שתף קטע נבחר

גורמים מדיניים: למרות הפיגוע, המאחזים יפונו

ח"כ חזן: "דברי אולמרט ושרון על פינוי חד צדדי, לצד גילויי הסרבנות, מעודדים את הטרור". ח"כ רמון: "הפיגוע הוא בגלל המחדל של אי בניית הגדר"

תגובות זועמות במערכת הפוליטית על הפיגוע בצומת גהה, שבוצע אחרי תקופה ארוכה של שקט יחסי בתחומי הקו הירוק. אך למרות הפיגוע הקשה, נראה שלא צפוי שינוי משמעותי במדיניות הישראלית.   

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, דווח על הפיגוע במהלך שיחת עדכון מדינית עם שר החוץ שלום. גורמים מדיניים אמרו כי "אין צורך בשינוי מדיניות. ישראל תמשיך לנקוט באותם הצעדים שבהם היא נוקטת עד עכשיו במלחמתה בטרור. מדובר בגל של טרור, כאשר לישראל היו הצלחות סיכול חסרות תקדים".

 

לדברי הגורמים, אין קשר בין הפיגוע לבין הכוונה לפנות מאחזים: "פינוי הוא פעולה חד צדדית של ישראל שאיננה קשורה למלחמה בטרור. זו התחייבות חד צדדית בינינו לבין האמריקנים והיא איננה שייכת להתקדמות במפת הדרכים".

 

ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, גינה את הפיגוע, והוסיף הודעת גינוי גם לפעולת ההתנקשות בעזה, בה נהרגו חמישה פלסטינים. בהודעה שיצאה מלשכתו נכתב כי "הממשלה הפלסטינית מגנה את מעגל האלימות והיא מתנגדת לאלימות הזו". אבו עלא קרא להפסקת אש מיידית שתתקבל על ידי שני הצדדים.

 

"התבוסתנות של שרון ואולמרט"

 

במערכת הפוליטית התקבל הפיגוע בזעם רב ובביקורת קשה מימין ומשמאל. ח"כ יחיאל חזן (ליכוד), ראש שדולת יש"ע בכנסת, אמר כי "הפיגוע מוכיח שהמדיניות התבוסתנית העולה מדברי אולמרט ושרון בדבר פינוי חד צדדי וגילויי הסרבנות, רק מעודדים את הטרוריסטים המבינים כי הטרור מוביל לעוד ועוד ויתורים ונסיגות". לדבריו, "התשובה לפיגוע צריכה להיות חיסול מיידי של כל ראשי הטרור ובראשם ערפאת".

 

שר הבריאות, דני נוה, אמר כי הפיגוע הוא "תזכורת קשה נוספת שעם כל הרצון שלנו להתקדם קדימה בנושא המדיני, הטרור עדיין קיים. לפני הכל צריך לסלק את ערפאת. זהו המהלך הביטחוני המתחייב ואני עקבי בעניין הזה. אני אומר זאת כבר תקופה ארוכה".

 

לדברי ח"כ חיים רמון (עבודה), "הפיגוע הוא תוצאה מתמשכת של אי-בניית הגדר. כל יום שחולף מבלי שמשלימים את בניית הגדר על פי אינטרסים ביטחוניים של תושבי מדינת ישראל, ולא על פי אינטרסים פוליטיים של המתנחלים, גובה מאיתנו מחיר דמים כבד. ראש הממשלה הוא הנושא באחריות המרכזית למחדל הגדר".

 

חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך (שינוי) אמרה כי "הפירצה בגדר ההפרדה, המגיעה עד כביש חוצה ישראל, קוראת לטרור להיכנס ללב ליבה של ישראל". לדבריה, "ללא גדר הפרדה שעוברת סמוך לקו הירוק, וללא היפרדות חד צדדית, יימשך ההרג".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן, אמר: "במקום דיבורי סרק על פינוי יישובים שרק מעודדים את הטרור, יש להמשיך ולהגביר את המלחמה בכל ארגוני הטרור ובכל תשתיות הטרור". שטרן אמר כי "במלחמה הזו מדינת ישראל לא מקבלת הנחות ואסור לה לתת הנחות לצד הערבי הטרוריסטי".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "זוהי הוכחה כואבת לכל המדינאים שבאמתחתם תוכניות חד צדדיות. עליהם לדעת שכל הטרוריסטים רואים תוכניות אלו כפרס על תוכניות הטרור שהם מבצעים".


פורסם לראשונה 25/12/2003 21:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. עודכן במהלך שיחה מדינית עם שר החוץ
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
חזן. לחסל את ראשי הטרור
צילום: אתר הכנסת
אתר הכנסת
רמון. "מחדל הגדר"
אתר הכנסת
צילום: איי פי
הפסקת אש מיידית. אבו עלא
צילום: איי פי
מומלצים