שתף קטע נבחר

חיילים פצעו שני פעילי שמאל, עימותים בקלקיליה

עשרות מפגינים ניסו לחתוך את הגדר בצפון השומרון. חיילי צה"ל קראו להם להתרחק ומשלא נענו ירו לעבר רגליהם. שניים מהמפגינים - גיל נעמתי ותיירת מארה"ב - נפצעו ופונו לבית החולים. חבר הכנסת וילן ממרצ טוען: קצין בכיר הורה לירות לעבר המפגינים. היום: עימותים בקלקיליה ליד הגדר

סוף שבוע של עימותים קשים סמוך לגדר: ישראלי ואמריקנית נפצעו אתמול (יום ו') מירי של כוחות צה"ל, כשניסו לחתוך את גדר ההפרדה באיזור בידיה. היום נפצעו מספר פלסטינים בעימותים בקלקיליה.

 

גורמים פלסטינים וישראלים מדווחים על התפרעויות והפרות סדר במהלך הפגנה שקיימו בצהריים אלפי פלסטינים נגד הגדר בקלקיליה. מספר פלסטינים נפגעו מירי של גז מדמיע. צה"ל והמשטרה ירו זרנוקי מים אל אלפי המפגינים. כמאה פעילי שלום הגיעו למחסום 422 הסמוך, אך כניסתם לקלקיליה נמנעה בשל צו שטח צבאי סגור שהכריז צה"ל.

 

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מוסיף להיות קשה מצבו של גיל נעמתי, בן 22, מקיבוץ רעים, הישראלי שנפצע מירי צה"ל בכפר בידיה שבשומרון. מצבה של התיירת מוגדר קל.

 

חבר הכנסת אבשלום (אבו) וילן ממרצ טוען כי הוא יודע בוודאות שקצין בכיר הוא זה שהורה לירות לעבר המפגינים. וילן דרש מהרמטכ"ל לחשוף מיהו הקצין שנתן את ההוראה החמורה.

 

אתמול אחר הצהריים עצרה המשטרה פעיל שמאל שהשתתף בהפגנה. עוד אמרה המשטרה כי היא בודקת את טענותיה של התיירת כאילו לא הייתה מעורבת בהפגנה ופעילי השמאל הביאו אותה למקום בתואנת שווא שמדובר בטיול.

   

 

"לפתע החלו החיילים לירות בנו אש חיה"

 

האירוע החל אתמול בשעות הצהריים כשכמה עשרות פעילי שמאל, פלסטינים ונציגים מארגונים בינלאומיים, הגיעו למקום למחות על הקמת הגדר. המפגינים טענו מאוחר יותר שבאו למקום ל"הפגנה לא אלימה" במסגרתה ניסו לפרוץ שער בגדר המונע מתושבי הכפר מסחה גישה לאדמותיהם.

 

המפגינים טוענים כי החיילים ירו לעברם אש חיה ללא אזהרה. יונתן פולק, בן 21 מתל אביב, החבר בארגון "אנרכיסטים נגד גדרות" סיפר ל-ynet: "התאספנו 70 ישראלים, 20 נציגים בינלאומיים ו-200 פלסטינים והתחלנו לצעוד לשער של מסחה שנשאר לרוב סגור בחודשים האחרונים".

  

לדברי פולק, "הההפגנה היתה במחאה על גדר החנק והטרור שממשלת ישראל בונה בשטחים, גדר שיוצרת שנאה ורעב וגורמת לטרנספר".

 

"התחלנו לנסות לשבור את השער כדי לפתוח אותו ופתאום הגיעו חיילים והחלו לירות חיה בלי לדבר איתנו, בלי לירות באוויר ובלי להזהיר אותנו ובאיזשהו שלב נורה הפעיל הישראלי ברגל משתי יריות".

 

"צרחנו שהוא נפגע, והחיילים עמדו"

 

פעילה נוספת, ענת ארז, סיפרה: "הגענו לגדר והתחלנו לחתוך עם קאטרים את הגדר ולטלטל את השער. הפעולה לא סיכנה אף אדם. החיילים עמדו מולנו, היו שלושה ג'יפים אם אני לא טועה. שני ילדי מתנחלים עמדו מאחורי הג'יפים. אנחנו עמדנו בצד הפלסיטיני של הגדר".

 

לדבריה, "החיילים בלי להזהיר ובלי לקרוא, בלי גז מדמיע בלי שום אמצעי לנסות לפזר אותנו, התחילו לירות כדורים וגם כדורי גומי שאחת המפגינות נפצעה מהם קל מאוד. את הכדורים החיים ככל הנראה ירו באוויר. מלבד שני כדורים שפגעו בגיל, אחד ברגל ואחד בברך - כלומר ירי מכוון".

 

"עמדנו וצרחנו להם שאדם נפגע ויזמינו אמבולנס. צרחנו להפסיק ומיד הפסקנו את פעילותנו וזזנו כולנו אחורה. הם עמדו שם, הסתכלו עלינו ולא עשו כלום. אז הזעקנו אמבולנס משלנו ובינתיים הוא איבד המון דם. הרופא אמר שאם היה מגיע חצי שעה מאוחר יותר אי אפשר היה להציל אותו. עשינו את כל הדרך דרך מסחה מסביב לחומה להגיע לבלינסון במקום לקחת אותו דרך החומה כי החיילים לא נתנו לנו".

 

צה"ל: היה ירי אזהרה

 

צה"ל מסר: "באזור הכפר בידיה היו מאות מפגינים שהחלו להתפרע. הם החלו לחתוך את גדר ההפרדה עם 'קאטרים'. החיילים קראו למפגינים לחדול ממעשיהם ולפנות את המקום והשתמשו בגז מדמיע. משלא נענו ביצע הכוח נוהל מעצר חשוד וירה באוויר ולאחר שזה לא עזר אחד המפגינים נורה ברגלו".

 

מאוחר יותר פירסם דובר צה"ל הודעה לפיה המפגינים לא רק שניסו לחתוך את הגדר אלא אף נתלו עליה על מנת לחבל בה. עוד נמסר כי החיילים שניסו להרחיק את המתפרעים ירו ירי אזהרה ורק אז "ירו לרגליו של אדם אשר היה בראש המתפרעים שחיבלו בגדר ועל פניו כיסוי פנים". עוד נמסר כי "אזרחית זרה שחיבלה אף היא בגדר נפגעה ככל הנראה מרסיסים ברגליה".

 

מפקד פיקוד המרכז: האירוע ייחקר

 

בעקבות האירוע, מינה אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, קצין בודק בדרגת אלוף משנה שיחקור את נסיבות הירי. בהמשך דווח כי משטרת מרחב שומרון עצרה פעיל שמאל ישראלי, תושב תל אביב, שהשתתף בהפגנה.

 

בתוך כך המשטרה בודקת את טענותיה של התיירת האמריקנית שנפצעה באירוע, לפיהן היא הובאה למקום בתואנת שווא ובניגוד לרצונה ודעתה. היא סיפרה שבילתה עם חברה בירושלים כשקבוצת פעילי שמאל פנתה אליה והציעה להן לצאת לטיול. לדבריה, היא אפילו שילמה להן 18 שקלים עבור הטיול אלא שכמה שעות מאוחר יותר מצאה עצמה ליד הגדר באזור מסחה.

 


פורסם לראשונה 26/12/2003 14:57

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדר ההפרדה. פעילי השמאל הפגינו ונורו
צילום: אתר הכנסת
מי נתן את ההוראה? ח"כ וילן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים