שתף קטע נבחר

פרשת הטירטור בדובדבן: מסקנות קשות נגד מפקדים

ל-ynet נודע כי בשבועות הקרובים יפורסם דו"ח המסקנות בעקבות מותו של החייל אהוד שניאור ז"ל, ש"טורטר" באימון במתקן אדם בחודש אוגוסט 2002. השורה התחתונה: נגד מפקדים צפויות מסקנות קשות. ההורים: להדיח את כולם מצה"ל

מסקנות קשות נגד מפקדים בפרשת "הטירטור" בדובדבן: זו השורה התחתונה של דו"ח מסכם שיוציא צה"ל בעוד מספר שבועות, יותר משנה אחרי מותו של החייל אהוד שניאור ז"ל, כך נודע ל-ynet.

 

הוריו של שניאור, שנפטר במהלך "טרטורים" במהלך אימון, דרשו הבוקר (יום ג') כי כל קצין שאחראי למותו של בנם יפשוט את מדיו. הם נפגשו עם אלוף זרוע היבשה, יפתח רון-טל בביתם בכרמיאל. האלוף גילה להם כי הדו"ח המתגבש "חמור".

 

שניאור (19), חייל ביחידה המובחרת "דובדבן" התמוטט ומת במהלך אימון בבסיס "אדם" במרכז הארץ. לשניאור וחבריו נערך אימון מפרך במהלך תקופת הכשרתם בשלב שלאחר הטירונות, הנקרא בצה"ל "אימון מתקדם".

 

במהלך אותו ערב נדרשו החיילים לרוץ שני קילומטרים עם ציוד מלא וזאת בתוך תשע דקות. סטייה של אחד החיילים מפרק הזמן המוקצב גרר עונש לכל הכיתה והם נאלצו לשוב על התרגיל שלוש פעמים. בפעם האחרונה התמוטט שניאור, הוא פונה לבית חולים ושם נקבע מותו.

  

"מאז האירוע", סיפר האב יעקב שניאור ל-ynet, "אנו ממתינים לסיום חקירת מצ"ח וגיבוש ההחלטות בפרקליטות. גם היום בפגישה עם האלוף דרשנו שכל מי שהיה אחראי למותו של אהוד - יפשוט מדיו. האלוף הדגיש בפנינו את ההחלטות שיושמו מיד לאחר האירוע, שכללו הדחה של מספר קצינים, חלקם בכירים, מתפקידם והבטיח כי בקרוב יוגש לנו הדו"ח הסופי".

 

יעקב סירב לפרט אילו מסקנות יופיעו בדו"ח המתגבש הנמצא כעת בדיון בפרקליטות בצבאית. "כשנקבל את הדו"ח - נגיב", ציין.

 

"טירטרו אותו למוות"

 

מותו הטראגי של שניאור גרר גל תגובות נזעמות של הורי החיילים. גם בצה"ל מיהרו להודות כי האימון נערך ללא אישורים, והמאמץ שהתבקשו החיילים לבצע היה מחוץ לתכנית האימונים. רבים האשימו את צה"ל ש"טרטר את שניאור למוות". קצינים בצה"ל היו נבוכים מאוד מהאשמות אבל גם הם ידעו כי האסון יכול היה להימנע אילו הפיקוד הזוטר והבכיר היה נאמן לכללים.

 

בעקבות האירוע הוקמה בצה"ל ועדת חקירה בראשות קצין בדרגת אל"מ מחיל התותחנים. כחודש לאחר האסון הודיע הרמטכ"ל רא"ל משה יעלון כי הוא מאמץ את המלצותיו של האלוף רון טל לפיהן מפקד בסיס "אדם", אל"מ אפי מושקטו לא יקודם לתפקיד מפקד בית הספר לחי"ר של צה"ל.

 

ל- ynet נודע כי אל"מ מושקטו שובץ באחרונה לתפקיד בפיקוד העורף. לגבי קצין אחר, בדרגת סגן אלוף, הוחלט כי יהיה מנוע מלשמש בתפקיד פיקודי במשך שנתיים. הרמטכ"ל גם אימץ המלצות לגבי קצינים אחרים, זוטרים יותר, והדיח אותם מתפקידי פיקוד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד שניאור. טורטר למוות
צילום: יריב כץ
יעקב ושולה שניאור. "שהאחראים יפשטו מדים"
צילום: יריב כץ
מומלצים