמד ברכה. נמנעו: ענבל גבריאלי ומאיר פרוש.  

 

מדובר בצעד חסר תקדים בתולדות הכנסת, בו חברי הוועדה דוחים בקשה של חבר-כנסת להסיר את חסינותו. כמה חברי כנסת, שסירבו להזדהות בשמם, טוענים כי חזן התקשר אליהם אתמול וביקש שיתנגדו להסרת החסינות.

 

התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי תעתור לבג"ץ בעקבות ההחלטה, ש"הופכת את הכנסת לעיר מקלט לחשודים בעבירות חמורות ומביאה לפגיעה קשה במעמד בית המחוקקים בעיני הציבור". גם ח"כ וילן אמר כי יפנה לבג"ץ.    

 

ממלא מקום מועצת יש"ע וחבר מרכז הליכוד, אליעזר חסדאי, אשר שימש יו"ר מטה הבחירות של חזן, ניהל מסע שתדלנות למענו במהלך הדיון. "ברור שחזן מתנגד להסרת החסינות", הוא אמר ל-ynet, "הוא לא רצה לבוא לפה ולקבל 'זובור', אז באתי במקומו".

 

לפני ההצעה ביקש ח"כ בנלולו לקיים התייעצות סיעתית. הדבר קומם כמה מחברי הוועדה ואת היו"ר בר-און, שטענו כי מדובר בצעד פוליטי שנעשה תוך כדי הליך שיפוטי. חברי הכנסת שתמכו בהסרת החסינות נדהמו לגלות כי חבריהם עומדים להתנגד לה: "אבדה הבושה", אמר ח"כ רשף חן משינוי. עמיתו לסיעה, רוני בריזון, סינן: "14 פעם ביקשו חברי הכנסת להסיר את חסינותם, ותמיד כיבדה הוועדה את בקשתם. למען כבודה של הכנסת, ובמיוחד למען כבודו של חזן, אנא הסירו את חסינותו".

 

ח"כ אהוד יתום הסביר: "גם אם היה יושב פה גדול יריביי הפוליטיים, הייתי אומר כי חברנו ביקש שחסינותו תוסר כתוצאה מלחץ נפשי. הוא טרף את הקלפים, אבל הוא לא שינה את דעתי. ידו של היועץ המשפטי קלה על ההדק בכל הקשור לאישי ציבור". ח"כ רוחמה אברהם נימקה: "למרות בקשתו של חזן, לא שוכנעתי שהנושא צריך ללכת לבית משפט, עם כל הכבוד לכל יפי הנפש".

 

ח"כ אבשלום וילן ממרצ סבר אחרת: "ברגע שחבר כנסת ביקש ללכת לבית משפט לטהר את שמו, אסור לנו להתערב".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר-און, סיכם את הדיון באומרו כי "ההחלטה על פתיחת חקירה משפטית צריכה הייתה להיעשות במשנה זהירות. כניסת המשטרה לכנסת פוגעת באמון הציבור. לא ראוי היה לפתוח בהליך פלילי. ההחלטה הייתה שגויה, אבל ברגע בו חבר הכנסת הודיע כי הוא מעוניין להסיר את חסינותו, כל יתר השיקולים והסייגים מיותרים". 

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, אמר בתגובה להחלטת ועדת הכנסת: "ההצבעה אינה ראויה. אני מצטער שלא שמעו בקולי. זהו שיא חדש, כשח"כ מבקש להסיר עננת חשד, והוא יכול לעשות זאת רק בבית משפט. ניאלץ להתגבר על ההחלטה, אין מקום אחר לנהל את הדמוקרטיה".

 

"שמו קץ לעוול שנגרם לי"

 

ח"כ יחיאל חזן אמר בתגובה להחלטה שלא להסיר את חסינותו: "ועדת הכנסת החליטה לשים קץ לעינוי הדין והעוול המתמשך שנגרם לי, שכן כפי שטענתי לאורך כל הדרך - לא ביצעתי שום הצבעה כפולה ובכוונתי ללמוד את החלטת ועדת הכנסת".

 

בשבוע שעבר, במהלך דיון סוער בוועדת הכנסת, ביקש חזן מחברי הוועדה להסיר את חסינותו. הוא התפרץ לעברם וביקש מהם להפסיק את הדיונים, כדי שיוכל להוכיח את חפותו בבית-המשפט. "שותים את דמי, מעלילים עליי", אמר בסערת רגשות, כשהוא דופק על השולחן ולא נענה לעצת עורכי-דינו, שניסו להרגיעו. "אני הולך לבית משפט, שם אצא חף מפשע וזכאי. הבניין הזה מלא בשקרנים שרק מחפשים תקשורת".

  

היועץ המשפטי לממשלה ביקש מיו"ר הכנסת להסיר את חסינותו של חזן. בטיוטת כתב האישום נכתב כי מדובר בהצבעה אלקטרונית במסגרת סדרת הצבעות בקריאות שנייה ושלישית של הצעת חוק התכנית הכלכלית לשנת הכספים 2003. במהלך הצבעה זו הפעיל ח"כ חזן את הלחיצים ממקום מושבו והצביע נגד. הצבעתו נקלטה. משהבחין חזן כי ח"כ ענבל גבריאלי היושבת לשמאלו נעדרת מאולם המליאה, רכן לעבר הלחיצים שבמקום מושבה, והפעיל אותם בהצבעה נגד. גם הצבעה זו נקלטה.

 

הראיות נגד ח"כ חזן מבוססות, בין השאר, על עדותו של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שסיפר כי ראה את חזן מצביע במקומה של גבריאלי.

 

מיוחסות לח"כ חזן עבירות של זיוף בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. חזן הכחיש בחקירתו את המיוחס לו, וכן הכחיש את הטענה שכמצליף סיעת הליכוד היתה לו מוטיבציה מיוחדת בדחיית כל ההסתייגויות לחוק, ומניעת תקלות מבחינתה של הקואליציה. עוד טען כי אינו זוכר את ההצבעה הספציפית, אך העלה את האפשרות כי ח"כ אחר הצביע במקומה של גבריאלי, ועקב תקלה במערכת נרשמה ההצבעה במקומו.

 

מחר תדון הוועדה גם בהסרת חסינותו של ח"כ מיכאל גורלובסקי, אף הוא מהליכוד, שהודיע כי צעדיו של חזן לא ישפיעו על עמדתו שלא להסיר את חסינותו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
"גרמו לי עוול מתמשך". יחיאל חזן
צילום: אבי כהן
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לנקוט משנה זהירות. בר-און
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים