שתף קטע נבחר

שר החקלאות: נוודא שהתוכנית בגולן מיושמת בשטח

השר כץ קורא לממשלה להבהיר שבשום תרחיש הרמה לא תפונה. מקורביו: אם נטמון את הראש בחול, נקבל "מפת דרכים" לפינוי הרמה. אולמרט: החלטת ועדת השרים סביב התוכנית אינה בבחינת החלטת ממשלה

נמשכת הסערה סביב התוכנית ליישוב הגולן: שר החקלאות ישראל כץ, שהעלה את התוכנית לאישור ועדת השרים, קורא הערב (שבת) לממשלה לקבל החלטה, לפיה ישראל לא תפנה את הרמה בשום תרחיש.

 

"על ישראל להבהיר שהיא מוכנה למשא ומתן, אך בכל מקרה לא תרד מרמת-הגולן", אומר כץ. בנוסף, הוא קורא להציב שני תנאים מוקדמים למשא ומתן - הפסקת תמיכתה של דמשק בטרור הפלסטיני ומתן מחסה מצידה לראשי ארגוני הטרור, והוצאתה מרשימת המדינות תומכות הטרור של הממשל האמריקני.

 

"ישנם דברים שמן הראוי להבהירם מראש, כדי למנוע עימותים וויכוחים", אומרים מקורבי השר. "טמינת הראש בחול לא תחסוך עימותים עתידיים". לדברי המקורבים, "התייחסות ברורה לעמדת ישראל נגד נסיגה מרמת-הגולן תמנע חזרה על שגיאות כמו אלה שגרמו לפרסום מסמך "מפת הדרכים" ללא ההערות שצירפה ישראל למסמך. העיקר שלא נמצא עצמנו בסוף עם תוכנית דומה לנסיגה מכל הרמה".

 

בהתייחסו לעצם התוכנית בגולן, מבהיר השר כץ: "ועדת השרים בראשותי תעקוב ותוודא את ביצוע התוכנית בשטח. אין כל קשר בין משא ומתן מדיני לבין התוכנית לפיתוח התיישבות חקלאית וכפרית ברמת-הגולן".

 

בסוף-השבוע נשמעו קולות סותרים בסביבתו של ראש הממשלה על התוכנית. דב וייסגלס, ראש לשכתו של שרון, אמר בשיחה עם עיתונאים זרים כי אין מדובר בתוכנית להקמת יישובים חדשים, וכי פרסומה נבע מ"צרכים פוליטיים מעוותים".

 

גם אהוד אולמרט, שר התמ"ת וממלא מקום ראש הממשלה, אמר שהחלטת ועדת השרים אינה בבחינת החלטת ממשלה, והכחיש אף הוא שיש כוונה להכפיל את מספר המתיישבים בגולן. במשרד החקלאות הביעו פליאה על הדברים, משום שלדבריהם, ההחלטה בוועדה היא בהחלט בגדר החלטת ממשלה, מה גם שמשרד התמ"ת הינו חלק מאותה ועדה ואף צירף את הערותיו בנושא לוועדה לענייני התיישבות. 

 

סגן נשיא סוריה תקף הערב את ישראל בעקבות פרסום התוכנית, ואילו מזכיר המדינה האמריקני ציין שההבהרות שסיפקה ממשלת ישראל בעניין "אינן מספקות".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
לא לפנות בשום תרחיש. כץ
אתר הכנסת
החלטה לא מחייבת. אולמרט
צילם: שאול גולן
צרכים פוליטיים מעוותים. וייסגלס
צילם: שאול גולן
מומלצים