שתף קטע נבחר

וייטנאם: "לא עשינו מדיניות-היצף בתחום הסרטנים"

התאחדות יצואני השרימפס מווייטנאם אומרת כי השרצים שהיא מוכרת בארה"ב לא מוצעים במחיר נמוך מהעלויות

יצואני הסרטנים (שרימפס) מווייטנאם כפרו בטענות של ארצות-הברית, ולפיהן הם מבצעים "מדיניות היצף" בשוק האמריקני.

 

מומחים הסבירו כי "מדיניות היצף" היא הכינוי המקובל לשיטה, שבמסגרתה מוצר כלשהו נמכר בחוץ-לארץ במחיר הנמוך מעלותו של המוצר שכוללת גם את מחיר ההובלה והביטוח וגם רווח מינימלי.

 

"אין אנו עושים דבר כזה" - הצהיר היום (ה') לה-מיןה קוואנג, מנהל בחברת ייצוא הסרטנים מיןה-פו שהיא יצואנים הסרטנים (בעלי בטן שטוחה) מווייטנאם. "אם לא נרוויח, נהיה - כולנו - בפשיטת-רגל".

 

אנשי ענף הסרטנים בארה"ב ביקשו אתמול מאת הממשל כי יטיל מכס-עונשין מיוחד (200%) על סרטנים ועל שרצים ("פירות-ים") המיוצאים מווייטנאם - וכן מסין-העממית, אקוואדור, ברזיל, הודו ותאיילנד. הם טענו כי לא ייתכן למכור סרטנים במחירים נמוכים כמו אלה שקובעים יצואני מדינות אלה, שהרי מחיר כה נמוך אינו מאפשר לממן את עלות הדייג וההובלה והביטוח וגם הרווח.

 

קוואנג אמר כי המחיר הנמוך של מוצריו ומוצרי עמיתיו בווייטנאם הוא תוצאה מכך שהם משתמשים בטכנולוגיה מודרנית, בניצול אינטנסיווי של המשאבים, ובכוח-עבודה זול. מאז 1998 ועד 2002, ייצוא הסרטנים מווייטנאם לארה"ב גדל פי-7 בערך - והגיע לרמה של 470 מיליון דולר; השנה, ייצוא זה צפוי להיות בשווי 500 מיליון דולר בערך. סך-כל ייצוא השרצים והדגים מווייטנאם מכניס למדינה 2.3 מיליארד דולר, והוא סעיף הייצוא השלישי בחשיבותו מבחינת המשק שלה (אחרי נפט גולמי ומוצרי הלבשה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים