שתף קטע נבחר

מומחה: "אנחנו בקריסה דמוגרפית"

הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה: בשטחים ובתוך ישראל חיים 5.2 מיליון לא יהודים ורק 5.4 מיליון יהודים. הערכה: בעוד 10 שנים יהפכו היהודים למיעוט בארצם. פרופ' ארנון סופר: "זה חורבן דמוגרפי". מומחים אחרים: התחזיות הקודרות מופרכות; היחס של 80 אחוז יהודים ו-20 אחוז ערבים בקווי 67' יישמר

היהודים יהפכו בקרוב למיעוט במרחב "ארץ ישראל השלמה", כך עולה מנתונים שפירסמו הלשכות המרכזיות לסטטיסטיקה בישראל וברשות הפלסטינית.

 

מהנתונים, עליהם מדווח היום (ו') העיתון "ידיעות אחרונות" עולה, כי בין הירדן לים חיים 5.4 מיליון יהודים לעומת כ 5.2 מיליון לא-יהודים.

 

על פי הנתונים שפירסמה הלשכה הפלסטינית לרגל השנה האזרחית החדשה, מתגוררים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים כ-2.3 מיליון בני אדם, וברצועת עזה כ-1.4 מיליון. מספרם של ערביי ישראל מגיע לפי נתונים אלה למיליון נפש. בסך הכל מדובר ב-4.7 מיליון פלסטינים. אם מוסיפים למספרם כ-250 אלף נוצרים ודרוזים ועוד כ-250 אלף עובדים זרים החיים בישראל, מגיע מספרים של הלא-יהודים לכ-5.2 מיליון.

 

מומחים: התחזיות הקודרות מופרכות 

 

על פי ההערכה של הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה, בתוך עשר שנים היהודים בשטח ארץ ישראל – מהים ועד הירדן – יהיו במיעוט.

 

פרופ' ארנון סופר, גיאוגרף ודמוגרף בכיר מאוניברסיטת חיפה אומר עוד כי כבר כיום היהודים אינם מהווים רוב מכיוון שכ-300 אלף עולים מחבר המדינות אינם יהודים, והם נכנסים להגדרה "יהודים ואחרים" רק בדו"חות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל.

 

יצויין שעל דעתו של סופר חולקים מומחים אחרים. פרופ' דב פרידלנדר, מומחה לדמוגרפיה בחוג ללימודי אוכלוסייה באוניברסיטה העברית בירושלים טוען כי גם בעתיד צפוי להישמר האיזון בין שיעור היהודים לשיעור הערבים באוכלוסיה ביחס של 80-20, בדומה להיום. הוא אמר את הדברים בתגובה להתבטאותו של שר האוצר נתניהו בכנס הרצליה, שאמר שהבעיה הדמוגרפית טמונה בערביי ישראל.  

 

גם פרופ' דיוויד ניומן, מומחה לגיאוגרפיה פוליטית במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניבריסיטת בן גוריון טוען שהתחזיות הקודרות מופרכות. "גם אם הנחת היסוד היא שמיצינו את העלייה, ואם אנחנו מניחים שהגידול הטבעי ימשיך להיות גבוה אצל הערבים, זה ייקח עשרות שנים עד שנגיע למצב של איזון דמוגרפי", הוא אומר.

 

ליצירת הרוב הלא-יהודי בין הירדן לים מסייעים נתוני הילודה. בכל שנה נולדים כ-160 אלף תינוקות פלסטינים לעומת כ-90 אלף תינוקות יהודים.

 

"אנחנו בקריסה דמוגרפית", מזהיר פרופ' סופר. "מפת הדמוגרפיה בירושלים, בנגב ובגליל מראה על חורבן". בנגב חיים כיום 140 אלף בדואים, והריבוי הטבעי שלהם הוא הגבוה ביותר בעולם – 5 אחוזים בשנה, ובגליל 75 אחוזים מהאוכלוסייה הם ערבים. "נוצר רצף ערבי מהגליל עד ג'נין, ודור הצעירים היהודים עוזב את הגליל ועובד לתל-אביב או לניו-יורק", אומר סופר. "זאת מפה של חורבן דמוגרפי".

 

47% מהפלסטינים בשטחים: ילדים

 

הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה מגלה עוד כי בסך הכול מגיע מספר הפלסטינים בעולם בסוף שנת 2003 ל-9.7 מיליון נפש. הריכוז השני בגודלו של פלסטינים הוא בירדן, שם חיים 2.8 מיליון, בסוריה מתגוררים 436 אלף ובלבנון - כ-415 אלף. הפזורה הפלסטינית הגדולה ביותר מחוץ לארצות ערב היא בארה"ב – שם חיים 236 אלף פלסטינים.

 

האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים צעירה מאוד. על פי הנתונים הפלסטיניים 47 אחוז מהאוכלוסייה הם ילדים עד גיל 14, 20 אחוז הם בני 15-24 ו-18 אחוז בני 25-39.

 

הפלסטינים יחכו ויילחמו על "מדינת כל אזרחיה"

 

סוגיית הרוב היהודי עמדה גם במרכז כינוס של "המועצה לשלום ולביטחון" תחת הכותרת "נצרים כמשל". בכינוס נדונה הסוגייה של פינוי חד-צדדי של התנחלויות מבודדות ביש"ע.

 

האלוף (במיל') דני רוטשילד, לשעבר מתאם פעולות בממשלה בשטחים, הזהיר בכינוס מפני מדיניות אי העשייה, אותה הגדיר "לוקסוס שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה". הוא ציין כי הולכת ומתגבשת אסכולה חדשה בקרב קבוצת אינטלקטואלים ואנשי "הרחוב" בצד הפלסטיני, במסגרתה מוטב להקפיא את הסכסוך ולהיאבק בעוד שבע שנים על "מדינת כל אזרחיה" בין הירדן לים.

 

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, הסכים עם הטיעון של רוטשילד וראה בו עילה נוספת לנסיגה מלאה מרצועת עזה לאלתר.

 

לעומתם, האלוף (במיל') יעקב עמידרור, לשעבר מפקד המכללות בצה"ל וראש חטיבת המחקר באמ"ן, ראה בטענה ש"חייבים לעשות" אמירה פופוליסטית, וקרא לגלות אורך רוח. לדעתו, כפי שהתבטא לאחרונה גם ראש הממשלה, הזמן פועל דווקא לטובתנו, ובטווח הארוך ישראל יוצאת מהעימות האלים כשידה על העליונה.

 

עמידרור הזהיר כי אם יינטשו יישובים, יווכחו הפלסטינים, הערבים והעולם כולו לגלות שנסראללה צדק בנאומו כשטען שישראל אכן תתקפל מול הטרור, והביע חשש שהדבר ישמש מנוף למאבק ערבי עתידי על הארץ כולה.


פורסם לראשונה 02/01/2004 10:45

 

בהכנת הידיעה השתתפו גיא רונן ואורן רייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכל שנה: 160 אלף תינוקות פלסטינים. רק 90 אלף יהודים (ארכיון)
צילום: עמית שאבי
מומלצים