שתף קטע נבחר

ליברמן: ארבל הרסה את הפרקליטות

שר התחבורה תקף בחריפות את פרקליטת המדינה בישיבת הממשלה: היא סובלת מהיעדר יושר אישי. בצל ההתקפה, מונתה ארבל כמחליפתו הזמנית של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין

שר התחבורה, אביגדור ליברמן, יצא היום (א') בהתקפה חסרת תקדים על פרקליטת המדינה, עדנה ארבל.

  

השרים דנו במינויה של ארבל כמחליפה זמנית של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין וליברמן, שהתנגד למינוי, אמר: "הציבור לא מאמין בפרקליטות וארבל היא אחת הסיבות לכך. ארבל סובלת מהיעדר יושר אישי והדוגמאות לכך הן העמדות לדין של אישי ציבור שהיו כישלון חרוץ של הפרקליטות. מינויה של ארבל איננו ראוי. הפרקליטות היא גוף חשוב, אך ארבל הורסת אותו".

 

גם חברו של ליברמן ל"איחוד הלאומי", השר בני אלון, הצטרף להתקפות על ארבל. אלון נימק את התנגדותו ואמר: "לדעתי ארבל איננה ראויה להיות יועצת משפטית לממשלה בשל סירובה לקבל את מרות היועץ המשפטי לממשלה בעניין ניצב משה מזרחי".

 

שר המשפטים, יוסף לפיד, דחה את הביקורת החריפה שהיפנה השר ליברמן לעבר ארבל. לדברי לפיד, "תופסים טרמפ על ארבל כדי להתחשבן עם הפרקליטות". לפיד, שהביא לממשלה את ההצעה למנות את ארבל לממלאת מקום היועץ המשפטי, טען: "ארבל מילאה בעבר את התפקיד נאמנה. אין שום סיבה שלא למנות אותה לממלאת מקום".

 

השר ליברמן הדגיש בתגובה: "אילו ההצבעה בממשלה היתה חשאית, היא לא היתה עוברת". אולם בסופו של דבר, אישרה הממשלה את מינויה של הפרקליטה ארבל לממלאת מקומו של היועץ. 16 שרים תמכו במינוי, שניים התנגדו ושניים נמנעו.

 

הרקע להתקפתו החריפה של שר התחבורה הוא דרישתו מהיועץ המשפטי לממשלה להודיע על סגירת תיק החקירה נגדו במסגרת "ניקוי השולחן" עם סיום תפקידו, בחשד לקשרים עם דמויות בעולם הפשע ברוסיה.  

 

ליברמן כתב ליועץ, במכתב שנשלח במהלך סוף השבוע: "חמש שנים הן פרק זמן מספיק כדי להחליט האם אני חף מפשע או שמא פושע מסוכן.... איך ייתכן שאדם שנגדו מתנהלת חקירת רפאים משך חמש שנים בחשדות כבדים ישמש בה בעת חבר בקבינט הבטחוני ובעל גישה לכל סודות המדינה?".  

 

ליברמן הגדיר את ניהול התיק נגדו "מאמץ מאורגן ופסול של כמה גורמים שמקבלים את משכורתם מן הקופה הציבורית כדי לשמור על החוק, אך לא מהססים להפר אותו כדי להאדיר את שמם בתקשורת, ולהשליט משטר אישי של פחד ואימה".

 

נפרדים מהיועץ

 

היועץ רובינשטיין אמר: "אנחנו עומדים בפני תקופה שתהיה קשה לכולנו והיא מחייבת את כל המערכות לנהוג באיפוק".  

 

בדברי הפרידה מהיועץ, אמר ראש הממשלה, אריאל שרון לרובינשטיין: "תמיד היית בלב העשייה. מילאת את כל תפקידיך במקצועיות ובמסירות, תמיד בנועם הליכות ותוך חיפוש שביל הזהב של הפשרה".

  

גם שאר השרים נפרדו מרובינשטיין בברכות. אפילו השר פורז שהתעמת עם רובינשטין בעניין סמכויות משרד הפנים אמר היום: "רובינשטיין תמיד ייחשב כמאור גדול".  

 

חבר הכנסת יוסי שריד אמר בתגובה לסערה בממשלה: "הממשלה אינה ראויה להיות מעורבת באישור המינוי של היועץ המשפטי לממשלה. בין אם מדובר במינוי זמני או קבוע".  

 

לדברי שריד, "בממשלה הזו יושבים יותר מדי שרים שיש להם חשבונות עבר, הווה ועתיד עם הפרקליטות, והם בעלי עיניין ולכן כל שיקוליהם הם שיקולים זרים. אין כמעט שר שלא נגוע בפרשיה כזו או אחרת ולאסוננו אלה הם האנשים שצריכים עכשיו לקבוע מי יהיו כאן שומרי החוק בשנים הבאות".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. מתקפה
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
עדנה ארבל. מונתה
צילום: גלי תיבון
צילום: באובאו
הישיבה האחרונה. היועץ רובינשטיין
צילום: באובאו
מומלצים