שתף קטע נבחר

לוב באיגרת לישראל: המגעים מושעים בשל ההדלפות

כך דיווח העיתון א-שרק אל אווסט, המתפרסם בלונדון. על פי הדיווח כללה האיגרת מסרים חריפים והאשימה: "ישראל לא עומדת במינימום של מוסר פוליטי". גורמים מדיניים מכחישים כי התקבלה איגרת אולם מציינים כי "פרסום בשלב ראשוני הוא מזיק ופוגע"

ישראל קיבלה איגרת חריפה מההנהגה הלובית ובה הודעה על הפסקת המגעים בין המדינות, כך דיווח הבוקר (יום ו') העיתון הסעודי המתפרסם בלונדון, "א-שרק אל אווסט".

 

על פי הדיווח, האשימה לוב את ישראל באיגרת כי היא "אינה עומדת במינימום של מוסר פוליטי ביחסים בינלאומיים". זאת משום שהדליפה את דבר המגעים בין שתי המדינות. באיגרת, שהועברה על ידי גורם שלישי, צויין כי המגעים יושעו עד להודעה חדשה כיוון שהחשאיות היתה תנאי לקיומם.

 

העיתון ציטט בכיר במשרד החוץ בישראל שהתייחס לאיגרת. לדבריו מדובר ב"מכה קשה למאמציו של שר החוץ סילבן שלום לפתוח דף חדש ביחסים בין ישראל למדינות ערב".

 

לדברי הבכיר, "המגעים עם לוב היו תוצאה של מאמצים רבים, אך הם היו גם חלק מתוכנית כוללת של השר להרחבת מעגל שיתוף הפעולה בין ישראל ומדינות ערב. המקור הוסיף ואמר כי "ההדלפה, והתגובה הלובית שבעקבותיה, יהרסו את המאמצים ויביאו אותנו לנקודת האפס".

 

גורמים מדיניים מסרו בתגובה לדברים כי לא התקבלה בירושלים כל איגרת. הגורמים הוסיפו: "פרסום של מגע ראשוני הוא מזיק ופוגע. ישראל מעוניינת בהידברות עם מדינות ערב ולהדלפות מסוג זה יש השפעה לרעה, גם על מגעים עם מדינות אחרות. לא ניתן למצות מהלך אם הוא יוצא לאור בשלב כל כך ראשוני. צריך להבין את הרגישות של מדינות ערב".

 

מקורות בירושלים טוענים שאנשי משרד ראש הממשלה, אריאל שרון, עומדים מאחורי ההדלפות לתקשורת בדבר המגעים בין ישראל ללוב.

 

דיווח על מגעים חשאיים

 

ביום שלישי פרסם העיתון הכוויתי "א-סיאסה" כי פגישות שנערכו לאחרונה בווינה ובז'נווה, בתיווך קטארי, סללו את הדרך לביקור משלחת ישראלית רמת דרג בלוב, על-מנת להגיע להבנה הדדית בנוגע לחתימה על הסכם שלום בין המדינות.

 

בעיתון הכוויתי דווח כי היחסים בין ישראל ולוב התחממו כתוצאה ממגעים שהתקיימו בחשאי בתשעת החודשים האחרונים בין לוב, ארה"ב ובריטניה. מקורות דיפלומטיים אירופים בבירת אוסטריה ציינו כי בכירים לובים וישראלים נפגשו בווינה לפני כשבועיים בנוכחות דיפלומט אמריקני בכיר בשגרירות ארה"ב.

  

עוד דווח אז כי הצדדים הסכימו על כך שמשלחת ישראלית משותפת למשרד החוץ, משרד הביטחון ו"המוסד" תערוך ביקור בטריפולי במחצית השנייה של החודש הנוכחי "על-מנת לדון בסיום האיבה בין העם הלובי והישראלי ובניית קשרים טבעיים בין שתי המדינות".

 


פורסם לראשונה 09/01/2004 08:49

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קדאפי
צילום: רויטרס
צילום: משה מילנר
שלום עם מלך מרוקו. קיווה להרחיב את מעגל השותפות
צילום: משה מילנר
מומלצים