שתף קטע נבחר

האלוף במיל' סמיה: איימתי להתפטר בגלל מדחת יוסף

פרשת החייל מדחת יוסף, שדימם למוות בקבר יוסף בשכם בראשית האינתיפאדה מסרבת לגווע. היום סיפר אלוף פיקוד הדרום לשעבר, יום טוב סמיה, שבשעתו "הניח את המפתחות" ואיים להתפטר, אם לא יפונה קבר יוסף

אלוף פיקוד הדרום לשעבר, יום טוב סמיה, סיפר הבוקר (שבת) ביום ראיונות בבאר שבע כי בתחילת האינתיפאדה איים להתפטר, בשל העיכוב בפינוי החייל מדחת יוסף מקבר יוסף בשכם.

 

סמיה סיפר באירוע "שבתרבות" בקונסרבטוריום בבאר שבע כי בתקופת היותו אלוף פיקוד הדרום, פרש מהצבא למשך שמונה שעות, בשל האירועים בקבר, שבעקבותיהם מת מפצעיו החייל מדחת יוסף, למרות שקבר יוסף לא היה בגזרתו.

 

יוסף נפצע קשה בקרב, ופינויו לא התאפשר בשל המצור שהטילו הפלסטינים על הקבר. במשך חמש שעות הוא שכב פצוע ליד חבריו ודימם למוות. רק לאחר מכן חולצה גופתו על ידי אנשיו של ג'יבריל רג'וב.  

 

"ביום החמישי להתקוממות, בישיבת המטה הכללי בתל-אביב, שהתקיימה ב-12 בצהריים 'הנחתי את המפתחות על השולחן' והודעתי לנוכחים שאם עד 20:00 לא מפנים את הקבר, אני עוזב את צה"ל", סיפר האלוף (במיל') סמיה.

 

"יצאתי מהדיון, וב-18:00 טילפנתי לתאם פגישות עם שר הביטחון ועם ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, על מנת להגיש את התפטרותי מהצבא, והם אמרו לי שאין צורך בכך, משום שהקבר מפונה. אירועי קבר יוסף היו כירסום היסוד הכי חשוב של צה"ל, שלא מפקירים חבר בשטח". 

 

האלוף איתן: "לא זוכר שמישהו איים"

 

אלוף פיקוד המרכז דאז, יצחק איתן, אמר ל-ynet בתגובה: "איני מכיר שום קצין במטכ"ל וכן קצינים זוטרים יותר שאיימו להתפטר מצה"ל בעקבות אירועי קבר יוסף בשכם. בשום פורום בו נכחתי לא שמעתי אף קצין שמתבטא בנושא הזה ומציב תנאים, שאם לא יתקיימו יעזוב את הצבא". בהתייחסות ישירה לדבריו של סמיה, הוסיף איתן: "זה אולי נשמע יפה ומרשים, אך בכל תקופת פיקודי איני זוכה איום שכזה".  

 

על האירוע הטראגי עצמו אמר איתן: "אין שום ספקות כי צה"ל לא התכוון לנטוש באותו אירוע חיילים בשטח וכמובן שלא היה כל רצון להפקיר את החייל מדחת יוסף. לצערי, כאשר חילצנו אותו הוא כבר לא היה בין החיים, אולם לכל היה ברור כי על הפרק כלל לא עמדה השאלה האם לחלץ אותו או לא, אלא מתי ואיך לעשות זאת".

 

פרשת חילוצו של מדחת יוסף עוררה סערה בצמרת צה"ל ובציבור כולו. ועדת חקירה שמינה צה"ל, ובראשה עמד האלוף במיל' יורם יאיר (יה-יה), לבדיקת האירועים בקבר יוסף קבעה שמפקדי צה"ל פעלו כהלכה: "לאורך כל האירוע לא היתה התלבטות כלשהי באשר למחויבות לחילוץ הפצוע. הדילמה שנוצרה היתה עניינית: מהי הדרך המהירה ביותר לחילוץ", נקבע בדו"ח. 

 

קרובי משפחתו של החייל הדרוזי דחו על הסף את מסקנות הוועדה, ודרשו להקים ועדת חקירה ממלכתית, אולם שופטי בג"ץ דחו בשעתו את עתירתם בעניין.


פורסם לראשונה 03/01/2004 13:12

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
לא מפקירים? מדחת יוסף
צילום: עמיקם חורש
צילום: דובר צה"ל
פרשתי ל-8 שעות. יום טוב סמיה (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום:אי פי
קבר יוסף לאחר השתלטות הפלסטינים
צילום:אי פי
צילום: דובר צה"ל
לא זוכר שמישהו איים. האלוף יצחק איתן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים