שתף קטע נבחר

אורלב לרה"מ: דברי פורז - קריאה להתיר דמם של יהודים

בראיון ל-ynet אמר שר הפנים משינוי כי מאחז בלתי חוקי לא צריך לקבל הגנה מצה"ל וחולל סערה. אורלב: "מדובר בקריאה חמורה". סגן שר הביטחון: "אבטחת חיי אזרחים לא מותנית בהתנהגותם". ח"כ רן כהן: פורז מתלהם בדיבור אבל לא מבצע

סערה במערכת הפוליטית בעקבות דבריו של שר הפנים אברהם פורז הבוקר (יום ה') בראיון ל-ynet. פורז אמר כי "כל מאחז בלתי חוקי לא צריך לקבל הגנה מהצבא. שהמתנחלים ישמרו על המאחזים בעצמם ימים ולילות וכך נתיש אותם, ולא על ידי סיוע צבאי בכל מקום שקם מאחז".

 

בעקבות דברי שר הפנים שלח שר העבודה והרווחה זבולון אורלב (מפד"ל) מכתב נזעם לראש הממשלה, אריאל שרון, ובו אמר כי "מדובר בקריאה חמורה של שר בממשלה להתיר את דמם של יהודים אזרחי ישראל, ולהעמיד אותם בסכנת חיים אל מול הטרור הפלסטיני". אורלב הביע תמיהה שפורז הפועל, לדבריו, להעניק מעמד קבע לעובדים זרים בישראל, "מוכן להפקיר את אחיו היהודים".

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, הגיב בזעם על הדברים: "יציאת צה"ל מהשטח פירושה לדון את האנשים שחיים באותם מאחזים למוות. האם פורז היה מעלה בדעתו להציע עונש מוות למי שבנה בנייה בלתי חוקית? זהו מסר כפול הגובל בקריאה לסרבנות". 

 

איתם הוסיף כי יש להתנגד לפינויו הצפוי של המאחז מיגרון, אך לעשות זאת מבלי לפגוע בחיילי צה"ל. "כל אדם נורמלי צריך להתנגד לטרנספר מהבית שלו, במיוחד אם המדינה סיפקה לו את הדרך, החשמל והמים. עם זאת, לא נסכים בשום פנים ואופן לפגיעה בחיילים", דברי השר איתם.

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים (ליכוד) אמר ל-ynet כי "הגישה של פורז אינה עומדת במסורת של מדינת ישראל מבחינת האחריות לאזרחיה. בכל מה שקשור לביטחון חיי האזרחים מדינת ישראל דואגת לכל אזרחיה, לא רק במדינת ישראל, אלא גם מעבר לים". עוד הוסיף בוים כי "אבטחת חיי האזרחים לא מותנית בהתנהגותם כאזרחים וגם אם יש אזרחים שנהגו שלא על פי החוק שלנו מחוייבות להבטיח את עתידם". 

  

שר המדע מודי זנדברג, חברו של השר פורז לסיעת שינוי, הדגיש: "אמנם מדובר באנשים שלקחו את החוק לידיהם בהתיישבות במאחזים הלא חוקיים, אך אמירה שעליהם יהיה לדאוג לבטחונם תעודד אותם לקחת את החוק לידים פעם נוספת".

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד) אמר בתגובה כי "פורז רוצה להפקיר את דמם של יהודים שעלו על הקרקע באישור ממשלות ישראל". לדברי ח"כ יתום, "מי שעלה על קרקע ולא פונה בזמן וקיבל סיוע ממשרדי ההממשלה ולא פונה בזמן נחשב בעיניי למתיישב במאחז חוקי". 

 

ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי) זעם: "דבריו של פורז הם הפקרות מוחלטת. אולם על אף דבריו הפוגעים וחסרי האחריות, תמשיך ההתיישבות היהודית ביש"ע לשמור על ביטחונו של השר פורז".

  

ראש שדולת יש"ע בכנסת, ח"כ יחיאל חזן, הגיב: "לא יעלה על הדעת ששר במדינת ישראל יקבע שיש להפקיר את בטחונם של חלק מאזרחי המדינה בשל השקפתו הפוליטית. גישה כזאת מסוכנת לדמוקרטיה. בפרט כאשר מתיישבים מגינים בגופם על האינטרסים של מדינת ישראל".

 

ממועצת יש"ע נמסר: "הדברים מוכיחים שהשנאה מעבירה את האדם על דעתו". וגם ח"כ אריה אלדד תקף את דברי פורז בחריפות: "שנאת המתיישבים וההתישבות העבירה את פורז על שארית דעתו. אני קורא לראש הממשלה להעמיד את השר פורז במקומו הנכון, קרי על ספסלי מרצ".  

 

ספקנות בשמאל

 

לעומת זאת בתנועת "שלום עכשיו" לא מתרגשים מדבריו של פורז, ואומרים: "הצהרותיו של פורז הן בגדר מס שפתיים לציבור בוחרי שינוי. מלבד לשחרר הצהרות חסרות כיסוי לתקשורת, סיעת שינוי אינה עושה דבר בנושא. ישיבתה בממשלה הופכת אותה לשותפה לפשע המאחזים".  

 

ח"כ רן כהן (מרצ) לא מתרשם גם הוא ואומר כי "פורז ושינוי טרם הפנימו את המצב בו עליהם לבצע ולא רק להתלהם בדיבור. פורז חייב לדאוג לביצועם המיידי ולא להסתפק במילים. ממשלת הימין של שרון לא תפנה מאחזים בלתי חוקיים ועל פורז להוביל את שינוי אל מחוץ לממשלה".  


פורסם לראשונה 25/12/2003 14:38

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכתב לרה"מ. אורלב
צילום: חן מיקא
מי לא יתנגד לטרנספר? איתם
צילום: חן מיקא
מחוייבות לאזרח. בוים
צילום: עמית שאבי
"בלי שמירה". פורז
צילום: עמית שאבי
מומלצים