שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האגודה לזכויות האזרח: להפסיק חקירת 'אינדימדיה'
  חקירת המשטרה נגד מפעילי "אינדימדיה ישראל" עקב קריקטורה אנטישמית שהופיעה באיזור פרסום חופשי באתר מנוגדת למסקנות וועדה של משרד המשפטים, טוענת האגודה

  האגודה לזכויות האזרח פנתה אתמול (ג') ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, וביקשה ממנו להפסיק את החקירה המתנהלת נגד מפעילי ארגון התקשורת העצמאי "אינדימדיה" בישראל בחשד לאחריותם על פרסומים שהופיעו באיזור הפרסום החופשי באתר, המספק לכותביו במה חופשית לפרסום ידיעות ודעות. כל גולש יכול לפרסם תכנים באיזור זה באופן אוטומטי, ללא התערבות של מפעילי האתר.

   

  לפני כשלושה שבועות פירסם גולש מחו"ל קריקטורה של הקריקטוריסט הברזילאי, לטוף (Latuff) באיזור הפרסום החופשי, ובה נראה ראש הממשלה, אריאל שרון מתנשק בלהט עם מנהיג גרמניה הנאצית, על רקע אדום. בעקבות זאת הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת חקירה כנגד מפעילי האתר (שבינתיים ירד מהרשת לצורך שדרוג) בחשד להסתה ולהעלבת עובד ציבור.

   

  עורך הדין, אבנר פינצ`וק, מהאגודה לזכויות האזרח פנה במכתב אל היועץ המשפטי לממשלה ודרש ממנו להפסיק את החקירה. לדבריו, חוקרי המשטרה מטילים

  על מפעילי אתר "אינדימדיה" אחריות לפרסומים שמופיעים באיזור הפרסום החופשי ומנסים ל'שכנע' את מפעילי 'אינדימדיה' להתחייב לקיים צנזורה מתמדת של כל התכנים המתפרסמים על ידי גולשים באיזור זה, באופן החורג מסמכותם. הוא מציין, כי "החוקרים מנסים לכפות על זירת האינטרנט הישראלית נורמות המנוגדות לדין ולעמדתם של מרבית העוסקים בתחום בארץ ובעולם, לרבות עמדתה של ועדה מקצועית במשרד המשפטים, שהמליצה לפטור ספקי אינטרנט מאחריות לפרסומים של גולשים".

   

  "אין להטיל אחריות על ספקי שירות"

   

  מהאגודה נמסר, כי "הדעה המתגבשת בקרב מחוקקים ושופטים בכל רחבי העולם היא, שברוב המקרים אין להטיל אחריות על ספקי השירות באינטרנט - מפעילי אתרים, המעמידים איזור פרסום חופשי לרשות קהל הגולשים. בניגוד למגמות אלה, צוות חקירה במשטרה מגבש נורמות משלו, המטילות בנסיבות מקבילות אחריות פלילית, חמורה יותר, ואף ממהר ליישמן בשטח באמצעות חקירה מטרידה ומציקה של מפעילי אתר ובאמצעות הצבה של דרישה לנהוג בהתאם ל'מדיניות המשפטית' שטווה".

   

  עו"ד פינצ`וק סבור, כי חיובם של מפעילי אתרים לפקח על הפרסומים בבמה החופשית ולצנזר אותם יביא להכחדת מרביתן. לדעתו, אתרים רבים, שאין ברשותם משאבים, לא יוכלו לקיים את דרישת הפיקוח המוקדם ויעדיפו לבטל את במת הפרסום החופשית. הוא צופה, כי אתרים אחרים, שיבקשו להימנע מאישום ומחקירה, יפעילו צנזורה אגרסיבית, רק כדי להבטיח את עצמם מפני הטרדות, כתבי אישום ותביעות אחרות. התוצאה: השיחה באינטרנט יוכפף לשליטתם ופיקוחם של מעטים. לטענתו, מרגע שהתברר שהפרסום לא נעשה על ידי מפעילי האתר, שוב אין מקום להטריד אותם ולהציק להם בחקירה. 

   

  לא החקירה הראשונה

   

  "אנחנו מגנים גם על חופש הביטוי של אנשים שאיננו מסכימים בהכרח עם דעותיהם", אומר דובר האגודה, יואב לס, " מדובר באיזור פרסום חופשי לחלוטין, ולכן, האחריות על הדברים צריכה לחול על המפרסם ועליו בלבד". האגודה דורשת מרובינשטיין להפסיק את החקירה לאלתר ולחדול מחקירות נגד מפעילי אתרים באינטרנט בגלל פרסומים שעשו זרים בבמות הפרסום החופשי באתר.

   

  לא מדובר בחקירה המשטרתית הראשונה הנערכת נגד אתר "אינדימדיה" בישראל בעניין איזור הפרסום החופשי. בחודש מרץ, 2003, הוגשה תלונה למשטרה בעקבות תמונת פוטומונטאז' שפורסמה באתר, בה נראה ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, כאשר הוא לובש מדי אס אס ומצדיע במועל יד לדגל צלב-קרס, שמתנוסס על רקע ירושלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלי תיבון
  האגודה לזכויות האזרח: "על רובינשטיין להורות על הפסקת החקירה"
  צילום: גלי תיבון
  מומלצים